קנביט רוכשת את תיקון עולם תמורת 60 מיליון דולר וכ-5% ממניות החברה

החברה דיווחה למשקיעים כי חתמה על מזכר הבנות מחייב לרכישת תיקון עולם מצחי כהן ■ בנוסף לכסף ולמניות קנביט תעביר תמלוגים בשיעור של 5% מכל המכירות לצדדים שלישיים

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ברק רוזן
ברק רוזןצילום: אריק סולטן

חברת הקנאביס קנביט אישרה היום (ב') את החשיפה ב-TheMarker אתמול, שלפיה היא מנהלת מו"מ מתקדם לרכישת הפעילות של חברת תיקון עולם בישראל. הבוקר דיווחה קנביט למשקיעים כי היא חתמה על מזכר הבנות מחייב לרכישת תיקון עולם מצחי כהן - שהרשויות בישראל כפו עליו למכור את החברה.

על פי המוסכם בין הצדדים, ובכפוף לאישור היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר), קנביט תקבל את כלל פעילות תיקון עולם בישראל, בתמורה ל-60 מיליון דולר במזומן ו-4.99% ממניות קנביט בדילול מלא. כמו כן, קנביט תעביר תמלוגים בשיעור של 5% מכל המכירות ומוצרי תיקון עולם שיימכרו בעתיד לצדדים שלישיים.

מה העסקה כוללת?

ראשית, שימוש בלעדי במותג תיקון עולם - שמוצריו נחשבים בישראל למוצרים המועדפים אצל משתמשי הקנאביס הרפואי. בנוסף, העסקה כוללת רכישת 74% ממניות תאגיד הגידול ומפעיל מתקן הריבוי והגידול של תיקון עולם בכפר יהושע, שלו תקן IMC-GAP. מעבר לכך, כפי שעולה מההסכם, קנביט צפויה לשנות את שמה לתיקון עולם, שכן ההסכם עם כהן נתן את האישור הבלתי-חוזר לכך.

צחי כהן, מייסד תיקון עולם
צחי כהן, מייסד תיקון עולם

לצד זאת, קנביט תקבל לידיה גם את תאגיד הייצור והמפעל באזור התעשייה של ציפורית, הנמצא במבנה שכור ונמצא בשלבי הקמה מתקדמים. עוד כוללת העסקה את רכישת מערך השיווק וההפצה של מוצרי תיקון עולם, ובהם הקליניקה ברחוב השל"ה 9 בתל אביב - שתיקון עולם בנתה לעצמה - ובמסגרתה היא מוכרת למטופלים מוצרי קנאביס בהתאמה אישית.

בכך, הקבוצה שמוביל ברק רוזן - ובעקיפין נחשב לבעליה כל עוד הוא מחזיק בהלוואה על המניות שאותן העביר לצד ג' - רוכשת לה בעסקה אחת את חברת הקנאביס המובילה בישראל, שתאפשר לה יום אחד בלבד לאחר סגירת העסקה להציג הכנסות ורווחים.

כעת, נותר לראות אם אנשי קנביט ישכילו לשמור על השם שבנה כהן בקרב החולים המטופלים אצל תיקון עולם, שמרביתם מצאו את תיקון עולם כמעניקת השירות הטוב ביותר מבין חברות הקנאביס הישראליות, באמצעות זנים מיוחדים שהסבו להם לאחר שימוש מזור למחלותיהם באופן מובהק יותר מהזנים שבהם מחזיקות המתחרות.

קנאביס רפואי
קנאביס רפואיצילום: Bea Kallos / AP

מספר המטופלים צנח מ-15 אלף ל-2,000

תיקון עולם שירתה במשך כעשור כ-15 אלף חולים, אולם הסתבכותו של בעל השליטה בה, צחי כהן, שנחשד על ידי המשטרה כי עישן סמים ובקשרים עם משפחות פשע - הובילה להפסקת הפעילות על ידי היק"ר, שלא נתנה את אישורה לכך שכהן ימשיך לפעול בתחום הקנאביס בישראל.

כהן ביצע את אחד האקזיטים הגדולים בתחום הקנאביס, כאשר חברת MedReleaf, שבה החזיק ב-13%, מוזגה לענקית הקנאביס אורורה (Aurora) ב-2018. כתוצאה מהמיזוג, כהן קיבל מניות בשווי של 255 מיליון דולר של אורורה.

תיקון עולם עידכנה בבית המשפט כי מפעילותה בישראל הרוויחה המדינה מסים בסך 200 מיליון שקל. כיום, מצבת הלקוחות שעדיין מקבלים שירות מהחברה נחתכה לכ-2,000 מטופלים בלבד, שלהם היא מוכרת שמנים. יתרת החולים נאלצו לעזוב את החברה, ולא מעט תלונות נשמעו מצדם על המעבר הכפוי.

מעניין יהיה לראות אם קנביט תחת ניהולה של יפעת קריב תשכיל לקרב אליה בחזרה את החולים שכבר לא מקושרים ישירות לתיקון עולם, ואם היא תצליח לגדל זנים נבחרים גם במסגרת הרפורמה החדשה שאותה מוביל משרד הבריאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker