יצרנית אופיואידים מובילה הגיעה להסכם עקרוני עם אלפי תובעים

משפחת סאקלר, בעליה של חברת פרדו, יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין, תשלם 3 מיליארד דולר מכיסה כחלק מהסדר שבמסגרתו תפורק החברה ■ על פי ההסדר, משפחת סאקלר ופרדו לא יודו בעבירה

יורם גביזון
אוקסיקונטין
אוקסיקונטיןצילום: Jessica Hill/אי־פי

חברת פרדו, היצרנית של משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין (Oxycontin), ובעליה משפחת סאקלר הגיעו להסדר עקרוני עם אלפי תובעים בעניין מעורבותה במגפת האופיואידים שגרמה למותם של 400 אלף אמריקאים בשנים 2017-1996. על פי ההסדר, החברה תבקש הגנה מפני נושיה (Chapter 11) ומשפחת סאקלר תשלם 3 מיליארד דולר במזומן על פני שבע שנים. החברה תפורק ובמקומה תקום חברה חדשה שתמשיך לייצר את האוקסיקונטין - ואת ההכנסות ממנה תעביר לתובעים.

החברה החדשה גם תתרום חלק מהתרופות שתייצר, כולל תרופות שנמצאות בפיתוח ומיועדות לטיפול בהתמכרות וטיפול בתסמינים שקשורים במינון יתר של אופיואידים. ההסדר אינו כולל כל הודאה של משפחת סאקלר וחברת פרדו בעבירות על חוק כלשהו. 

ההסכם העקרוני הושג שישה שבועות לפני התחלת משפט שבו יידונו 2,400 תביעות שאוחדו לתיק אחד נגד יצרניות ומפיצות של אופיואידים. לא כל המדינות שותפות להסכם העקרוני. חלק מהמדינות הודיעו שלא יחתמו עליו ותבעו ממשפחת סאקלר לשלם עוד 1.5 מיליארד דולר, גם אם מכירת חברת התרופות הבינלאומית שבבעלות המשפחה, Mundipharma, תניב סכום נמוך יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker