לאומי שוק הון: ממליץ על כיל בפרמיה של 18% על מחיר השוק

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, סבורה שיש סיכון נמוך לפגיעה ברווחי כיל בשל ירידה במחיר האשלג - ומציינת שהחברה נסחרת בדיסקאונט מופרז ביחס ליצרניות אשלג אחרות ■ פריד הורידה את מחיר היעד מ-21 ל-20.6 שקל למניה

יורם גביזון
מפעל של כיל בים המלח
מפעל של כיל בים המלחצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

שוק ההון קונס את כיל בצורה מוגזמת. כך מעריכה אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון. פריד מותירה את המלצת משקל יתר ומורידה את מחיר היעד מ-21 שקל ל-20.6 שקל, שגבוה ב-18% ממחיר השוק של המניה בפתיחת המסחר הבוקר (חמישי).

פריד מסבירה שמניית כיל נפגעת מחששות שוק ההון בנוגע להשפעת איומי הסחר והאטת הצמיחה של הכלכלה העולמית, וגם מהחשש שהאטה עולמית תפגע בזרוע הפעילות היציבה שלה: חטיבת המוצרים התעשייתיים מבוססי הברום והפוספט. היא מציינת שיש פער של 28% בין מכפיל הרווח על בסיס התוצאות הצפויות ב-2020 הגלום במחירה הנוכחי של מניית כיל, לבין מכפיל הרווח הממוצע של יצרניות האשלג. בנוסף, יש פער של 60% בין מכפיל הרווח של כיל לבין זה של מדד S&P.

פריד מעריכה שמחיר האשלג נמצא קרוב לרמת האיזון. עם זאת, היא סבורה כי ירידה של 6 דולרים לטון בחוזי האספקה שייחתמו עם יבואניות הדשנים בהודו ובסין, יגרמו לכיל לאבדן רווח של 23.5 מיליון דולר. לדבריה, גם בהנחה שמחיר האשלג שיסופק להודו ולסין יירד ב-15 דולר לטון - תציג כיל רווח נקי של 500 מיליון דולר ב-2020 שמשקף מכפיל של 12 ל-2020 בדומה למכפיל הרווח הממוצע של קבוצת החברות בנות ההשוואה לכיל, וזאת בהתעלם מהפוטנציאל לרווחי הון ממכירת חברות לא סינרגטיות.

פריד סבורה שסקטור האשלג נוהג בצורה רציונלית כפי שבא לידי ביטוי בהדממת מכרות שמתוכננת למשל על ידי חברת Nutrien וחברת בלארוסקאלי, לצורך עבודות תחזוקה והקטנת מלאים. היא מזכירה שכיל צפויה להשבית את ייצור האשלג בסדום ברבעון הרביעי של 2019, שיקזז 40 מיליון דולר מהרווח שתציג ב-2019.

האנליסטית אלה פריד
האנליסטית אלה פרידצילום: עופר וקנין

לדבריה כל החברות בסקטור נחושות להוריד את עלויות הייצור ומעדיפות לשמר מחיר גבוה יחסית על פני גידול כמותי במכירות. היא מעריכה שההדממות של מכרות יקטינו את ההיצע העולמי ב-1.5 מיליון טון אשלג ויתמכו במו"מ שבלארוסקלי החלה, ככל הנראה בשבוע שעבר, עם יבואניות הדשנים בהודו. היא מציינת שפגעי האקלים בארה"ב ובאסיה הקטינו את הביקושים העולמיים לאשלג ב-4 מיליון טון וכמעט לא השפיעו על כיל בשל המיקום הגיאוגרפי שלה והעובדה שהיא יצרנית קטנה יחסית של אשלג.

להערכתה, תוכניות הייעול של כיל הקטינו ב-25% את עלויות הייצור במגזר הפוספט ואיפשרו לחברה לשמור על רווחיות תפעולית של 6% מהמחזור, בהשוואה להפסד ענק שספגה חברת מוזאיק - שהפוספט הוא ליבת עסקיה. כיל נהנית, לדבריה, מדומיננטיות עולמית במגזר המוצרים התעשייתיים מבוססי הברום והנהלת החברה הציגה תוכניות לפיהן יש להתמקד בייצור תרכובות ברום בניגוד לייצור ברום אלמנטרי כדי לשפר את הרווחיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker