הפועלים, לאומי והפניקס חשופים לחובות של WeWork ביותר מ-100 מיליון דולר

לאומי והפועלים העניקו אשראי מצטבר של כ-80 מיליון דולר ■ הפניקס חשופה לאג"ח בכ-30 מיליון דולר ■ לפי דיווחים בבלומברג, ג'יי.פי מורגן, קרדיט סוויס ויו.בי.אס ביקשו מאדם נוימן לשנות תנאי אשראי שהעניקו לחברה בחצי מיליארד דולר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם נוימן
אדם נוימןצילום: Peter Prato/NYT

החזון העסקי והכריזמה שהפגין במהלך העשור האחרון אדם נוימן, המייסד ובעל השליטה בענקית החללים המשותפים ווי-וורק (WeWork, שבתחילת השנה שינתה את שמה לווי קומפני), איפשרו לחברה לצמוח בהיקפים עצומים. הצמיחה הזו מומנה בעיקר באמצעות קווי אשראי בהיקף מצטבר של מיליארדי דולרים, שהעניקו לנוימן ולווי-וורק מוסדות פיננסיים בינלאומיים, מהמובילים בעולם - כמו ג'יי.פי.מורגן, סופטבנק, קרדיט סוויס, יו.בי.אס, בנק אוף אמריקה-מריל לינץ', גולדמן סאקס ועוד. 

ההייפ שנוצר סביב ווי-וורק, שהחלה את פעילותה ב-2010, לא פסח גם על שני הבנקים הישראליים הגדולים - הפועלים ולאומי - שהצטרפו אל רשימה ארוכה של מממנים של ווי-וורק. כך, הפועלים, באמצעות הסניף בניו יורק המנוהל על ידי גבי חמני, ולאומי ארה"ב, המנוהל על ידי אבנר מנדלסון, השתתפו בשנים האחרונות בקונסורציום המממנים של ווי וורק שפעילה כיום בכ-500 בניינים ברחבי העולם, הפזורים בכ-100 ערים ב-30 מדינות.

לפי הערכות של גורמים במערכת הבנקאות ולפי מקורבים לווי-וורק, היקף החשיפה המצטבר של הפועלים ולאומי לווי-וורק מוערך במסגרות אשראי ואשראי שניתן בפועל ב-80-70 מיליון דולר. סכום זה נועד עבור הבניינים שווי-וורק שוכרת ולפעילות השוטפת שלה, כשכל אחד מהבנקים חשוף לחברה בעשרות מיליוני דולרים. לפי גורמים המקורבים לבנקים, האשראי שניתן לווי-וורק על ידי לאומי גבוה מזה שניתן על ידי הפועלים. 

בשלב זה לא ידוע האם הפועלים או לאומי ביצעו במאזנים הפרשות כלשהן להפסדי אשראי בגין חשיפה. באחרונה גבר החשש בשוק ההון בארה"ב לגבי יכולתה של ווי-וורק לייצר מספיק מזומנים בכדי לפרוע את התחייבויותיה גם אם הנפקה ראשונית של מניותיה לא תצא אל הפועל. 

הפניקס רכשה אג"ח בהיקף של 40 מיליון דולר

מקורבים לבנקים הישראליים ציינו כי מדובר בחשיפה יחסית נמוכה, וכי בינתיים ווי-וורק נהנית מכרית מזומנים גבוהה שתספיק לה בכדי לפרוע את האשראי. ככל הידוע, לבנק דיסקונט ניו יורק אין חשיפה לאשראי לווי-וורק. 

המנכ"לית היוצאת של דיסקונט, לילך אשר-טופילסקי, מצויה בקשר עסקי טוב עם נוימן, שלפני כשנתיים אף השתתף באירוע גדול שאירגנה אשר-טופילסקי ללקוחות הבנק בגני התערוכה בתל אביב. במהלך אותו אירוע נשא נוימן את הרצאת האורח המרכזית, במהלכה סיפר בין השאר על החזון של ווי-וורק והתפתחותה מאז הוקמה ב-2010. 

המשקיעים לא שקטים

דיסקונט קפיטל חיתום אף ניסתה לפני כשנתיים לעניין גופים מוסדיים ישראליים להשתתף ברכישת מניות ו/או אג"ח של ווי-וורק, אך הניסיונות הללו לא קרמו עור וגידים לכדי עסקה מחייבת. מי שכן השתתפה בסופו של דבר בגיוס האג"ח של ווי-וורק בחו"ל בסך כ-700 מיליון דולר, שנערך לפני כשנה וחצי, היתה חברת הביטוח והפיננסים הפניקס שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה. 

הפניקס רכשה באותו הגיוס - שהבטיח למי שהשתתף בו קופון שנתי של 7.7% - אג"ח בלי ביטחונות בהיקף של כ-40 מיליון דולר. כיום החשיפה של הפניקס לאג"ח זה, הנסחר לפי תשואה לפדיון גבוהה יחסית של סביב 9%, מוערכת ב-30 מיליון דולר.

ג'יי.פי מורגן וקרדיט סוויס מבקשים לשנות את תנאי ההלוואה

הבנקים הבינלאומיים ג'יי.פי מורגן, קרדיט סוויס ויו.בי.אס, שהעמידו לנוימן קו אשראי של 500 מיליון דולר, מבקשים מנוימן לשנות חלק מתנאי ההלוואה - כך עולה  מהפרסומים בסוף שבוע האחרון בסוכנות הידיעות בלומברג.

לפי הדיווחים בחו"ל, הסיבה לכך שהבנקים מעוניינים לחזק את הביטחונות שבידיהם נובעת מהחשש ששווי מניות ווי-וורק שנוימן שיעבד להם נמוך בהרבה ממה שהן הוערכו לפני כמה חודשים - כשווי-וורק חלמה להנפיק את מניותיה בניו יורק לפי שווי של כ-65 מיליארד דולר. לאור האינדיקציות שהתקבלו בחברה ממשקיעים פוטנציאלים, הבינו בווי-וורק כי החברה תוכל לקבל בהנפקת מניותיה שווי של לכל היותר 15-10 מיליארד דולר - ובינתיים החליטו לדחות את ההנפקה.

כך, בעקבות הלחץ שהפעילה בעלת המניות המשמעותית שלה, סופטבנק, דחתה ווי-וורק את ההנפקה וציינה כי תבצע אותה עד סוף השנה. נוימן, שכבר תירגם חלק מהחזקותיו למזומן בסכום גבוה של כ-700 מיליון דולר, ונותר עם החזקה של כ-22% בווי-וורק, יצטרך לחכות להזדמנות אחרת לפני שייכנס לרשימת עשירי העולם - ולא רק על הנייר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker