בראשונה בהנפקת אג"ח קונצרניות ישראליות: ריבית שלילית

הבנק הבינלאומי השלים ביום חמישי את השלב המוסדי של גיוס סדרת אג"ח חדשה ■ לכאורה מדובר בגיוס סטנדרטי של הבנק השמרני והמשעמם ביותר במערכת הבנקאות, אך הוא הביא עמו בשורה חדשה מעניינת שאפשר היה להבינה כבר מהמחיר שנקבע במכרז המוסדי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמדר ברבר-צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי
מיכאל רוכוורגר

הבנק הבינלאומי השלים ביום חמישי את השלב המוסדי של גיוס סדרת אג"ח חדשה - המדורגת בדירוג גבוה של AAA, צמודת מדד ובעלת משך חיים ממוצע של כשש שנים. הבינלאומי תיכנן במקור לגייס סכום של 350 מיליון שקל. ואולם ביקושים גבוהים של כ-2.1 מיליארד שקל, שהזרימו המשקיעים המוסדיים, הביאו את הבנק להגדיל את הגיוס לכ-700 מיליון שקל.

לכאורה מדובר בגיוס סטנדרטי של הבנק השמרני והמשעמם ביותר במערכת הבנקאות, אך הוא הביא עמו גם חדשה מעניינת שאפשר היה להבינה כבר מהמחיר שנקבע במכרז המוסדי. המחיר של איגרות החוב הוא 101.5 אגורות לאיגרת. ידוע שכל איגרת מחזירה בסוף התקופה 100 אגורות. כלומר, מדובר בתשואה ריאלית שלילית של מינוס 0.1%.

המרווח בין האג"ח שהנפיק הבינלאומי לאג"ח ממשלתיות צמודות מדד לאותה תקופה הוא 0.6% (60 נקודות בסיס). הציפיות לאינפלציה, שנגזרות מהפער בין התשואות על אג"ח שקליות לאג"ח צמודות בעלות מח"מ דומה לזה שגייס הבינלאומי, מוערכות ב-1.25%. כלומר, מי שרכש את האג"ח של הבינלאומי מעריך שהאינפלציה לפחות לא תרד.

המצב המוזר הזה נובע מכך שהריביות אינן צפויות לעלות בתקופה הקרובה. ישראל נמצאת במצב דומה לזה של גרמניה, למשל, שבו המשקיעים פועלים בסביבת ריבית אפסית ואף שלילית.

הגופים המוסדיים הישראליים רכשו את האג"ח של הבנק הבינלאומי, מכיוון שהם נהנים מכמויות רבות של כספים שזורמים אליהם, שהם לא תמיד יודעים לאן להקצות. המוסדיים מעדיפים לקבל בבנק הבינלאומי הצמדה כמעט מלאה למדד (מינוס 0.1%) מאשר להשאיר את הכסף מתחת לבלטות ולקבל עוד פחות - או לחלופין להביא להגדלת סיכונים באמצעות השקעות מסוכנות יותר, כמו השקעה באג"ח של חברות נדל"ן אמריקאיות.

עבור הבנקים, גיוס אג"ח בריביות שליליות אומר מצד אחד חדשות טובות - שכן מקורות המימון שלהם נעשים זולים יותר. בנוסף, תיקי הנוסטרו (השקעות עצמיות, בעיקר של לאומי והפועלים) שלהם צפויים להניב רווחי הון גבוהים בעקבות ירידת התשואות באג"ח, כשהריביות הנמוכות אינן אמורות להביא לגידול בהוצאות להפסדי אשראי. מצד שני, הריביות הנמוכות צפויות לפגוע בשווי הפיקדונות שבידי הבנקים, לפגוע בהכנסות המימון שלהם וכן לעודד את הבנקים להגדיל סיכונים יותר מהמצופה מהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker