בית ההשקעות מול חברות הביטוח: הקרב על אפריקה נמשך

יגאל דמרי לא אמר נואש ומנסה לפתות 5% מבעלי החוב של אפריקה לדרוש מהנאמן לפתוח את המכרז לרכישת החברה מחדש ■ ואולם נכון לרגע לא ניתן כל אות מצד הנאמנים על היענות לדרישה

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגאל דמריצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג

יגאל דמרי, ששואף לכבוש את חברת אפריקה במסגרת ההסדר, מנסה בימים האחרונים לגייס 5% מבעלי החוב שיפנו לנאמן בדרישה שיפתח את המכרז שוב להצבעות.

דמרי הפסיד בסיבוב הקודם ליעקב לוקסנבורג וחברת לפידות, שחברו לבית ההשקעות אלטשולר שחם והציעו לרכוש את אפריקה בהצעה ששווייה הוערך על ידי המומחה הכלכלי ב-1.24 מיליארד שקל. ההצעה של לפידות ואלטשולר שחם כוללת תשלום במזומן, הקצאה של מניות של אפריקה מגורים, אג"ח של לפידות ותמורות נוספות.

בשביל לאפשר להציע עסקת מזומן שתשיב לידי הנושים סכום כולל של 1.24 מיליארד שקל, גייס דמרי לעזרתו את חברות הביטוח הראל, כלל והכשרה, שישתתפו בגיוס הון בסך 300 מיליון שקל, כפי שנחשף ב-TheMarker.

הסכמי ההשקעה המותנים קובעים שכלל ביטוח תרכוש מניות ב-205 מיליון שקל ותקבל לידיה 12% ממניות דמרי; הראל תשקיע 77 מיליון שקל ותקבל לידה 4.5%; וחברת הכשרה תשקיע 20 מיליון שקל. כלל העסקות משקפות מחיר למניה של 7.9 שקלים, לעומת 8.5 שקלים שאתו פתח היום דמרי את המסחר. בעקבות ההצעה שדווחה למשקיעים, המניה יורדת ב-1%.

בפועל, נאמן מחזיקי איגרות החוב של אפריקה לא שש לפתוח את תנאי המכרז. הם מודעים לעבודה שזאת תהיה הפרה בוטה של ההסכם מול לפידות ואלטשולר שחם, שהפקידו דמי רצינות של 30 מיליון שקל. בכך הם מאותתים לדמרי שאם הוא באמת רציני בכוונתו לכבוש את החברה, עליו לשפר את ההצעה כך שהיא תעלה ב-50 מיליון שקל על ההצעה עם השווי הכלכלי הכי גבוה, שאותו קבע היועץ הכלכלי למחזיקים בטרם ההצבעה הקודמת.

מאחורי הקלעים זה נראה כמו קרב על אפריקה בין אלטשולר שחם לכלל והראל – שמנסים להשאיר לעצמם נתחים מהפעילות לאחר ההסדר.

יתרת הנכסים של אפריקה השקעות כוללת את הבעלות המלאה בחברת הקבלנות והתשתיות הפרטית דניה סיבוס (100%), שבשל הגידול הניכר הצפוי בפעילות התשתיות בישראל, עשויה להוות פוטנציאל ליצירת רווחים עתידיים עבור רוכשת של אפריקה השקעות.

דניה סיבוס מחזיקה באפריקה מגורים הציבורית, שנסחרת לפי שווי שוק של כ-1.06 מיליארד שקל. כמו כן, מחזיקה אפריקה השקעות בנדל"ן פרטי בשווי עשרות מיליוני שקלים. מדובר בעיקר בקרקעות בסביון.

בלפידות, אלטשולר שחם וי.ח דמרי, מעריכים כי מדובר בעסקה שעשויה לייצר להם בעתיד רווחים נאים. זאת, מתוך הערכה כי שוק הנדל"ן למגורים, שבו אפריקה מגורים נחשבת שחקנית בולטת, ימשיך להפגין ביצועים טובים ויציבים בשנים הקרובות. הן גם סומכות על תנופה גדולה בענף התשתיות, שאמורה להביא לגידול בהיקף הפעילות וברווחיות של דניה סיבוס, בעקבות הזכייה הצפויה.

הרוכש שייקח את החברה לקו הסיום ויקבל את אישור של בית המשפט יוביל לסיומו הליך התפרקות הנכסים של אפריקה השקעות, שבשיאה, במאי 2007, נסחרה לפי שווי שוק של 28 מיליארד שקל - שהיה אז השני בגודלו בבורסה אחרי בנק הפועלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker