יצרנית האופיואידים של משפחת סאקלר מנהלת מו"מ להסדרת חקירות פליליות

חברת התרופות פרדו מנהלת מגעים עם משרד המשפטים האמריקאי כדי להסדיר חקירות בחשד לעבירות פליליות בשיווק משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין ■ במקביל מתמודדת החברה עם 2,400 תביעות אזרחיות נגדה

יורם גביזון
אוקסיקונטין
אוקסיקונטיןצילום: Jessica Hill/אי־פי

חברת פרדו (Purdue), יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי Oxycontin, מנהלת מגעים עם משרד המשפטים האמריקאי להסדרת חקירות פליליות בנוגע לשיווק התרופה - כך מדווח "וול סטריט ג'ורנל". פרדו, שבבעלות משפחת סאקלר, נחקרת על ידי כמה סוכנויות פדרליות החל מ-2017 במקביל לחקירות שנערכות על ידי התובעים הכלליים של קונטיקט, ורמונט וניו ג'רזי. במסגרת חקירות אלה זומנו בחודשים האחרונים עובדים לשעבר של החברה לחקירות.

משרד המשפטים האמריקאי וזרועות ממשל פדרליות אחרות בוחנים האם פרדו לא דיווחה על רופאים שרשמו מרשמים בניגוד לחוק לאוקסיקונטין ועל פעולתן של מערכות ניטור ההזמנות של החברה.

משרד המשפטים האמריקאי שוקל גם אם יש מקום לכתבי אישום נגד פרדו על פעילות פלילית מתמשכת, אישום השמור בדרך כלל להגשת תביעות נגד סוחרי סמים. הדיונים בין חברת פרדו, משפחת סאקלר ומשרד המשפטים נערכים בעיתוי רגיש, שכן בעליה של פרדו מנהל במקביל מגעים להסדר של 2,400 תביעות אזרחיות שהוגשו נגד החברה על ידי מדינות, מחוזות, ערים ורשויות מקומיות על חלקה של פרדו ביצירת מגפת האופיואידים שהביאה למותם מהתמכרות של 400 אלף אמריקאים בין 1996 ל-2017. פרדו היא רק אחת הנתבעות במשפט זה, שייערך החל ב-21 באוקטובר בקליבלנד, אוהיו לצד חברת טבע, חברת מלינקרודט, חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, אנדו וכן המפיצות הגדולות של תרופות בארה"ב כמו מק'קסן ואמריסורסברגן.

הסדר בין פרדו, משפחת סאקלר ומשרד המשפטים האמריקאי יכלול קנס כספי שידלל את המקורות העומדים לרשות המשפחה לצורך הסדר של התביעות שהוגשו נגדה. משפחת סאקלר הציעה סכום של 10-12 מיליארד דולר כדי להסדיר את התביעות. ההצעה מבוססת על פשיטת רגל של החברה, תשלום של 3 מיליארד דולר על ידי משפחת סאקלר וסכום נוסף של 1.5 מיליארד דולר בכפוף להצלחת המכירה של חברת התרופות Pharmamundi שבבעלותה.

יתרת הסכום אמורה להגיע מתרומה של תרופות לטיפול בהתמכרות לאופיואידים והמשך מכירותיה, החוקיות הפעם, של האוקסיקונטין. חלק מהמדינות עמן נוהלו המגעים להסדר - כמו ניו יורק, מסצ'וסטס וקונטיקט - דחו את ההצעה ודרשו שמשפחת סאקלר תשלם מקדמה של 4.5 מיליארד דולר. הדרישה נדחתה על ידי המשפחה.

אם אכן תגיע משפחת סאקלר להסדר עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לחקירות על מדיניות השיווק של האוקסיקונטין תהיה זו הפעם השנייה שבה פרדו נקנסת בעקבות חקירה פדרלית. פרדו ושלושה בכירים שלה הודו כבר ב-2007 שהטעו את הציבור בנוגע לסכנת ההתמכרות מאוקסיקונטין ושילמו קנס כספי של 635 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker