התזמון של תשובה: רכש מניות קבוצת דלק במיליונים - רגע לפני התקיפה בסעודיה

בעל השליטה בקבוצת דלק רכש ביום חמישי מניות בשווי של 3 מיליון שקל, ועוד מניות בשווי 2 מיליון שקל היום במסחר ■ רכישת המניות עשויה להעביר מסר למשקיעים בנוגע לאמון של תשובה ב"עסקת שברון" בים הצפוני

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, רכש מניות דלק ב-3 מיליון שקל ביום חמישי האחרון. הרכישה בוצעה רגע לפני תקיפת מתקני הנפט בסעודיה, שהקפיצה את מניית הקבוצה ביום ראשון בכ-10%. היום איבדה מניית דלק 2.5%.

לפי הדיווח שפורסם הערב (ב'), תשובה רכש 6,400 מניות דלק בעסקה בבורסה, במחיר של 456.6 שקל למניה. בנוסף, תשובה רכש היום במהלך המסחר כ-4,000 מניות, במחיר של 490.6 שקל למניה - עסקה בשווי של כ-2 מיליון שקל. כלומר, בסך הכל השקיע תשובה כ-5 מיליון שקל. לאחר שתי העסקות, תשובה מחזיק ב-60.85% מהון מניותיה המונפק של קבוצת דלק.

תשובה ביצע את הרכישות לאחר שמניית דלק צנחה בכ-30% מאז הדיווח על "עסקת שברון" - במסגרתה אמורה דלק לרכוש 10 נכסי נפט וגז בים הצפוני מענקית האנרגיה שברון, בעסקה בשווי של 2.3 מיליארד דולר. רכישת המניות עשויה להעביר מסר בנוגע לאמון של תשובה במהלך העסקי המורכב.

תשובה עדיין מגייס את מלוא המקורות לעסקת שברון, הממונפת מאוד, ועורך מו"מ עם משקיעים פוטנציאליים. במקביל, תשובה מרכז מאמץ הסברתי במטרה לשכנע את המשקיעים ביתרונות העסקה. זאת, על רקע החששות כי העסקה תכביד על דלק, שנושאת על גבה חוב פיננסי סולו (ללא החברות הבנות) של 7 מיליארד שקל. עם זאת, הזינוק במחיר הנפט ביומיים האחרונים נותן רוח גבית לעסקה. הערב מזנק הנפט ב-14% ונסחר לפי 62 דולר לחבית.

בדו"חות הרבעון השני חשפה דלק שהיא ממשיכה במגעים להשלמת מימון עסקת שברון. עד כה גייסה דלק - באמצעות החברה הבת איתקה - 1.1 מיליארד דולר למימון העסקה באמצעות הלוואה כנגד עתודות הנפט (RBL) ועוד 500 מיליון דולר באג"ח ללא בטוחות. דלק נדרשת עוד להעמיד 650 מיליון דולר ממקורותיה למימון העסקה, לצד 200 מיליון דולר שכבר הזרימה.

דלק ציינה בדו"ח שהיא פועלת לגיוס של 300 מיליון דולר באמצעות הכנסת משקיע לאיתקה, וגיוס של 150 מיליון דולר מחברות סחר בינלאומית, כמקדמה על ההון החוזר. שני המהלכים אמורים לסייע בהקטנת ההון העצמי שדלק תעמיד לעסקה. אם דלק לא תגייס את הסכומים האמורים - הקבוצה תידרש להעמיד ממקורותיה את כלל הסכום, כך שסך השקעותיה יגיעו ל-850 מיליון דולר. אם תצליח בגיוס - סך ההון ממקורותיה יסתכם ב-400 מיליון דולר.

בינתיים, מניית קבוצת דלק ממשיכה לסבול מתנודתיות - שהחריפה בעקבות התקיפה בסעודיה. המניה איבדה 21% בשלושת החודשים האחרונים, כך ששווי הקבוצה עומד כעת על 5.8 מיליארד שקל. גם איגרות החוב של הקבוצה ממשיכות להיסחר בתנודתיות, כשברקע החשש להפחתת דירוג, כפי שהזהירה באחרונה מידרוג. סדרה לד' הארוכה של דלק צנחה ב-13% בשלושה חודשים, והיא נסחרת בתשואה לפדיון של 7.4%, המגלמת עלייה בפרמיית הסיכון שהשוק מייחס לדלק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker