עזיבה דרמטית נוספת ברשות שוק ההון: האקטואר הראשי, עמיר פלד, פורש מתפקידו

פלד שימש בתפקיד שלוש שנים בלבד ■ בשלושת החודשים האחרונים עזבו את הרשות שני סגנים בכירים לראש הרשות מנהלי יחידות וסמנכ"ל משאבי האנוש

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיר פלד
עמיר פלדצילום: סיגל רייכמן

עוד עזיבה דרמטית ברשות שוק ההון - הפעם מדובר באקטואר הראשי של הרשות, עמיר פלד, שהחליט לפרוש לאחר קדנציה בת שלוש שנים בלבד.

עזיבה זו מצטרפת לכמה עזיבות של בכירים ברשות בשלושת החודשים האחרונים, בהם סגן בכיר לראש הרשות, הראל שרעבי; סגן בכיר לראש הרשות, יואב גפני; מנהל יחידת האכיפה, ברק נורי; מנהלת מחלקת ביטוח חיים, שלי סבן; סמנכ"ל משאבי אנוש, ארז רבן; האקטואר לירון איצקוביץ; סגנו של גפני, אלעד כהן; ומנהל מחלקת סיעוד, אודי לוי.

פלד מונה לתפקיד האקטואר הראשי של רשות שוק ההון בתחילת 2016, והוא נבחר לתפקיד על ידי ועדת הבוחנים של נציבות שירות המדינה.

משה ברקת
יו"ר רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

פלד, 42, הוא בעל תואר שני (MBA) בסטטיסטיקה, עם התמחות באקטואריה, ותואר ראשון (BA) בכלכלה ובמינהל עסקים, שניהם מאוניברסיטת חיפה. הוא שימש כחמש שנים סמנכ"ל ואקטואר ראשי בחברת הביטוח איילון. קודם לכן, עסק במשך שמונה שנים בתחום האקטואריה בחברת מנורה מבטחים חברה. פלד חבר באגודת האקטוארים בישראל מ-2007.

אקטוארים המועסקים בחברות הביטוח הם אלה שקובעים את תעריפי הביטוח ועתודות הביטוח. בקרנות הפנסיה עוסקים אקטוארים בתכנון תנאי הפנסיה, קביעת עלותה והכנת המאזנים האקטואריים. הם משתמשים במודלים שונים לצורך הערכה וכימות סיכונים כמו תמותה, תחלואה, ביטולים וסיכונים. הם גם מבצעים הערכת פרמיות סיכון.

תפקידו העיקרי של האקטואר ברשות שוק ההון הוא לבדוק כי החישובים שהוצגו לו על ידי חברות הביטוח הם אכן נכונים. כלומר הוא למעשה שומר הסף המקצועי על מחירי הפוליסות שחברות הביטוח מציגות בפני רשות שוק ההון. בנוסף, הוא נדרש לספק את התשתית המקצועית להחלטות הרשות בכל הקשור לסולבנסי (הוראות התקינה האירופיות לקביעת ההון הנדרש מחברות הביטוח), הנחיות IFRS ועוד.

אקטואריה היא תחום שעושה שימוש בטכניקות מתמטיות לפתרון בעיות כלכליות וחברתיות, שבהן קיימים מצבים של אי־ודאות. ניתן למנות שלושה סוגי אקטוארים: אקטואר ביטוח חיים, פנסיה ובריאות - שמתמחה בעיקר בבעיות הקשורות לתמותה, נכות וסיכוני חיים אחרים; אקטואר ביטוח כללי - שמתמחה בעיקר בבעיות הקשורות לביטוחי רכוש, חבויות וניהול סיכונים; ואקטואר פיננסי - המתמחה בעיקר בבעיות הכרוכות בתנאי השקעה עתידיים בעידן של אי־ודאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker