אלביט תספק מערכות למטוס האימון החדש של חיל האוויר האמריקאי

אלביט מערכות נבחרה על ידי בואינג וסאאב לספק מערכות אלקטרוניקה אווירית למטוס T-X שיאמן את טייסי מטוסי F-35 ו-F-22 של חיל האוויר האמריקאי ■ השלב הראשון של החוזה יכלול 350 מטוסים בהיקף כספי מוערך של 250 מיליון דולר ויורחב בעתיד ל-1,000 מטוסים

יורם גביזון
מטוס אימון חדש של חיה"א האמריקאי
מטוס אימון חדש של חיה"א האמריקאיצילום: בואינג

אלביט מערכות ממשיכה לחזק את מעמדה בשוק האמריקאי - השוק הביטחוני הגדול בעולם. אלביט מערכות אמריקה נבחרה על ידי בואינג וסאאב לספק להן את מערכות האלקטרוניקה אווירית בתא הטייס, מערכות תקשורת הנתונים ומערכות הסימולציה במטוס האימון T-X, מטוס האימונים החדש של חיל האוויר האמריקאי. מטוס זה מיועד להחליף את מטוס האימונים הקודם T-38, ויאמן את מטוסי הקרב המתקדמים של חיל האוויר האמריקאי - F-35 ו-F-22.

על פי הערכות, חבילת הרכיבים שיסופקו על ידי אלביט מערכות למטוס T-X תגיע ל-700 אלף דולר למטוס, כשבשלב ראשון יותקנו המערכות של אלביט ב-350 מטוסים, כך שסכומו הראשוני של החוזה יהיה 245 מיליון דולר.

משקפת לייזר של אלביט מערכות
משקפת לייזר של אלביט מערכותצילום: אלביט מערכות

מנית אלביט מערכות עולה ב-2% ומשלימה עלייה של 33% מתחילת השנה לשווי של 25 מיליארד שקל, בתגובה לדיווח על הזכייה בחוזה. הפרויקט יורחב בהמשך ל-1000 מטוסים. אספקת המטוסים לחיל האוויר האמריקאי תחל ב-2025.

בואינג מתכננת למכור את מטוסי T-X גם לחילות אוויר נוספים. מטוס זה נבחר על ידי חיל האוויר האמריקאי לאחר שגבר במכרז על מטוס T-100 של חברת Leonardo ועל מטוס T-50 של לוקהיד מרטין והחברה הקוריאנית KAI. סך המכרז לאספקת מטוסי אימון יגיע על פי הערכות ל-9 מיליארד דולר.

אלביט מערכות תספק למטוס האימונים את צגי המחשב הרחבים, מערכות תצוגה עילית, תקשורת נתונים שתספק למטוסי האימון מערכות אוויוניקה ווירטואליות מאלו המותקנות במטוסים F-35 ו-F-22, ומערכות אימון משובצות שיאפשרו לבצע במהלך טיסת האימון סימולציה של תרחישים שונים, כמו ירי טילי קרקע אוויר. בכך חיל האוויר האמריקאי ירחיב את טווח האימונים של הטייס.

החוזה עם בואינג וסאאב הוכרז על ידי אלביט מערכות אמריקה זמן קצר לאחר שהשלימה את רכישת פעילות מערכות ראיית הלילה של חברת האריס, תמורת 350 מיליון דולר. האריס זכתה בתחילת ספטמבר במכרז לאספקת מכשירי ראיית לילה משודרגים עבור המארינס, בסך 249 מיליון דולר.

כחלק מהעסקה, תספק אלביט למארינס משקפות ראיית לילה מדגם Squad Night Vision Goggle, כולל חלקי חילוף ושירותי תחזוקה ולוגיסטיקה. מכרזים אלה צפויים להגדיל את נתח השוק של אלביט מערכות בשוק הביטחוני בארה"ב, שסיפק לה 28% מהכנסותיה ברבעון השני של 2019. תקציב הביטחון של ארה"ב צפוי לגדול מ-612 מיליארד דולר ב-2018 ל-686 מיליארד דולר ב-2019, ול-710 מיליארד דולר ב-2020.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker