דיסקונט ברוקראז' הורידה את מחיר היעד למניית כיל

יחידת המחקר של דיסקונט ברוקראז' הוריה את מחיר היעד של כיל מ-21 ל-18 שקל - פרמיה של 3% על המחיר הנוכחי ■ הירידה באה על רקע הירידה במחיר הסחורות החקלאיות ובעיקר התירס, והחשש לירידה במחיר האשלג

יורם גביזון
עובד במפעל של כיל
עובד במפעל של כילצילום: Bloomberg
יורם גביזון

יחידת המחקר של דיסקונט ברוקראז' הורידה את מחיר היעד למניית כיל. בין הסיבות שמציינים האנליסטים: החשש הגובר לירידת מחירים בשוק האשלג והירידה החדה והמהירה במחירי הסחורות החקלאיות.

מיכל אלשייך, מנהלת יחידת המחקר של דיסקונט ברוקראז', ממשיכה להמליץ על מניית כיל בתשואת שוק. עם זאת, היא מורידה את מחיר היעד מ-21 ל-18 שקל - 3.2% מעל המחיר המניה הנוכחי.

אלשייך מסבירה את החלטתה להוריד את מחיר היעד בירידה החדה והמהירה במחירי הסחורות החקלאיות בכלל, והתירס בפרט - בשל הדיווח על עלייה גדולה מהצפוי בשטחי המזרע של תירס בארה"ב. התפתחות זו קוזזה בימים האחרונים בפטור לשנה שהעניקה סין לארה"ב על מכס על סחורות חקלאיות.

בנוסף מציינת אלשייך את התגברות הצפי לירידת מחירי אספקת האשלג בחוזים הקרובים, שכיל צפויה לחתום עם חברות יבוא הדשנים ההודיות. להערכתה, המחירים יהיו נמוכים ב-15 דולר לטונה מהמחיר בחוזה האספקה הקודם. עד כה העריכה אלשיך שמחיר האשלג בחוזה המתחדש יירד בדולרים בודדים לטונה או יישאר יציב.

אלשיך גם מזכירה את ההערכות שחוזי האספקה החדשים עם היבואנים הסיניים ייחתמו מאוחר מכפי שנצפה, מה שמלמד כי הסינים מחזקים את עמדתם במו"מ.

לדבריה, אינדיקציה נוספת להרעה במצבו של שוק האשלג היא החלטתה של חברת נוטריין לצמצם לשמונה שבועות את הייצור בכמה מכרות, כדי להקטין את הייצור ב-700 אלף טונה, כלומר ב-1% מהביקוש העולמי לאשלג. היא מדגישה כי מדובר בידיעה חיובית לכאורה, אולם היא מתקבלת על רקע שוק בעייתי ומגמה שלילית מתמשכת בשוק האשלג, שצפויה להימשך בטווח הקרוב.

אלשייך מזכירה כמה יתרונות יחסיים של כיל, כמו השיפור במצבו של מגזר הברום של החברה בעקבות עליית מחירים בשנים האחרונות. השיפור בא לידי ביטוי בין השאר בחתימה על הסכם אספקה בלעדי עם לקוח סיני לאספקת תרכובות ברום במקום ברום אלמנטרי, והמאמץ של החברה לחתום על חוזים דומים נוספים בניסיון לחסום היצע של יצרנים הודיים שהחלו להיכנס לשוק הסיני.

יתרונות יחסיים נוספים של כיל כוללים חשיפה נמוכה לשוק דשני הפוספט, שנמצא בלחץ מתמשך של ירידת מחירים, וכן החשיפה הנמוכה של החברה לשוק האמריקאי. לדבריה, כיל נסחרת במכפיל נמוך ביחס לסקטור הדשנים ב-2019, אולם בהסתכלות ל-2020 פער המכפילים מצטמצם מהותית, ולהערכתה הוא סביר.

היא מעריכה שלאחר המחצית הראשונה והמצויינת של כיל צפויה ירידה בתוצאותיה הכספיות במחצית השנייה של 2019, כתוצאה מהירידה במחירי האשלג והירידה המכוונת בייצור האשלג על ידי כיל בסדום ברבעון הרביעי של 2019, כחלק מהיערכות לפתיחת צווארי בקבוק בייצור והגדלת כושר הייצור של החברה ב-200 אלף טונה לשנה ל-4 מיליון טונה לשנה באתר שבסדום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker