דמרי מעוניין לגייס כסף כדי להשתלט על אפריקה; המוסדיים דורשים דיסקאונט

דמרי לא מקשיב לחברת הדירוג שהזהירה אותו כי עסקת אפריקה עשויה לפגוע באיתנות החברה ■ כעת הוא בודק אפשרות בשוק לגייס מאות מיליוני שקלים - בשביל לשכנע את מחזיקי איגרות החוב באפריקה לפתוח סבב שלישי של מכרז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגאל דמרי, בעל השליטה בי.ח דמריצילום: ניר קידר

"ככל שההצעה תתקבל ותבשיל לכדי עסקה מחייבת, הדבר עלול לפגוע בין היתר באיתנות י.ח. דמרי בנייה ופיתוח. בהתאם למתווה ההצעה, העסקה צפויה להוביל לעלייה במינוף או פגיעה אפשרית ביתרות הנזילות סולו של החברה ביחס לשירות איגרות החוב המדורגות A1 באופק יציב" - כך הזהירה חברת הדירוג מידרוג לאחר שהפנימה כי יגאל דמרי מעוניין לבצע את עסקת אפריקה.

האזהרה נכתבה לגבי המתווה שעמד באותה עת: תשלום של 335 מיליון שקל במזומן, והנפקת אג"ח בסך כ-89 מיליון שקל, באמצעות הרחבת סדרה ח'. ואולם דמרי לא התרגש מהאזהרות והחל לשוחח עם המוסדיים על גיוס הון שיאפשר לו לשפר את הצעתו - ולנצח את ההצעה שזכתה מטעם חברת לפידות ואלטשולר שחם. הוא מנסה לנצל את המומנטום החיובי במניית י.ח. דמרי, שנסקה בשנה האחרונה ב-70% והציבה את החברה על שווי של כ-1.44 מיליארד שקל.

את האזהרות של מידרוג לגבי הסיכון הקיים בחברה הקבלנית דניה סיבוס - בעלת פרופיל סיכון שעלול להשפיע לרעה על חברת דמרי - דוחק דמרי הצידה. מבחינתו, הקרקעות שבהן מחזיקה אפריקה במרכז שוות את הסיכון.

כיום, לפי הדו"חות של הרבעון השני, חברת דמרי מכרה 185 יחידות במחצית הראשונה של 2019, שהניבו לה הכנסות של 286.5 מיליון שקל. תמהיל הפרויקטים שבהם מעורבת דמרי בישראל ובחו"ל הניב לה שיעור רווח גולמי של 22.8% במחצית השנייה של 2019, ורווח של 29.7 מיליון שקל מפעילות נדל"ן להשקעה. בקופתה כיום 87 מיליון שקל. ההון העצמי המיוחס לבעלים מסתכם ב-1.127 מיליארד שקל. לחברה אשראי מבנקים בהיקף של 596 מיליון שקל, וחוב לבעלי החוב בהיקף של 545 מיליון שקל.

יעקב לוקסנבורגצילום: סיון פרג'

כעת יידרש דמרי לשכנע את המוסדיים ששווה להם לאפשר לו למנף את המאזן הקיים ולהשקיע בהנפקה בשביל לזכות בנכסי אפריקה. בינתיים, המוסדיים מבקשים ממנו דיסקאונט על מחיר השוק שבו נסחרת המניה בשביל לאפשר לו לגייס מאות מיליוני שקלים.

אם דמרי לא יצליח לשפר את הצעתו, יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בלפידות, יעשה צעד ענק לקראת השלמת אחת העסקות הגדולות בקריירה הארוכה שלו בשוק ההון. זאת, אחרי שמחזיקי אג"ח מסדרות כ"ו, כ"ז וכ"ח של אפריקה ישראל להשקעות (אפריקה השקעות), הצביעו ברוב של יותר מ-50% בעד ההצעה שהגישה לפידות קפיטל (80%) עם אלטשולר גמל ופנסיה (20%) לרכישת השליטה באפריקה השקעות, במסגרת הסדר החוב בחברה שמתנהל זה כשלוש שנים.

יתרת הנכסים של אפריקה השקעות כוללים את הבעלות המלאה בחברת הקבלנות והתשתיות הפרטית דניה סיבוס (100%). בשל הגידול הניכר הצפוי בפעילות התשתיות בישראל, זו עשויה להוות פוטנציאל ליצירת רווחים עתידיים עבור הרוכשת של אפריקה השקעות. דניה סיבוס מחזיקה באפריקה מגורים הציבורית, הנסחרת לפי שווי שוק של כ-1.1 מיליארד שקל. כמו כן, מחזיקה אפריקה השקעות בנדל"ן פרטי בשווי עשרות מיליוני שקלים, בעיקר בקרקעות בסביון.

הסכום הכולל של ההצעה של לפידות קפיטל ואלטשולר שחם, ששופרה כמה פעמים במהלך השבועות האחרונים, הוא כ-1.25 מיליארד שקל. היא כוללת תשלום במזומן, הקצאה של מניות של אפריקה מגורים, אג"ח של לפידות ותמורות נוספות. ההצעה של דמרי שעלתה להצבעה היתה פחותה במיליוני שקלים בודדים מהצעה הזוכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker