מדינת ניו יורק: "משפחת סאקלר, בעלי חברת פרדו, החביאה מיליארד דולר בבנקים בשוויץ"

התביעה הכללית של ניו יורק מבקשת צווי זימון נגד חברות בנקים ויועצים של משפחת סאקלר - בצעד הראשון להרמת מסך והגשת תביעות אישיות נגד המשפחה ■ על פי הנטען שאבה המשפחה 4 מיליארד דולר מחברת פרדו והעבירה אותם למקלטי מס

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלר
קאת'י (משמאל) ואיליין סאקלרצילום: NYT

משפחת סאקלר, בעליה של חברת פרדו (Purdue), יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין, ממשיכה להסתבך. בבקשה שהגישה לטישה ג'יימס, התובעת הכללית של מדינת ניו יורק ביום שישי לבית המשפט, נטען כי משפחת סאקלר החביאה מיליארד דולר בחשבונות בבנקים בשווייץ ובמקלטי מס אחרים - כחלק מהיערכותה לתביעות משפטיות שיוגשו נגדה בגין מעורבותה לכאורה ביצירת מגיפת האופיואידים, כך עולה מדיווח ב-CBS News. המגיפה גרמה למותם של 400 אלף אמריקאים בין השנים 1996 ל-2017. 

התובעת הכללית של ניו יורק טוענת שהבקשה לצווי זימון הוגשה בעקבות חשיפת העברות בנקאיות בין בני משפחת סאקלר וחברות וקרנות שנשלטות על ידם, למוסדות בנקאיים. העברות אלו תומכות בטענות של ניו יורק ומדינות אחרות, שבני משפחת סאקלר פעלו בשנים האחרונות להסתיר את נכסיהם בשל האיומים המשפטיים הגוברים.

התובעת הכללית של ניו יורק, לטישה ג'יימס
התובעת הכללית של ניו יורק, לטישה ג'יימסצילום: Richard Drew/אי־פי

על פי הנטען בבקשה, עשרות העברות בסכום של מיליוני דולרים הועברו למורטימר סאקלר, חבר לשעבר במועצת המנהלים של פרדו ובנו של אחד ממייסדיה. בבקשה נטען כי החברה האם של פרדו העבירה 20 מיליון דולר למורטימר סאקלר, שניתב את הסכום לחברות שמחזיקות בבתים במנהטן ובהמפטונס שבלונג איילנד ניו יורק. סכום נוסף של 64 מיליון דולר הועבר לסאקלר מקרן משפחתית שעל קיומה לא היה ידוע עד כה, תוך שימוש בחשבון בנק שוויצי.

הגשת הבקשה נעשית בעקבות החלטתה של ניו יורק ומדינות אחרות להתנגד להסדר הפשרה עם חברת פרדו שבמסגרתו אמורה החברה להכריז על פשיטת רגל, לפי ההסדר, משפחת סאקלר תשלם 3 מיליארד דולר במזומן על פני שבע שנים, תעביר את התמורה ממכירת חברת Mundipharma וכן תקים חברה חדשה שתמשיך לייצר את משכך הכאבים אוקסיקונטין וכן תרופות אחרות שנמצאות בצנרת הפיתוח המיועדות למניעה ולטיפול בהתמכרות לאופיואידים. התמורה ממכירת תרופות אלו תועבר ל-2,400 מדינות, מחוזות וערים שתבעו את פרדו ועוד כתריסר חברות תרופות אחרות, וכן את חברות ההפצה הגדולות של תרופות אלו בטענה שגרמו למגפת האופיואידים.

ניו יורק והמדינות האחרות טענו שתרומתה של משפחת סאקלר להסדר הפשרה אינה מספקת בכדי לאזן את הנזקים העצומים שגרמה להן כתוצאה ממדיניות שיווק הרסנית, שהמעיטה בסכנת ההתמכרות לאוקסיקונטין והפריזה ביכולתו לטפל בכאבים שאינם כאבים מתפרצים של חולי סרטן סופניים.

מארזים של התרופה אוקסיקוטין, שהונחו במחאה מחוץ למטה בארה"ב של חברת פרדו שבבעלות משפחת סאקלר
מארזים של התרופה אוקסיקוטין, שהונחו במחאה מחוץ למטה בארה"ב של חברת פרדו שבבעלות משפחת סאקלרצילום: Jessica Hill/אי־פי

ניו יורק והמדינות האחרות רמזו בשבוע שעבר שיפעלו להרמת מסך, כלומר לתבוע אישית את משפחת סאקלר, בטענה שהעבירה יותר מ-4 מיליארד דולר מחברת פרדו בתריסר השנים האחרונות ורוקנה אותה בכך מנכסיה, תוך שימוש במבנה מורכב של חברות ונאמנויות שחלקן מאוגד במקלטי מס. על פי המגזין "פורבס", שווי נכסיה של משפחת סאקלר נאמד ב-13 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker