לאומי שוקי הון הפחיתה תחזית המכירות למצרים: "יצוא הגז יעמוד בתחילה על 2 BCM בשנה"

היקף היצוא המדובר נמוך משמעותית מהכמות המדווחת בחוזים - יצוא מחייב של 3.5 BCM מלווייתן, ועוד 3.5 BCM מתמר על בסיס מזדמן ■ שר הנפט המצרי: "התוכנית ליצוא גז מישראל למצרים מתקדמת כמתוכנן, אך עדיין נדרשים צעדים נוספים כדי שההזרמה תתחיל"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
האסדה של מאגר הגז לווייתן, בינואר
האסדה של מאגר הגז לווייתן, בינוארצילום: Marc Israel SELLEM / POOL / AFP

"התוכנית ליצוא גז מישראל למצרים מתקדמת כמתוכנן, אך עדיין נדרשים צעדים נוספים כדי שההזרמה תתחיל בפועל. הכל מוסכם, והמדינות המעורבות כבר נתנו את ברכותיהן. זו עסקה מורכבת, שכוללת גם הסדרת השימוש בתשתיות, וזו הסיבה שהתהליך אורך זמן", כך אמר שר הנפט המצרי טארק אל מולא, בוועידת אנרגיה באבו דאבי, כפי שצוטט ב"רויטרס".

אל מולא חשף בנאומו כי מצרים מתכוונת לייבא גז טבעי מישראל בכמות נמוכה משמעותית ביחס לכמויות המדווחות בחוזים של מאגרי לווייתן ותמר – 3.5 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה מלווייתן בחוזה מחייב, ועוד 3.5 BCM בשנה מתמר בחוזה מזדמן – שעל בסיסם מכרה נובל אנרג'י חלק מאחזקותיה בתמר פטרוליום לציבור, במחיר גבוה.

אל מולא ציין שמצרים תקבל בתחילה כמות של 2 BCM בשנה, ובהמשך הכמות תעלה לכ-5 BCM, כך לפי הדיווח ב"בלומברג". הפחתת הכמויות נובעת בין היתר מבעיית קיבולת ההולכה בצינור הגז הישראלי בשנים הקרובות, כפי שדווח בעבר ב-TheMarker. יודגש, כי הכמות שתועבר בפועל תלויה גם בביקושים שיזרימו הלקוחות המצריים.

טארק אל מולא, שר הנפט המצרי
טארק אל מולא, שר הנפט המצריצילום: Amr Dalsh / REUTERS

ביוני דיווחה נתג"ז על הסכם הולכה לא רציפה של גז למצרים, שבו נובל אנרג'י ודלק קידוחים התחייבו להעביר גז בכמות מינימלית של 0.5 BCM עד סוף 2019, כ-1 BCM ב-2020, ו-1.5 BCM בכל אחת מהשנים 2021–2022. זו כמות נמוכה כאמור משמעותית ביחס לחוזים שחתמו השותפות בלווייתן ותמר עם הלקוח במצרים – חברת דולפינוס – שעשויה ללמד שבנובל ובדלק מעריכים שההזרמה בפועל עלולה להיות נמוכה. 

הפער בין המספרים עליהם מדבר אל מולא לבין הכמות בחוזי לווייתן ותמר אמור להדאיג את המשקיעים. לפני כחצי שנה מכרה נובל את אחזקותיה בתמר פטרוליום לגופים המוסדיים בתמורה לכ-200 מיליון דולר. המכירה נעשתה על בסיס המספרים המדווחים בחוזים, שגזרו באופן ישיר את התמחור הגבוה בעסקה ואת מחיר המכירה. תמר פטרוליום איבדה 40% בחצי שנה, כך שהמשקיעים בהפצת המניות של נובל מופסדים משמעותית. 

לאומי מנמיך תחזית המכירות - אך ממליץ על הסקטור

שר הנפט המצרי התייחס בנאומו באבו דאבי גם לביטול רכישת משלוח גז נוזלי (LNG) ממתקני ההנזלה במצרים באחרונה, ואמר שבשנה הבאה מצרים תפיק 77.5 BCM בשנה, ותספק את כל צרכיה הפנימיים. אל מולא ציין שיצוא הגז ממצרים - שנעשה על בסיס מזדמן - מסתכם כעת ב-1 BCF ליום, כמות השווה ל-10 BCM בשנה.

אלה פריד, אנליסטית האנרגיה של לאומי שוקי הון, התייחסה לדבריו של אל מולא - וציינה שהיא הפחיתה במודלים להערכת שווי המאגרים את ירידה של 3 BCM בכמויות היצוא למצרים: "אנו מורידים את תחזית היצוא המצרפית למצרים וירדן ל-2020 מ-7.5 BCM ל-5.3 BCM. הפחתת הכמויות נובעת משתי סיבות עיקריות: שדרוג הדרגתי של התשתיות בישראל, ושיא בהפקה המצרית ב-2020 שעלול לגלוש ל-2021, אך צפוי לרדת עם התרוקנות המאגרים הבשלים שם. לא נשנה את הנחות היצוא שלנו ביחס לירדן, אותו אנו אומדים בכ-3 BCM בשנה", אמרה פריד.

פריד הוסיפה: "פגיעה של כ-3 BCM בתזרים של לווייתן היא מינורית מאוד בפרספקטיבה היסטורית, אלא שבגלל שיעור ההיוון הגבוה למאגר, שטרם החל בהפקה, משקלם התזרימי שולי בשנתיים הראשונות, ומהווה כ-3.5% משווי המאגר וכ-5% בקירוב ממחיר היעד של רציו, השותפה בלווייתן. אנו מעדכנים את המודל, אך לא משנים את ההמלצות שלנו למניות בסקטור, שמומלצות אצלנו במשקל יתר".

חרף ההכנות ליצוא, דלק ונובל דיין לא הגיעו להסכמות בעניין תיקון הסכם הגז עם דולפינוס, ומשכך חוזה הגז בין הצדדים טרם הפך למחייב. כמות הגז בהסכמי המכר המתוקנים עם דולפינוס צפויה לרדת למטה בשנים הראשונות, בהתאם להצהרתו של אל מולא, כך שתתאים ליכולת ההולכה בצנרת נתג"ז בישראל. בהמשך היא עשויה לגדול ככל שיימצאו פתרונות תשתיתיים.

השבוע נחשף ב-TheMarker כי ענקית האנרגיה התאילנדית PTT, הגישה תביעת פיצויים בסכום של מיליארד דולר כנגד ממשלת מצרים. PTT, שמחזיקה ב-25% מהזכויות בצינור הגז מאשקלון לאל עריש, טוענת שמצרים לא עמדה בהתחייבויותיה לספק גז דרך הצינור – ומשכך גרמה לה נזק משמעותי. לא ברור עדיין כיצד ישפיע ההליך המשפטי החדש על היצוא מישראל, והאם הוא יגרום לעיכוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker