חברת התרופות פרדו בדרך לפשיטת רגל: מבוי סתום במגעים להסדר בפרשת האופיואידים

משפחת סאקלר, בעלי פרדו, הציעה 12-10 מיליארד דולר כדי להסדיר את התביעה, אולם דחתה שתי הצעות בנוגע לאופן התשלום וסירבה להגיש הצעות נגדיות ■ התובע הכללי של פנסילבניה: "משפחת סאקלר הם מיליארדרים מתחסדים ששיקרו ורימו כדי לגרוף רווח נאה"

מארזים של התרופה אוקסיקוטין, שהונחו במחאה מחוץ למטה בארה"ב של חברת פרדו שבבעלות משפחת סאקלר
מארזים של התרופה אוקסיקוטין, שהונחו במחאה מחוץ למטה בארה"ב של חברת פרדו שבבעלות משפחת סאקלרצילום: Jessica Hill/אי־פי
יורם גביזון

חברת פרדו (Purdue), יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין, צפויה להגיש בקשה לפשיטת רגל, לאחר שהשיחות להסדר עם תובעיה הגיעו למבוי סתום.

פרדו היא אחת הנתבעות בתיק שמאחד 2,400 תביעות של מדינות, מחוזות ערים ורשויות מקומיות בארה"ב, שינוהל החל ב-21 באוקטובר בקליבלנד, אוהיו. פרדו, לצד יצרניות אחרות של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) - בהן טבע וג'ונסון אנד ג'ונסון - נתבעות בטענה שמדיניות השיווק שלהן הסתירה את הסיכון להתמכרות כתוצאה משימוש באופיואידים והפריזה ביעילותם. התביעה טוענת שמדיניות שיווק גרמה למגפת האופיואידים, שגרמה למותם של 400 אלף אמריקאים בין השנים 2017-1996.

משפחת סאקלר, בעלי פרדו, הציעה 12-10 מיליארד דולר כדי להסדיר את התביעה, כולל תשלום של 3 מיליארד דולר במזומן ותשלום מותנה של 1.5 מיליארד דולר נוספים בכפוף למכירת חברת Mundipharma. בסוף השבוע שלחו התובעים הכלליים של טנסי וצפון קרוליינה הודעת אי-מייל לתובעים הכלליים של מדינות אחרות שהגישו תביעות, ובו ציינו כי משפחת סאקלר דחתה שתי הצעות בנוגע לאופן התשלום וסירבה להגיש הצעות נגדיות.

התובעים של טנסי וצפון קרוליינה העריכו שבעקבות המבוי הסתום תגיש פרדו בקשה לפשיטת רגל, ובכך תשלח את התובעים להיאבק על נכסיה הנותרים של החברה. על פי הערכות, התובעים ינסו לבצע הרמת מסך - כלומר לתבוע את בעליה של החברה - אולם אלה העבירו את נכסיהם מחוץ לארה"ב.

התובע הכללי של פנסילבניה, ג'וש שפירא, אחד מארבעת התובעים הכלליים שניהלו את המשא ומתן עם משפחת סאקלר, אמר בסוף השבוע שעבר שבכוונתו לתבוע את משפחת סאקלר. לדבריו, "הם מיליארדרים מתחסדים ששיקרו ורימו כדי לגרוף רווח נאה. אני באמת חושב שיש להם דם על הידיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker