הוגדלה תקרת האשראי החוץ-בנקאי לעסקים קטנים ובינוניים

המהלך של רשות שוק ההון נועד להקל על עסקים קטנים ובינוניים, שכרגע אחראים על יותר ממחצית מהתוצר העסקי בישראל - אך מקבלים רק כרבע מהאשראי העסקי ■ בשבועיים הקרובים יוכרזו הזוכים במכרז להקמת תאגידים למתן האשראי

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה ברקת
יו"ר רשות שוק ההון, משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

רשות שוק ההון בראשות, משה ברקת, פירסמה היום (א') חוזר שמגדיל את תקרת ההלוואות שיוכלו לתת גופים מוסדיים בשיתוף גופים חוץ בנקאיים, ממיליון ל-5 מיליון שקל.

המהלך של רשות שוק ההון נעשה בשיתוף משרד האוצר והסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה ונועד, לפי הרשות, להקל על קבלת האשראי של עסקים קטנים ובינוניים. עסקים אלה אחראים על יותר ממחצית מהתוצר העסקי בישראל - אך מקבלים רק כרבע מהאשראי העסקי, בין היתר מכיוון שהם מסתמכים כמעט לחלוטין על מערכת הבנקאות.

ברשות מציינים שאמנם שוק האשראי החוץ בנקאי התפתח בשנים האחרונות וחל גידול משמעותי באשראי הניתן על ידי גופים מוסדיים, אך כמעט כולו מופנה לעסקים גדולים בלבד. גופים המוסדיים כמעט אינם מעמידים במישרין הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים. במקרים שבהם הגופים המוסדיים מעניקים הלוואות כאלה, הם עושים זאת באמצעות הסתמכות על חיתום של צד שלישי.

החוזר שפורסם היום משווה את תקרת הלוואות שמעמידים גופים מוסדיים יחד עם גורמים חוץ-בנקאיים - לגובה התקרה להלוואות שמעמידים גופים מוסדיים יחד עם הבנקים. עד כה, כשהחיתום נעשה על ידי גוף חוץ בנקאי, האשראי היה מוגבל לתקרה של מיליון שקל בלבד. 

עוד נמסר מהסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים כי בשבועיים הקרובים יוכרזו הזוכים במכרז להקמת תאגידים למתן אשראי חוץ בנקאי לעסקים קטנים ובינוניים. בהתאם למכרז שפורסם בתחילת השנה, גופים חוץ בנקאיים יתפעלו את מתן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים תוך התקשרות עם גוף מוסדי שיספק את המקור הכספי להלוואות אלה. 

ברקת מסר: "החוזר שהפצנו היום יקדם את  שוק האשראי החוץ בנקאי בישראל, באמצעות עידוד שיתופי פעולה בין נותני שירותים פיננסיים מפוקחים, לבין גופים מוסדיים. שיתופי פעולה אלו יגבירו את  התחרות למתן אשראי במשק הישראלי, באמצעות יצירת אלטרנטיבה למערכת הבנקאית עבור העסקים הקטנים והבינוניים המהווים את עמוד השדרה של הכלכלה".

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים והבינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, מסר: "במסגרת פעילותנו להרחבת היצע האשראי, גילינו כי קיימת אפליה בין הבנקים לבין נותני אשראי חוץ בנקאי ביכולתם להעניק הלוואות מגופים מוסדיים. אני מודה ליו"ר הרשות שנענה לפנייתי לתיקון אפליה זו. השינוי הנוכחי יאפשר את הרחבת מתן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מהכספים הרבים המנוהלים כיום על ידי גופים מוסדיים באמצעות גופים חוץ בנקאים. צעד זה מהווה נדבך נוסף בהגברת התחרות בתחום האשראי לעסקים קטנים ובינוניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker