"נאפשר למוסדיים להשקיע גם 100% ביזמי פינטק"

הממונה על רשות שוק ההון הודיע שיעודד חברות ביטוח להציע ביטוחים בתחום הסייבר

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקת
משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

לאחר שעורר בימים האחרונים סערה בתחום ביטוחי הבריאות, השתתף היום (ד') משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, בכנס בתחום האינשורטק (טכנולוגיות בתחום הביטוח) במרכז הפינטק ע"ש גרשון שבאוניברסיטה העברית, שהתקיים בשיתוף עם חברת ביטוח ישיר. בכנס חזר ברקת על כוונתו לעודד הקמת מיזמים בתחום הפינטק ובפרט מיזמים טכנולוגיים בתחום הביטוח, בין היתר באמצעות השקעות של גופים מוסדיים.

בהקשר זה הזכיר ברקת את נייר ההתייעצות שפירסמה הרשות בנושא במאי השנה ואת ההצעה שעלתה שם - להסיר את המגבלה האוסרת על המוסדיים להחזיק ביותר מ-20% ממניות חברות האינשורטק. לדבריו, "נאפשר להם להשקיע יותר מ-20% ואפילו עד 100% ביזמי פינטק". ברקת עוד דיבר בכנס על כוונתו לקדם ייצור ופיתוח של תעשיית ביטוחי הסייבר, יחד עם רשות הסייבר: "נעודד שימוש בביטוח סייבר בחברות דיגיטליות במשק כי הביטוח יכול לעודד צמיחה ולמנוע את האיומים הקיימים". לדבריו, זהו חלק מחזון הרשות, שרואה את החדשנות כמטרה. אף על פי כן, ברקת לא הזכיר בדבריו את סוגיות הרישוי עמן מתמודדים גופי פינטק רבים הממתינים לרישיון למתן שירותי אשראי, שחלקם אף פנו בעתירות לבג"צ כנגד הרשות.

דודי גרשון, ממייסדי מרכז הפינטק ופרופ' למימון באוניברסיטה העברית אמר בכנס כי "המודל של בנקים, חברות ביטוח, גופי השקעה שהיה קיים עד לפני כחמש שנים מתערער בבת אחת עם כניסת הטכנולוגיה לתחום הפינטק". לדבריו, "בבת אחת כל חברה גדולה יכולה לספק את שלושת השירותים אם יש לה את הטכנולוגיה המתאימה". הוא סבור כי בעתיד כבר לא תהיה הפרדה בין התחומים הפיננסיים השונים כך ש"גופים פיננסיים ואף חברות טכנולוגיה, יציעו ביטוחים זמינים מהטלפון הנייד ואילו חברות ביטוח יציעו שירותי בנקאות, מימון והשקעות לצרכן. סביר שגם הטיפול בעסקים קטנים יתחלק בין הגופים הללו ואנו צופים שהתחום היחיד שישאר נחלתם של מוסדות פיננסיים גדולים יהיה בתחום מימון חברות גדולות וביטוח סיכונים בהיקפי כסף גדולים".

מימין: פרופ' דודי גרשון, קובי הבר וד"ר משה ברקת
מימין: פרופ' דודי גרשון, קובי הבר וד"ר משה ברקתצילום: פוטו ארט מגנט - שאהר בורקן

לדברי קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר, "כמו בתחומים פיננסיים אחרים, חברות ביטוח אשר יפתחו, יפנימו ויטמיעו טכנולוגיות חדשות ופורצות דרך, הן אלו שיביאו ערך נוסף ללקוחותיהן, ויפתחו יתרון תחרותי על פני המתחרים". הבר הוסיף כי "שיתוף הפעולה עם סטארט-אפים בתחום האינשורטק הוא בבחינת Win-Win, כי משיתופי הפעולה הללו נהנית חברת הביטוח, הסטארט-אפ, וגם הלקוח, שמקבל מוצר מעודכן, המותאם לצרכיו".

עוד השתתפו בכנס, אראל מרגלית, מייסד קרן הון סיכון JVP שהציג את ההזדמנויות והאתגרים לחברות אינשורטק ישראליות בחו"ל; יו"ר ביטוח ישיר מוקי שניידמן, שהציג את חזונו ואת השאלה  "לאן הולך עולם הביטוח?". דיברו גם משה תמיר, לשעבר מנהל תחום חדשנות דיגיטלית בג'נרלי; דויד שפירא, ממייסדי פלאנק; יאיר סמיט, מנהל אסטרטגיה ופיתוח עסקי בסאפיאנס; יפעת אורון, מנכ"לית לאומי-טק ואבי ויזל, מנהל אקו סיסטם לפיתוח וקידום סטארט-אפים ב-IBM.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker