"צפויה הודעה 'יונית' בהחלטת הריבית היום; הנגיד לא ילחם בשוק, אלא יקשיב לו"

אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של אקסלנס: "למרות תגובות השווקים החדות לעתים, מלחמת הסחר אינה גורם משמעותי לכלכלה העולמית; קשה לראות את הצמיחה במשק עולה בשנים הקרובות מעל 3%"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אמיר כהנוביץ
אמיר כהנוביץ'צילום: עודד קרני

"בהחלטת הריבית היום (רביעי), אנו צופים לשמוע הודעה 'יונית', לאחר שמאז החלטת הריבית הקודמת היסודות הכלכליים שעמדו מאחורי ההחלטה התפרקו ברובם", כך אומר הבוקר אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, שאינו צופה העלאה בריבית. בשעות אחר הצהריים צפוי הבנק לפרסם את החלטת הריבית, שלפי הערכות תישאר ללא שינוי - 0.25%.

כהנוביץ' מתייחס בין היתר לדבריו של הנגיד, אמיר ירון, בכנס הנגידים בג'קסון הול: "מדברי הנגיד עולה כי למרות נתוני הצמיחה היציבים למחצית הראשונה, כדאי להקשיב למה שיש לעקום התשואות להגיד בקשר לצמיחה העתידית. לפי מחקר שהציג בג'קסון הול, התשואות לעשר שנים מקדימות את הצמיחה הנומינלית, כלומר, נראה שירון לא מתכוון להילחם בשוק, אלא להקשיב לו. כך שלהערכתנו, סביר שלאור קריסת התשואות האחרונה, נשמע מסר הרבה יותר 'יוני' כבר בהחלטת הריבית השבוע".

אמש, ננעל המסחר בוול סטריט כשהפער השלילי בין התשואה לאג"ח ממשלתיות של ארה"ב ארוכות טווח וקצרות טווח מתרחב – מצב המוכר בשם "היפוך עקום התשואות". בשווקים מפרשים את היפוך העקום כאיתות למיתון אפשרי או משבר בשנים הבאות.

עוד כותב כהנוביץ': "הנגיד משאיר את רוב האחריות לתמרוץ הכלכלה על כתפי הבנק המרכזי, מה שיצריך ממנו הפחתות ריבית עמוקות יותר, בהשוואה לאלה שהיו נדרשות במקרה של ממשלה עם פוטנציאל להרחבות פיסקליות".

כהנוביץ' מעריך כי יש "קריסה בגידול מספר המועסקים בישראל. הצמיחה בישראל נשענת על גידול מהיר יחסית של האוכלוסייה בקצב של 1.7%-1.8%. בשנים בהן שיעור האבטלה ירד והלך ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה עלה והלך, הגידול במספר המועסקים היה גדול גם מ-3%. הנתונים האחרונים של גידול המועסקים לימדו כי ירדנו לשינוי שנתי של 1.1%-1.2%.

"אם נישאר בקצבים האלה קשה לראות את הצמיחה במשק עולה בשנים הקרובות מעל 3%. על פניו נתון שיעור האבטלה הנמוך בישראל לחודש יולי, 3.7%, הוא בשורה טובה, שכן היסטורית כנראה לא ניכנס למיתון בחצי השנה הקרובה. אלא שקשה להתעלם מנתון סטטיסטי נוסף והוא שרמות שפל של שיעור אבטלה מגדילות מאוד את הסיכוי למיתון בתוך שנה", אמר כהנוביץ'.  

כמו כן, כהנוביץ' מעריך בסקירתו כי "אין תרחיש סביר שבו ייחתם הסכם סחר, מה שהופך כל תגובת שוק שנשענת על אופטימיות להזדמנות פעולה. בנוסף, למרות התגובות החדות לעתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker