האמריקאיות שוב מפנקות: 13 מיליון שקל לרפי ליפא, גל עמית וארז גולדשמידט

חברת החיתום אוריון וצמד היועצים ליפא ועמית יקבלו עמלה בשיעור של 3.25% מגיוס בסך 400 מיליון שקל, שהשלימה היום חברת הנדל"ן האמריקאית נמקו ■ העמלה בהנפקה: פי ארבעה-שישה ביחס לעמלות של חברות ישראליות בדירוג דומה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי ליפא
רפי ליפאצילום: ליפא רפאל

השוק נפתח מחדש להנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות - ואיתו גם מגיע התגמול המפנק ליועצים והחתמים הישראלים. חברת החיתום אוריון וצמד היועצים הפיננסים רפי ליפא וגל עמית, יקבלו עמלה של 13 מיליון שקל מהנפקתה של חברת הנדל"ן האמריקאית נמקו ריאליטי, שבבעלות יגאל נמדר - כך עולה מדו"ח הצעת המדף שפורסם הערב (א').

נמקו השלימה גיוס של 400 מיליון שקל בהנפקה של סדרת אג"ח חדשה (סדרה ב'). הריבית על האג"ח, שאינן מובטחות בשעבודים, נקבע בהנפקה על שיעור נמוך של 4.5%, המגלם את אמון השוק בנמקו – גם לאחר הטלטלה שחוו חברות הנדל"ן הזרות בבורסה בתל אביב. ההנפקה לא הובטחה בהתחייבות חיתומית, אלא בוצעה רק הפצה של ניירות ערך בין המשקיעים.

במסגרת ההנפקה נקבע מראש כי החתם, אוריון, ויועצי ההנפקה רפי ליפא וגל עמית (ויקטורי קונסולטינג), יקבלו עמלה בשיעור של 3.25% מהגיוס. זו עמלה יוצאת דופן כאשר חברות ישראליות המדורגות ברמה גבוהה, כמו זו של נמקו (AA  מינוס), מבצעות הפצות של ניירות ערך בעמלות נמוכות משמעותית - 0.5% עד 0.7% בלבד מסך הגיוס – כלומר בעלות נמוכה פי ארבעה-שישה.

שיעור העמלות הגבוה נובע, בין היתר, מכך שחברות הנדל"ן האמריקאיות מוכנות לשלם פרמיה גבוהה ביחס לחברות ישראליות עבור ההנפקה בתל אביב. זאת, אף ששיווק סדרת האג"ח החדשה של נמקו לא דרש מאמץ מיוחד, שכן לחברה דירוג אשראי גבוה.

העמלות בהנפקות של חברות הנדל"ן הזרות נחלקות בדרך כלל לפי יחס של שליש ושני שליש בין החתם המוביל ליועצי ההנפקה. לפיכך, ניתן להעריך כי עמלת ההפצה של אוריון הסתכמה ב-1% - והיא שולמה בעיקר לאוריון, לצד כמה חברות הפצה קטנות - ענבר, אגוז, ו-MD פרימיום - שקיבלו פירורים. בעלי המניות באוריון כוללים את המנכ"ל ארז גולדשמידט, ואת ליפא ועמית.

יתר העמלה בהנפקה - בשיעור מוערך של 2.25% - תגיע לליפא ועמית, צמד היועצים הפיננסים שהביאו את נמקו לשוק הישראלי לפני כשנתיים. ליפא ועמית מעניקים לנמקו שירותי ייעוץ באופן קבוע, ובפועל, מנהלים עבורה חלק מהקשר עם שוק ההון הישראלי, כך שהתגמול בהנפקה אמור לגלם גם את עמלת הייעוץ על העבודה השוטפת.

נמקו היא חברת נדל"ן אמריקאית העוסקת בנדל"ן מניב מסחרי בארה"ב, והיא מחזיקה בקניונים ומרכזי קניות בחלקה המזרחי של ארה"ב. החברה הנפיקה לפני כשלוש שנים סדרת אג"ח ראשונה בהיקף כולל של כ-450 מיליון שקל. אסטרטגיית ההשקעות של החברה מתבססת על רכישת נכסים בתפקוד חסר והשבחתם. כלומר, ביצוע רכישות במחירים 'הזדמנותיים', תוך השבחת הנכס הנרכש והצפת ערך לאחר הרכישה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker