מנכ"ל פז יונה פוגל בדרך החוצה מהחברה, מנהל מו"מ על תנאי פרישתו

חברת פז אישרה כי פוגל, שמכהן ב-12 השנים האחרונות כמנכ"ל, מנהל בימים אלה מו"מ על תנאי פרישתו ב-2020 ■ הוא יסיים את תפקידו על רקע הקרע בינו לבין ביגר, התוצאות הכספיות המאכזבות של החברה וביצועי החסר של המניה בשנים האחרונות ■ המניה עולה ב-3%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונה פוגל
יורם גביזון

ששה חודשים לאחר מינויו של אברהם ביגר ליו"ר חברת פזעומד המאבק בינו לבין יונה פוגל, המנכ"ל הוותיק של החברה, לפני הכרעה. פוגל שמכהן ב-12 השנים האחרונות כמנכ"ל, מנהל בימים אלה מו"מ על תנאי פרישתו על רקע הקרע בינו לבין ביגר, התוצאות הכספיות המאכזבות של החברה וביצועי החסר של המניה בשנים האחרונות. חברת פז אישרה בדיווח לבורסה את דבר קיומו של המו"מ על תנאי פרישתו של פוגל, וציינה שפוגל צפוי לפרוש ב-2020. לאחר ההודעה רשמה מניית החברה עלייה של 3%. 

פוגל ניהל יחסי עבודה רעועים עם היו"ר הקודם יצחק עזר, שהביאו לפרישתו של עזר בספטמבר 2018 מתפקידו. עזר ביקר בחריפות את ביצועי החברה תחת פוגל ולחץ לבחון את פיצול או מכירת בית הזיקוק של החברה וכן את הממשל התאגידי של פז.

אברהם ביגרצילום: אייל טואג

המתיחות בין פוגל לעזר הובילה לשסע בדירקטוריון החברה, וזה התפלג בין מחנה עזר שכלל את הדירקטורים: פרופ' מנחם ברנר, אריק שור ורויטל אבירם  - לבין מחנה פוגל שכלל את הדירקטורים החיצוניים מאירה גיט, עמיקם שפרן ופרופסור אפרים צדקא.

עם פרישתו של עזר החל לחץ כבד של המשקיעים המוסדיים בפז ובעיקר מיטב דש (7.3%) ופסגות (5.9%) למנות יו"ר דומיננטי לצידו של פוגל על רקע האכזבה המתמשכת מתוצאותיה הכספיות של החברה ומביצועי המניה.

לאחר מאבק קשה בין ועדת המינויים של פז, שהורכבה מהדירקטורים החיצוניים, לבין המוסדיים - מונה אברהם ביגר, שכיהן בעבר כמנכ"ל פז, ליו"ר החברה. ביגר מעולם לא הסתיר את חוסר ההערכה שלו לפוגל. זמן קצר לאחר מינויו במארס 2019 הזמין ביגר חוות דעת מחברת מקינזי שליוותה אותו בתפקידיו הקודמים (למשל בחברת מכתשים אגן, כיום אדמה) בנוגע לכדאיות של פיצול ומכירת בית הזיקוק שמציג תוצאות חלשות ביחס לבית הזיקוק בחיפה.

מקינזי המליצה ביולי 2019 שלא לפצל או למכור את בית הזיקוק, וזאת בניגוד להערכתו של ביגר, שקיווה כי חוות דעת חיובית תסמן לפוגל את דרכו החוצה מהחברה. חוות דעתה של מקינזי רק דחתה את הקץ ועל רקע פרסום התוצאות הכספיות של פז לרבעון השני של 2019 בסוף אוגוסט שבו דיווחה על ירידה של 80% ברווח הנקי בשל קריסה במרווח הזיקוק, גידול בהוצאות המימון ויישום תקן חשבונאי חדש - החל המו"מ על סיום תפקידו של פוגל בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker