עמלת החתמים והיועצים בהנפקת ג'נריישן קפיטל: 17 מיליון שקל

שיעור העמלות הגבוה לחתמים – שרובו ישולם לפועלים אי.בי.אי - נובע מכך שההנפקה כללה התחייבות חיתומית ■ יועצי ההנפקה רועי אייזנמן וחגי ידיד יקבלו עמלה של כ-2 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנהלי הפועלים אי.בי.אי, עופר גרינבאום ושי נבו
שיעור עמלות גבוה. מנהלי הפועלים אי.בי.אי, עופר גרינבאום ושי נבוצילום: דודו בכר

חברות החיתום פועלים אי.בי.אי ואפסילון הנפקות יקבלו עמלה של כ-15 מיליון שקל בהנפקת המניות של ג'נריישן קפיטל - 2.8% מסך גיוס כולל של 525 מיליון שקל. כך עולה מדו"ח הצעת המדף שפירסמה קרן התשתיות. גם יועצי ההנפקה, רועי אייזנמן וחגי ידיד (בעלי אוורסט), יקבלו עמלה של כ-2 מיליון שקל, 0.4% מסך הגיוס. 

שיעור העמלות הגבוה לחתמים, שרובו ישולם לפועלים אי.בי.אי, בניהולם של עופר גרינבאום ושי נבו, נובע מכך שההנפקה כללה התחייבות חיתומית, כלומר התחייבות מראש של חתמי ההנפקה לרכוש חלק מהמניות המונפקות במקרה של ביקושים חסרים. מניית פועלים אי.בי.אי זינקה היום בתגובה בכ-6.5%. 

רועי אייזנמן
עמלה שמנה. רועי אייזנמןצילום: פוטו פרג׳

סך הגיוס המקורי של ג'נריישן אמור היה להסתכם בכ-400 מיליון שקל. מסיבה זו החתמים העמידו התחייבות חיתומית לכ-100 מיליון שקל. ההתחייבות החיתומית ניתנה ל-1.5 מיליון מניות שהונפקו - 25% מכלל היחידות שהוצעו לציבור בהנפקה, וזאת בהתאם להנחיות רשות ניירות ערך.

ההנפקה של ג'נריישן בוצעה כהצעה לא אחידה, שהיא השיטה המקובלת בארה"ב. הצעה לא אחידה מאפשרת להציע לגופים מוסדיים ני"ע בכמות ובמחירים שונים ללא צורך במכרז. בשיטה "הרגילה", המנפיקות מציעות מחיר מינימום למניה, כשהמזמינים מזרימים ביקושים, והזוכים בסחורה הם אלה שהציעו את המחיר הגבוה ביותר. בהצעה לא אחידה, מי שזוכה בסחורה הם הגופים שאת זהותם קובע החתם.

עיקר הרווחים מעסקת ג'נריישן, ככל שיחולקו בעתיד כדיווידנד, יגיעו לבעלי המניות של פועלים אי.בי.אי, שהיא חברה ציבורית שנסחרת לפי שווי של כ-220 מיליון שקל. החברה נמצאת בשליטת בנק הפועלים (29%), אי.בי.אי בית השקעות (30.5%). החברה הבת שמרכזת את פעילות החיתום מוחזקת בשיעור של כ-5% על ידי המנהלים, שעשויים ליהנות גם מהחלוקה. 

ג'נריישן קפיטל הונפקה בבורסה בפברואר 2019, והגיוס ביום חמישי היה השני של הקרן. בהנפקה נרשמו ביקושים של 640 מיליון שקל, ומחיר המניה נקבע על 88 אגורות - דיסקאונט של כ-9% על מחיר הסגירה ביום חמישי. לאחר ההנפקה, הונה העצמי של החברה צפוי להגיע לכ-900 מיליון שקל.

רפי ליפא
שיעור עמלה יוצא דופן. רפי ליפא

ג'נריישן, שהוקמה במאי 2018, מתמקדת בהשקעות בשלושה תחומים: ההיסעים והתחבורה הציבורית (באמצעות בון תור ומטרופולין), תחום האנרגיה המתחדשת (באמצעות סולגרין), ותחום ייצור חשמל באמצעות גז טבעי (באמצעות רפק אנרגיה). החל מעדכון המדדים של מאי 2019 נכללת ג'נריישן קפיטל במדד SME60.

ללא עבודת שיווק יוצאת דופן

באחרונה דווח כי חברת החיתום אוריון וצמד היועצים רפי ליפא וגל עמית, יקבלו עמלה של כ-13 מיליון שקל בהנפקת האג"ח של חברת הנדל"ן האמריקאית נמקו ריאליטי - עמלה בשיעור של 3.25% מגיוס של 400 מיליון שקל.

שיעור העמלה היה יוצא דופן שכן ההנפקה לא כללה התחייבות חיתומית, ולנוכח דירוג האשראי הגבוה של נמקו, שלא הצריך עבודת שיווק יוצאת דופן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker