100 מיליון דולר: אלביט תספק את מערכת חץ דורבן לצבא הולנד

לאחר בדיקת ביצועיה של מערכת ההגנה על כלי רכב קרביים משוריינים קלים - צבא הולנד משוכנע כי היא תספק לו יתרון משמעותי בשדה הקרב ■ המערכת שפותחה בידי תעש ונרכשה על ידי אלביט מערכות, צפויה להיות מותקנת גם על נגמ"שים לצבא אוסטרליה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חץ דורבן
מערכת חץ דורבןצילום: אלביט מערכות

מערכת החץ דורבן של אלביט מערכות הופכת בהדרגה לסטנדרט של מיגון הגנה על כלי רכב קרביים משוריינים קלים: על פי דיווח באתר ג'יינס, צבא הולנד בחר בהצעה של חברת BAE השוודית לאספקת מערכת ההגנה האקטיבית חץ דורבן בנגמ"ש CV9035NL של חיל הרגלים. על פי הערכות, BAE תתקין את מערכת חץ דורבן ב 149 נגמ"שים מסוג זה בשווי 100מיליון דולר.

יוסט ורנוי שמנהל את פרויקט הנגמ"שים מטעם צבא הולנד, אמר שבשנתיים האחרונות נבדקו ביצועיה של חץ דורבן ועתה צבא הולנד משוכנע שהיא תספק לו יתרון משמעותי בשדה הקרב. בעקבות החוזה הנוכחי, צפויה BAE לקבל חוזה המשך ב-2020 לספק את מערכות חץ דורבן גם לנגמ"שים של צבא הולנד מסוג CV953NL.

יירוט של חץ דורבןצילום: אלביט מערכות

מערכת חץ דורבן פותחה בתעש שנרכשה על ידי אלביט מערכות תמורת 495 מיליון דולר בנובמבר 2018. המערכת, שכוללת גם את המכ"מים של חברת ראדא, נבחרה בסוף אוגוסט 2019 על ידי משרד הביטחון, לספק את מערכת ההגנה האקטיבית לנגמ"ש הגלגלי החדש איתן, ולדחפורי D9 של צה"ל - לאחר שגברה על המערכת המתחרה מעיל רוח שמותקנת על גבי טנקי מרכבה ונגמ"שי נמר של צה"ל. קודם לכן זכתה תעש בדצמבר 2018, בחוזה של צבא ארה"ב בסך 200 מיליון דולר למיגון חטיבת נגמ"שי ברדלי שלצבא ארה"ב.

חץ דורבן (Iron Fist) היא מערכת הגנה אקטיבית אוטונומית, שפותחה נגד איומי נ"ט. המערכת כוללת מכ"ם של חברת ראדא וחיישן אינפרא אדום מתוצרת אלישרא שבבעלות אלביט.

ג'יפ שעליו מותקנת מערכת חץ דורבןצילום: תעש מערכות

המערכת מסוגלת ליירט רקטות נגד טנקים ונגמ"שים, כמו RPG, טילי נ"ט מונחים ופגזי טנקים - באמצעות שיבוש תעופתם ובמידת הצורך באמצעות יירוטם. על פי אתר ג'יינס חץ דורבן נבחרה על ידי שני המתמודדים הסופיים במכרז שפרסם לאספקת נגמ"שים לצבא אוסטרליה. שתי המתחרות הן חברת Hanwha הדרום הקוריאני שמעוניינת לספק לצבא אוסטרליה את הנגמ"ש AS21 ומתחרתה Rheinmetall מציעה את Lynx KF41. 

המערכת של תעש פועלת על בסיס הדף: החימוש המיירט מתפוצץ בקרבת טיל האויב, ומייצר הדף המסיט ומפרק אותו - כך שראש הטיל עצמו לא מתפוצץ, ועל כן היירוט אינו מסכן כוחות חי"ר ידידותיים בסביבה. זאת, בניגוד למעיל רוח, שפוגע בראש הקרבי של הטיל - ובכך מייצר נזק שיורי גדול יחסית ומסכן את אנשי צוות הנגמ"ש.

מאפיין נוסף של חץ דורבן נוגע למשקל המערכת, 400 ק"ג, לעומת 800 ק"ג למעיל רוח - ועל כן הוא מחייב שהנגמ"ש יהיה ממוגן בחצי טונה על תצורתו הבסיסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker