אריק קוטלר ממשיך לרכוש תחנות תדלוק בארה"ב

GPM שבשליטת ארקו אחזקות, חתמה על הסכם לא מחייב לרכישת פעילות אספקת דלקים לכ-1,350 תחנות תדלוק בארה"ב וכן לרכישת 70 תחנות בהפעלה עצמית ■ התמורה בעסקה היא כ-415 מיליון דולר, בתוספת תמורה עתידית מותנית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק קוטלר
ערן אזרן

ארקו החזקות שבשליטת אריק קוטלר ומוריס וילנר (64%), ממשיכה להתרחב בארה"ב. החברה, שפועלת בתחום תחנות התדלוק באמצעות החברה הבת GPM, דיווחה על התקשרות במכתב כוונות לא מחייב, לפיו GPM תרכוש כ-70 תחנות דלק וחנויות נוחות בהפעלה עצמית, וכן תרכוש פעילות אספקת דלקים לכ-1,350 תחנות דלק המופעלות על ידי צדדים שלישיים (דילרים). התמורה בעסקה היא כ-415 מיליון דולר, בתוספת תמורה עתידית מותנית.

תחנות התדלוק בעסקה פרושות ב-11 מדינות, בהן GPM אינה פעילה כיום. היקף מכירות של התחנות מסתכם בכ-1.1 מיליארד גאלון בשנה. לפי דיווחי ארקו, הפעילות הנרכשת מניבה רווח תפעולי תזרימי, בניכוי הוצאות מטה (Store Level EBITDA) של כ-75 מיליון דולר לשנה, ורווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של כ-55 מיליון דולר בשנה. לשם השוואה, ה-Store Level EBITDA של GPM, הסתכמה בשנת 2018 בכ-142 מיליון דולר וה-EBITDA המתואם הסתכם בכ-84 מיליון דולר.

GPM מוחזקת בשיעור של 75% על ידי ארקו, בשותפות עם קרן DK (22.4%) והארווארד פרטנרס (2.6%). במסגרת העסקה, GPM תרכוש גם את הבעלות על הנדל"ן בכ-100 אתרי תדלוק, לצד הפעילות התפעולית.

ככל שהעסקה תושלם, GPM תפעיל כ-1,350 אתרים בהפעלה עצמית ב-22 מדינות בארה"ב, ותספק דלקים ל-1,450 תחנות דלק המופעלות על ידי צדדיים שלישים.

"כחלק מאסטרטגיית הצמיחה וההתרחבות, אנו ממשיכים כל העת לבחון הזדמנויות עסקיות", אמר קוטלר, שמכהן כמנכ"ל ארקו. "שוק תחנות הדלק וחנויות הנוחות בארה"ב ממשיך להתאפיין במגמת קונסולידציה ו-GPM ממשיכה להיות שחקנית משמעותית בשוק זה. בהתאם למכתב הכוונות העדכני, התמורה למוכר תשולם בעיקרה באמצעות קו אשראי של GPMP, שהיקפו הוגדל ביולי 2019".

"כמו כן, בהתאם למכתב הכוונות העדכני, יהיה המוכר זכאי לסכום נוסף של כ-22.5 מיליון דולר עד חמש שנים ממועד הסגירה, ולסכום נוסף של עד 42.5 מיליון דולר במהלך אותה התקופה - בכפוף לעלייה ב-EBITDA של הפעילות הנרכשת,בהתאם למנגנונים שיעוגנו במסגרת ההסכם", הוסיף קוטלר.

הוצאת העסקה אל הפועל מתוכננת ברבעון הרביעי של 2019 והיא כפופה, בין היתר, להשלמת המו"מ ולהשלמת בדיקת הנאותות ואישורים רגולטוריים שונים.

ארקו אחזקות, שמנייתה ירדה ב-35% בשנה האחרונה, נסחרת לפי שווי של כמיליארד שקל. החברה הפסידה במחצית הראשונה של 2016 כ-62 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 28 מיליון שקל בחציון המקביל ב-2018. עיקר ההפסד נבע מחלקה של ארקו בתוצאות GPM, שהפסידה כ-38 מיליון דולר (מיוחס לבעלי המניות), בהשוואה לרווח של כ-11.6 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2018.

האסטרטגיה העסקית של קוטלר מבוססת על הרחבה שיטתית של פעילות התדלוק, במטרה לייצר כוח קנייה ולהגדיל את רווחי מכירת הדלק וחנויות הנוחות. בעבר הושמעו ההערכות כי פעילותו של  קוטלר בתחום תחנות הדלק בארה"ב נועדה להגיע לגודל משמעותי, ואז לבצע אקזיט – ומסיבה זו קוטלר פחות מתמקד ברווחים החשבונאיים של ארקו – אלא ברווחיות התפעולית של GPM.

"קוטלר היה ונשאר פיננסייר. הוא קונה ורוצה למכור", אמר בעבר גורם בשוק ל-TheMarker. הוא כינה את אסטרטגיית הצמיחה של קוטלר: "אסטרטגיית האקזיט".

עוד אמר: "קוטלר הוא סוחר, הוא אוסף חנויות. הוא מוכן לשלם על הגדלת הפורטפוליו עד שמישהו יבוא וייקח את החנויות. זו הדרך שלו להציף ערך. פחות חשוב לו אם החברה מרוויחה או לא. המטרה היא להפוך לשחקן משמעותי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker