עסקת ענק: אמות תרכוש את קניון קרית אונו מנכסים ובניין בחצי מיליארד שקל

העסקה תאפשר לנכסים ובניין להוריד מינוף ■ אמות, שגייסה חוב בתשואה של מתחת ל-1%, תבטיח לעצמה תשואה שנתית של 5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

עסקת ענק נרקמת בימים אלה בין אמות לנכסים ובניין, המחזיקות יחד מאז 2008 בחלקים שווים בקניון קרית אונו.  

המגעים לעסקה החלו בימים האחרונים בעקבות קשר קיים בין הבעלים של שתי החברות ובעל השליטה בנכסים ובניין, אדוארדו אלשטיין, ובעל השליטה באלוני חץ, נתן חץ, המחזיקה ב-57% ממניות אמות.

בפועל, טרם נחתם מזכר הבנות בין הצדדים - אך מכיוון שמדובר בשותפים לנכס, לא תידרש עסקת נאותות לאחר שהצדדים הגיעו להסכמות בדבר התשלום. אמות תרכוש את אחזקותיה של נכסים ובניין בתמורה ל-545 מיליון שקל. בדו"חות הכספיים של נכסים ובניין לרבעון השני של 2019 נרשם הקניון, אותו היא רכשה ב-2007, לפי שווי של 500 מיליון שקל.

נתן חץ, בעל השליטה ומנכ"ל אלוני חץצילום: דודו בכר

החלק המסחרי של הקניון כולל 23 אלף מ"ר של מסחר. שטחי הקניון מושכרים למגוון שוכרים בתחומי האופנה, הפנאי והמזון, ביניהם חנויות עוגן. מעל הקניון בנויים שני מגדלי משרדים בשטח כולל של 19 אלף מ"ר. שטחי המשרדים מושכרים לקופות החולים מכבי, כללית ומאוחדת, וכן לקליניקות פרטיות של רופאים; וכן לקריה האקדמית קרית אונו ולמגוון בעלי מקצועות חופשיים נוספים. מתחת למבנים משתרע חניון על שטח של 70 אלף מ"ר, המכיל 1,480 מקומות חניה.

שיעור התפוסה בקניון מגיע כיום לכ-96% (החלק המשרדי והמסחרי יחדיו). בהנחה של תפוסה מלאה, אמות העריכה שהחזקה ב-100% מהנכס תניב לה 68 מיליון שקל בשנה. ואולם, מכיוון שכיום התפוסה בקניון לא מלאה והוא מניב כ-64 מיליון שקל בשנה, העסקה משקפת תשואה של כ-5.9%.

מדובר בהצעה מעניינת לנכסים ובניין. יש שיטענו בשוק שמדובר במחיר מצוין שיעזור לחברה להוריד את רמות החוב שלה מכ-4.4 מיליארד שקל כיום, ל-3.9 מיליארד שקל. בנוסף, העסקה תאפשר לחברה להקטין את החשיפה לתחום המסחר, שנמצא כיום במגמה שלילית עקב השפעות המכירות באינטרנט דרך אתרי קניות אונליין, לצד מדיניות השמיים הפתוחים שמאפשרת לישראלים רבים לבצע את עיקר הרכישות שלהם בחו"ל. גורם בכיר בשוק הקמעונות העריך "מדובר במיליארדי שקלים שמופנים לרכישות בחו"ל - ונגרעו מהכנסות חנויות הקניונים בישראל" .

מצדה של אמות, השבוע גייסה החברה כ-600 מיליון שקל בתשואה של פחות מ-1%, ורכישת הקניון תאפשר לה תשואה שנתית של כ-6% ומרווח פיננסי של כ-5%.

אבי מוסלר, מנכ"ל אמות, מסר: "קניון קרית אונו הוא נכס חזק עם ביקושים יציבים ותפוסות גבוהות, המושכר לשוכרים איכותיים ומאופיין בפדיונות טובים. מדובר בנכס שאנו מנהלים יותר מעשור ומכירים את יתרונותיו ואת האפשרויות הגלומות בו. אנו רואים את המשך הפוטנציאל לאור מיקומו המרכזי באזור הנהנה - בשנים האחרונות, ובשנה האחרונה בפרט - מהתחלות בנייה מסיביות של התחדשות עירונית ופרויקטים למגורים. הקומפלקס כולל כ-19 אלף מ"ר שטחי משרדים המושכרים, בין היתר, לשלוש קופות החולים המובילות שתורמות לתנועה ניכרת של מבקרים בקניון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker