"הלכו פה רחוק מדי": עתירה לבג"ץ נגד רשות שוק ההון

העותרים מבקשים לבטל נוהל חדש המטיל דרישות נוספות לקבלת רישיון שירותים פיננסיים חוץ-בנקאיים ■ "הנוהל לא סביר ונגוע בשיקולים זרים"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו בפייסבוק
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכוןצילום: אוליבייה פיטוסי

נותני השירותים הפיננסיים לא מרוצים: 14 עותרים מהתחום הגישו ביום חמישי האחרון עתירה לבג"ץ נגד רשות שוק ההון. העתירה נוגעת לנוהל החדש לקבלת רישוי למתן שירותים פיננסיים חוץ-בנקאיים, שפורסם בראשית אוגוסט - וכולל שורה ארוכה של דרישות סף ותנאים חדשים, שבהם יצטרך לעמוד כל גוף המגיש בקשה לרישיון. העותרים טוענים כי הנוהל לא סביר ונגוע בשיקולים זרים. הם מבקשים לבטלו, ולכל הפחות למנוע את החלתו על גופים שכבר הגישו בקשה בטרם פורסם.

הרישיון למתן שירותים פיננסיים דרוש לאלפי גופים שמטפלים בכספים ואינם בנקים - ובהם חלפני כספים (צ'יינג'ים), נותני שירותים במטבע חוץ, נותני אשראי חוץ-בנקאי, מעניקי שירותי ניכיון צ'קים וגם חברות טכנולוגיה פיננסית (פינטק). דרישות הרישיון הן מכוח חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים שנחקק ב-2016. החוק בא לעולם לאחר שבממשלה הכירו בכך ששירותים פיננסיים שיתפתחו מחוץ לבנקים עשויים להציב תחרות למערכת הבנקאות. הפיקוח על הגופים הללו, לרבות מתן הרישיון, הוטל על רשות שוק ההון.

בתקופה האחרונה גופים שהגישו בקשות לרישיון מתלוננים על עיכוב ארוך במענה לבקשה. הגופים הוותיקים בענף קיבלו היתר זמני להמשיך לפעול, אך גופים חדשים - ובהם גופים בתחום הפינטק - לא יכולים להתחיל בפעילות כל עוד בקשתם לא אושרה.

העותרים כוללים את חברת חשב, המלווה נותני שירותים פיננסיים בבקשות הרישוי, שהגישה לרשות בקשות בשמם של כ-100 עוסקים; עשרה גופים שלהם היתר זמני להמשיך את עסקיהם; ושלושה גופים חדשים שממתינים לקבלת הרישיון בטרם יוכלו להתחיל בפעילות. עו"ד גיל עשת, שמייצג את העותרים, אמר כי "ישנם גופים נוספים שתומכים בעתירה ויש גופים שאפילו מימנו אותה, אבל הם חוששים להימנות עם העותרים כדי שזה לא יפגע בהם אחר כך בטיפול בבקשות הרישיון".

בעתירה נכתב כי כ-1,800 בקשות לרישיון תלויות ועומדות ברשות שוק ההון, וכי רק 22% מהבקשות טופלו עד כה. העותרים טוענים שפרסום הנוהל החדש נועד להקנות לרשות ארכה להשלמת הטיפול בבקשות ולכן נגוע בשיקול זר. עו"ד עשת ציין כי לפי הוראות החוק, המועד להשלמת הטיפול על ידי הרשות נקבע ל-10 באוגוסט - והנוהל החדש פורסם כמה ימים לפני כן, מה שנתן לממונה ארכה עד להודעה חדשה.

טענה נוספת בעתירה היא כי זהו הנוהל השלישי שפורסם על ידי הרשות במהלך השנתיים וחצי האחרונות, והוא לא אמור לחול רטרואקטיבית על גופים שהגישו את בקשותיהם לפני פרסומו. עוד נטען כי הנוהל כולל שורה ארוכה של דרישות לא סבירות, בפרט כשמדובר בבקשות לרישיון בסיסי שברובן הוגשו על ידי עסקים קטנים.

"ברור לי שיש לנוהל גם מטרות ראויות ובהן שמירה על אמינות הענף והרחקת גורמים עברייניים, אבל הלכו פה רחוק מדי. העסקים הקטנים חוששים שכורתים את מטה לחמם", אמר עו"ד עשת. לדבריו, מדובר בענף שלצד הצורך בהסדרתו מהווה מחולל תחרות חשוב מול המגזר הבנקאי הריכוזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker