אף שבעל השליטה בחקירות: ביכורי השדה תנסה שוב את מזלה בבורסה

חברת ביכורי השדה אחזקות שוקלת שוב את הנפקתה בבורסה, לאחר שנמחקה מהמסחר לפני שבע שנים ■ בעל השליטה, אילן שבע, עדיין נתון תחת חקירה בחשד שעשה שימוש במידע פנים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
המרכז הלוגיסטי של ביכורי השדה
המרכז הלוגיסטי של ביכורי השדהצילום: אילן אסייג

הנפקת ביכורי השדה אחזקות מתעוררת שוב. החברה החליטה להניע מחדש את הליך ההנפקה שלה לפי שווי של 600 מיליון שקל, באמצעות קונסורציום חתמים הכולל את חברת אוריון, ברק קפיטל ואקטיב חיתום. המטרה היא להנפיק  25%-20% ממניות החברה, כשהכסף ישמש אותה לטובת התרחבותה.

ביכורי השדה - שבשליטת האחים אילן וששון שבע - מחזיקה ב-50% מחברת ביכורי השדה דרום, וב-50% הנוספים מחזיקה נטו של עדי עזרא. החברה נמחקה מהמסחר לפני כשבע שנים, ומאז, אחת לפרק זמן היא בוחנת את חזרתה לבורסה.

ההנפקה מתקדמת למרות חקירת אילן שבע ברשות ניירות ערך (ני"ע) בחשד שקיבל מידע פנים מעמי גולדין. במאי עצרה רשות ני"ע את עמיהוד גולדין, דירקטור חיצוני בחברת האחים נאוי. גולדין, מנכ"ל החברה הציבורית נטו, כיהן במהלך התקופה הרלוונטית לחקירה כדירקטור חיצוני וחבר בוועדות דירקטוריון בקבוצת האחים נאוי, ובמקביל מכהן כיו"ר חברת ביכורי השדה.

אילן שבע
אילן שבעצילום: ניר קידר

גולדין חשוד במסירת מידע פנים לאילן שבע, בעל השליטה בביכורי השדה, על כך שקבוצת נאוי מתכוונת למסור דיווח שלילי שלפיו היא עוצרת את חלוקת הדיווידנדים. הדיווח השפיע על מניית האחים נאוי, שהתרסקה ביום לאחר פירסומו ב-15.6%. על פי החשד, שבע השתמש במידע שמסר לו גולדין, וביצע מכירות של מניות נאוי באמצעות חשבון של ביכורי השדה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים - וכך מנע מעצמו הפסד של כסף רב.

ביכורי השדה דרום רשמה הכנסות של 655 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2019 ורווח כולל של 20 מיליון שקל באותה תקופה - זאת, לעומת הכנסות של 451 מיליון שקל ורווח כולל של 18.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הכנסות החברה היו 986 מיליון שקל ב-2018 לעומת 924 מיליון שקל ב-2017, ו-936 מיליון שקל ב-2016. הרווח הנקי של החברה ב-2018 היה 34 מיליון שקל, לעומת 26 מיליון שקל ב-2017 ו-47 מיליון שקל ב-2016. לחברה אין חוב והונה העצמי הסתכם בסוף 2018 ב-242 מיליון שקל. הרווח הגולמי שלה היה 222 מיליון שקל, והוא משקף שיעורי רווח נאים של 22.6%.

בנוסף, קיימת בביכורי השדה החזקות גם פעילות אשראי חוץ בנקאי, שנמצאת בתחילת דרכה ומתנהלת בהיקפים קטנים יחסית באמצעות חברה בת. תחום נוסף שבו פעילה החברה הוא נדל"ן, והנכסים שלה מהעיסוק הזה יכללו גם הם בחברה המונפקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker