בעקבות הנפילות בשווקים: אוגוסט קשה לקופות הגמל ולקרנות ההשתלמות

קופות הגמל הכלליות הניבו בחודש החולף תשואה ממוצעת שלילית של כ-0.4% ■ העליות בשוקי המניות ביומיים האחרונים של אוגוסט, בשילוב עליות באג"ח הממשלתיות, מיתנו את התשואה השלילית

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נשים בפנסיה
נשים בפנסיהצילום: בלומברג

אוגוסט היה רע למניות אך טוב לאג"ח הממשלתיות, וכפי שעולה מהאומדן של ביצועי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של בית ההשקעות מיטב דש, התשואות במסלול הכללי היו שליליות - כ-0.4% בממוצע.

קופות הגמל המנייתיות השיגו באוגוסט תשואה שלילית ממוצעת של כ-1.7%, כשטווח התשואה היה 2.5%-1%. לעומת המסלולים המנייתיים, קופות הגמל המדדיות והשקליות הניבו תשואות חיוביות. הקופות המדדיות הניבו תשואה ממוצעת של כ-0.7% בטווח של 1%-0.4%. קופות הגמל השקליות הניבו תשואה ממוצעת של 1.3%, בטווח של 1.6%-1%.

לדברי אבי ברקוביץ', משנה למנהל השקעות ראשי במיטב דש גמל ופנסיה, "הירידות בשוקי המניות בעולם ובאיגרות החוב הקונצרניות בארץ פעלו כגורם שלילי לתשואות הקופות באוגוסט. מנגד, העליות באיגרות החוב הממשלתיות - הצמודות והשקליות, בעיקר הארוכות - מיתנו את התשואה השלילית של הקופות. גם העליות בשוקי המניות ביומיים האחרונים של אוגוסט צימצמו את התשואה השלילית".

את המגמה השלילית באוגוסט ניתן היה לראות בארה"ב: מדד S&P500 ומדד הדאו ג'ונס ירדו ב-1.9% כל אחד, ומדד הנאסד"ק ירד ב-2.5%. גם באירופה נרשמה מגמה שלילית: ה-DAX הגרמני ירד ב-2.9%; ה-CAC הצרפתי ירד ב-1.2%; וה-Eurostoxx 50 ירד ב-1.6%.

קופת חיסכוןצילום: Bloomberg

ביפן נרשמה מגמה שלילית עמוקה יותר - מדד הניקיי ירד בשיעור של 4.9%. המדד העולמי של השווקים המתפתחים ירד בשיעור חד של 6.5%. כל אלה במונחי מטבע של אותן מדינות.

בשוק המניות בישראל דווקא נרשמה מגמה מעורבת: מדד ת"א 35 ירד ב-3.8%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.2%, ואילו מדד SME60 עלה ב-0.1% ומדד ת"א 90 עלה ב-2.3%.

באג"ח הקונצרניות המקומיות נרשמו ירידות: מדד התל בונד 20 ירד ב-0.2%, מדד התל בונד 40 ירד ב-0.4% ומדד תל בונד 60 ירד ב-0.3%. איגרות החוב הלא-מדורגות נותרו ללא שינוי.

באיגרות החוב הממשלתיות נרשמה תשואה חיובית גבוהה בשיעור של 1.2%. איגרות החוב הצמודות למדד עלו ב-0.8% ואיגרות החוב השקליות עלו ב-1.8%, כשהארוכות שבהן לתקופה של עשר שנים ומעלה עלו ב-5.9%.

בסך הכל, הירידות באוגוסט לא הרעו משמעותית את התשואה הכוללת מתחילת השנה, שעומדת לפי האומדן על כ-7.6% בממוצע, בקופות הכלליות. בבית ההשקעות מיטב דש מעריכים שקופות הגמל המנייתיות השיגו מתחילת השנה תשואה של כ-12.5% בעוד תשואת הקופות המדדיות היתה 6.1% ושל השקליות - 5.8%.

אבי ברקוביץ'צילום: ללא קרדיט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker