אנרג'יקס קיבלה אישור לפרויקט אנרגיית רוח בהשקעה של 600 מיליון שקל

הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות אישרה את פרויקט אר"ן להקמת חוות רוח ברמת הגולן - שעשויה לפעול בהספק של עד 150 מגה וואט ■ הפרויקט צפוי להניב הכנסות של כ-120 מיליון שקל בשנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טורבינות רוח בצפון רמת הגולן
טורבינות רוח בצפון רמת הגולןצילום: ירון קמינסקי

חברת אנרג'יקס, שבשליטת נתן חץ, עשתה צעד חשוב לקראת קידום ענק של אנרגיית רוח, לאחר שהוועדה הארצית לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות אישרה אתמול (ב') את פרויקט אר"ן להקמת חוות רוח ברמת הגולן.

ביצוע הפרויקט כפוף לאישורה הסופי של הממשלה, ובעיקר להסדרת הפתרון הטכנולוגי ומימונו מול משרד הביטחון. פרויקט אר"ן נמצא בבעלות חברה ייעודית, שאנרג'יקס מחזיקה ב-100% ממניות השליטה בה. אנרג'יקס מחזיקה גם ב-73% מהזכות לדיווידנד לאחר החזר ההשקעה בהון העצמי של הפרויקט, בתוספת ריבית. מניות המיעוט מוחזקות על ידי משפחת מלמד.

נתן חץ
נתן חץצילום: דודו בכר

במסגרת פרויקט אר"ן מתוכננת הקמה של 25 טורבינות, שהספקן מוערך ב-120-110 מגה וואט. התוכנית תאפשר הוספה של עוד שש טורבינות רוח, שהספקן מוערך ב-30-20 מגה וואט - בכפוף לקבלת אישור מרשות מקרקעי ישראל בתוך תקופה של 12 חודשים.

ההשקעה בפרויקט מוערכת ב-650-550 מיליון שקל, והוא צפוי להניב הכנסות של 130-110 מיליון שקל בשנה. הפרויקט יוקם בשטחם של היישובים הדרוזיים מסעדה ומג'דל שאמס והמועצה המקומית מעלה חרמון - בזמן שחלק מהקהילה הדרוזית עדיין מתנגדת להקמתו.

המכשול המשמעותי להתקדמות בפרויקט הוא המחלוקת בין משרד האנרגיה למשרד הביטחון בנוגע להתחייבויות שייתן האחרון לאישור פרויקטים עתידיים של טורבינות רוח. זאת בתמורה ל-250 מיליון שקל שתקבל מערכת הביטחון עבור שדרוג מערכות המכ"ם, באופן שיימנע הפרעה לפעילותן כתוצאה מהפעלת טורבינות הרוח בסמוך לגבול בגולן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker