ייצוגית: בנק הפועלים גובה בנתב"ג עמלה גבוהה עד פי 10 בהחלפת דולרים

לבית המשפט המחוזי מרכז הוגשה השבוע תביעה ייצוגית מול בנק הפועלים, על סכום של 120 מיליון שקל - בגין גביית יתר של עמלת שער חליפין בסניף של הפועלים בנתב"ג ■ הסניף הוא הבנק היחיד בטרמינל 3

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נתב"ג
נתב"ג (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: עופר וקנין

אזרח בשם רון סמוחה, המיוצג על ידי עורך דין רונן עדיני, הגיש השבוע לבית משפט המחוזי מרכז תביעה ייצוגית בהיקף של 120 מיליון שקל - בגין גביית יתר של עמלת שער חליפין בסניף של הפועלים בנתב"ג, הבנק היחיד בטרמינל 3.

בהתאם לנתוני רשות שדות התעופה לגבי היקף המרת מט"ח בנתב"ג, מעריך סמוחה כי סך כספי המרת המט"ח לתקופה הרלוונטית לתביעה (2012–2019) מסתכם בכ–9.5 מיליארד שקל. התובע מעריך כי שיעור גביית היתר מסך שירות עמלת החליפין זהה לשיעור הקיים במקרה שלו - כ–1.5%. לפיכך, הנזק שנגרם לטענתו לחברי הקבוצה הייצוגית מסתכם בכ–120 מיליון שקל.

סמוחה הוא אזרח ישראלי ובעל חשבון בנק בהפועלים. הוא כיהן בעבר במשך יותר מעשר שנים כסמנכ"ל בדיסקונט. סמוחה הגיש בעבר כמה תביעות ייצוגיות נגד הפועלים.

לטענת סמוחה, הפר הפועלים את הוראות חוק הבנקאות וכללי הבנקאות בכך שקבע עמלת חליפין ייעודית לסניף בנתב"ג. הוא מסביר כי זוהי עמלה שגבוהה בדרך כלל מזו הנגבית על ידי הפועלים ביתר סניפיו. זאת אף שלטענתו, לפי כללי הבנקאות, אסור לבנק לקבוע עמלת חליפין שונה בסניפים שונים.

עמלת החליפין היא עמלה מדורגת. כלומר, משתנה בהתאם לסכום ההמרה המבוקש. בסכומים נמוכים עמלת החליפין בסניף הפועלים בנתב"ג נמוכה במקצת לעומת יתר הסניפים. ואולם לטענת סמוחה, בסכומים שגבוהים מ–100 דולר - ומרבית ההמרות הן בסכומים שגבוהים מ–100 דולר - עמלת החליפין בסניף נתב"ג גבוהה משמעותית (פי 10) מזאת שביתר סניפי הבנק.

הפועלים הוא בעל מונופול בטרמינל 3. בטרמינל 1, שהוא קטן יותר, מלבד הפועלים פועל גם סניף של בנק יהב.

סמוחה מציין בתביעה שהגיש כי הוא פנה במכתב לפיקוח על הבנקים בנושא, לפני שהגיש את התביעה, ושאל אם גביית עמלה נפרדת וגבוהה בנתב"ג היא חוקית. ואולם לטענתו, בנק ישראל דרש מהתובע למסור פרטים שונים לגבי מועדי הרכישות וסכום רכישות המט"ח, אך נמנע במכוון מלהשיב לגופם של דברים.

סמוחה סבור כי מהתשובה המתחמקת של בנק ישראל עולה כי הוא אינו מודע להתנהלות הפועלים וספק אם הוא מאשר אותה. עם זאת, הוא נמנע מלסייע לצרכנים המנסים לעמוד על זכויות, כפי שניתן היה לצפות מרגולטור.

במקביל פנה התובע לבנק הפועלים, ובתשובה שקיבל ממנו לא סתר הבנק את טענת התובע כי העמלה הנגבית בנתב"ג שונה וגבוהה מזו הנגבית בכל יתר סניפי הפועלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker