מורגן סטנלי ישקיע 46 מיליון דולר בפרויקטים הסולאריים של אנרג'יקס בארה"ב

הבנק יהיה שותף המס של אנרגי'קס ב-4 פרויקטים בהספק של 82 מגה-ואט בווירג'יניה, ויקבל בתמורה להשקעתו את הטבת המס בגובה 30% מעלות ההקמה של המתקנים הסולאריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שדה סולארי של אנרג'יקס
שדה סולארי של אנרג'יקס

אנרג'יקס נערכת לגידול משמעותי בפעילותה בשוק האנרגיה הסולארית בארה"ב. אנרג'יקס, שמנוהלת על ידי אסי לווינגר, חתמה עם הבנק מורגן סטנלי על הסכם שלפיו הבנק ישקיע 46 מיליון דולר, תמורת זכויות ב-4 פרויקטים של אנרגיה סולארית שהספקם המצטבר הוא 82 מגה וואט, במדינת ווירג'יניה בארה"ב.

בעקבות הדיווח על ההסכם, מניית אנרג'יקס עולה ב-3.4% לשווי של 3.3 מיליארד שקל, ומשלימה עלייה של 66% מתחילת 2019. ההסכם עם מורגן סטנלי התאפשר לאחר שאנרג'יקס חתמה על הסכם מסגרת עם ענקית האנרגיה Shell לגידור 80% מהתמורה מייצור החשמל בפרויקטים בווירג'יניה.

אנרג'יקס תמכור את החשמל לחברת דומיניון וירג'יניה פאואר במחיר השוק, בתוספת פרמיה של 2.8%, ו-Shell תתחייב שאנרג'יקס תקבל בגין 80% מהייצור מחיר של 40-36 דולר למגה וואט שעה, ובנוסף תרכוש מאנרג'יקס את כל התעודות הירוקות שיוקצו בגין ייצור החשמל בפרויקטים.

התעודות הירוקות מוקצות בגין כל מגה-ואט שעה של חשמל שיוצר באמצעות מתקני אנרגיה מתחדשת. התעודות נמכרות ישירות לספקיות, למשל חברות שמפעילות מרכזי נתונים עבור פייסבוק וגוגל, שהתחייבו לצרוך אנרגיה ירוקה בלבד. לחילופין, הן נמכרות למפעלים תעשייתיים שמחויבים להקטין את הפליטות של גזי חממה.

על פי ההסכם בין מורגן סטנלי לבין אנרג'יקס, ישלם הבנק 46 מיליון דולר, ובתמורה יקבל את כל הטבת המס שמגיעה ליזמי הפרויקט בגובה זיכוי ממס על 30% מההשקעה בהקמת המתקנים הפוטו וולטאיים של אנרג'יקס בווירג'יניה. הטבת מס זו היא בעלת ערך לחברות שמציגות באופן קבוע רווחים גבוהים, בעוד פעילותה של אנרג'יקס בשוק הסולאר צפויה להציג בשנים הקרובות הפסדים בשל ההשקעות הגדולות, ועל כן לא תוכל להשתמש בהטבת המס.

בנוסף להטבת המס, שאותה ירכוש הבנק בהנחה של 6.5% משווייה, יקבל הבנק גם זכויות בפרויקטים שיקנו לו זכות לחלק מתזרים המזומנים של הפרויקט, וכן את חלקו היחסי בהפסדים השוטפים שייצרו הפרויקטים. על פי מבנה העסקה, אנרג'יקס תרכוש ממורגן סטנלי את חלקו בפרויקטים בתוך 7-5 שנים, בכפוף לרמת הרווחיות שלו. עסקות מסוג זה מניבות בדרך כלל תשואה של 7%-8% למשקיע הפיננסי.

בעקבות החתימה על ההסכם, השלימה אנרג'יקס את מערך ההסכמים הדרוש לה לצורך סגירה פיננסית של הפרויקטים שיוקמו בהשקעה של 90 מיליון דולר. עבודות ההקמה של הפרויקטים החלו בשבועות האחרונים, ולהערכת אנרג'יקס צפויות להסתיים ברבעון הראשון של 2020.

הסכם הנוכחי עם מורגן סטנלי צפוי להיות שלב ראשון בהסכמים דומים בפרויקטים נוספים. אנרג'יקס מחזיקה בצבר של פרויקטים נוספים בהספק כולל של 700 מגה-ואט. אנרג'יקס צפויה להתחיל בהקמת פרויקטים סולאריים נוספים בהספק של 300-100 מגה-ואט כבר ב-2020.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker