דרמה בקרן הגשמה: היו"ר והמנכ"ל נחקרו על ידי רשות ניירות ערך

יו"ר קרן הגשמה חנן שמש והמנכ"ל רון ברקוביץ' נחקרו בחשד לעבירות דיווח ■ השניים שוחררו - ונאסר עליהם לצאת מישראל וליצור קשר עם משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן ■ ברשות בוחנים את הסכם ההתקשרות של הקרן עם היזם האמריקאי גרי דראגול ■ קרן הגשמה: "משתפים פעולה עם הרשות"

אסא ששון
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנן שמש, שותף מייסד בהגשמה
אסא ששון
גור מגידו

קרן הגשמה מוצאת את עצמה במצב מאתגר: אתמול (ג') עוכבו לחקירה על ידי רשות ני"ע שניים ממנהליה הבכירים ביותר - היו"ר והשותף חנן שמש, והמנכ"ל רון ברקוביץ'. השניים עוכבו בחשד כי לא הגישו דו"ח מיידי בזמן, וכן כי כללו פרטים מטעים בדיווחים מידיים ובדו"חות תקופתיים. בנוסף, נאסר עליהם ליצור קשר עם משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן. 

האירוע שאותו חוקרת הרשות החל במאי 2017, אז ביצעה הגשמה גיוס שני בסכום של 27 מיליון שקל עבור מימון רכישת מרכז מסחרי מניב במישיגן, ארה"ב. לשם כך הקימה הגשמה תאגיד בשם "הגשמה לנסינג מישיגן". התאגיד חבר ליזם גרי דרגול בעל חברה בשם GDA המתמחה ברכישה, ניהול, השבחה ומכירה של נדל"ן מסחרי מניב.

עורכי דין אילנית לנדסמן ואודי סול ממשרד עורכי דין הרצוג פוקס צילום: דודו בכר

בספטמבר 2018 פירסמה הגשמה לנסינג כי מונה מנהל מיוחד לנכסיהם של דרגול וחברות בשליטתו בעקבות הליכים פליליים ואזרחיים המנוהלים נגדו - בשל טענות להפרת דיני ניירות ערך המקומיים. על פי החשד של רשות ניירות ערך, מדובר בדיווח מטעה וחסר אשר פורסם בכוונה להטעות את ציבור המשקיעים – בשל הימנעות מפרסום מלוא המידע שעל החברה חלה לכאורה חובה לדווחו.

בנספח השחרור של החשודים נכתב כי בדצמבר 2018 פירסמה הגשמה דיווח נוסף שלפיו בין היתר ממשיך צוות היזם בניהולו השוטף של הנכס תחת פיקוחו של מנהל מיוחד, ובשיתוף פעולה איתו. על פי החשד גם הדיווח הזה היה חסר ומטעה, לא הלם את המציאות - ופורסם בכוונה להטעות את ציבור המשקיעים.

השניים שוחררו לביתם בתנאים מגבילים. על שמש נדרש להפקיד ערבות בנקאית בסך 250 אלף שקל, נאסר עליו לצאת מהארץ למשל 180 יום ודרכונו הופקד ברשות ני"ע למשך 180 יום. ברקוביץ' נדרש להפקיד ערבות בנקאית בסכום של 150 אלף שקל, נאסר עליו לצאת מהארץ למשך 180 יום ודרכונו הופקד ברשות ני"ע למשך 180 יום.

תנאי השחרור של ברקוביץ' ושמש מעידים על מעורבות, וייתכן שאף חשד פלילי גם כלפי עורכי דין ממשרד עורכי הדין הרצוג פוקס, שליווה את החברה בשנים האחרונות והיה מעורב בניסוח הדיווחים. בתנאי השחרור נכתב כי על החשודים להימנע מ"יצירת קשר ישיר או עקיף עם מי מהמעורבים בפרשה הנחקרת, לרבות מי ממשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן, בנוגע לפרשה, למשך 180 יום". ממשרד הרצוג פוקס נאמן נמסר: "איננו מוסרים פרטים על לקוחותינו ועל הטיפול בהם". רשות ני"ע סירבה למסור האם אחד מעורכי הדין נעצר או נחקר ומסרה: "איננו יכולים להגיב".

קרן הגשמה היא חברה פרטית המחזיקה בחברת "הגשמה ניהול השקעות" ועיקר עיסוקה בגיוס כספים עבור השקעות נדל"ן בארץ ובחו"ל. נכון לחודש ספטמבר 2018 הקרן גייסה 2.8 מיליארד שקל מכ-6,000 משקיעים; רק בשנתיים האחרונות הגיוסים שלה הותנו בפרסום תשקיף. קודם לכן בוצעו הגיוסים באופן פרטי ולא מפוקח על ידי רשות ני"ע. בנוסף להון שהחברה גייסה היא גם לוקחת הלוואת מבנקים בהיקפים גבוהים על מנת לבצע את השקעותיה בנדל"ן כך שסך השקעותיה מסתכם בכ-13.5 מיליארד שקל.

מהגשמה נמסר: "ככל הידוע לנו, חקירת הרשות מתמקדת בהשקעה נקודתית הנוגעת לפרויקט במישיגן. הגשמה פועלת על מנת להשלים פרויקט זה, כשטובת משקיעיה לנגד עיניה. הגשמה מנהלת כ-240 פרויקטים מתוכם כ-107 פרויקטים הושלמו. הגשמה היא חברה רווחית ויציבה בעלת הנהלה מקצועית ורבת ניסיון. החברה ממשיכה לפעול בשקיפות, במקצועיות וביושרה לטובת משקיעיה וכל בעלי העניין בה. אנו משתפים פעולה עם רשות ניירות ערך על מנת להביא לבירור מלא ומהיר של הנושאים הנבדקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker