המאבק על אפריקה: דמרי ולוקסנבורג עלו לסיבוב השני, גם לזאבי נותר סיכוי

מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל השקעות חלוקים - ואף חברה לא זכתה ביותר מ-50% מהקולות הנדרשים לאישור הרכישה ■ לפידות הציעה עבור יתרת הנכסים של אפריקה 1.18 מיליארד שקל וי.ח. דמרי הציעה 1.14 מיליארד שקל ■ ייתכן שגם גד זאבי יעלה לסיבוב השני

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לב לבייב
לב לבייבצילום: עופר וקנין

ההכרעה לגבי זהות רוכש השליטה ביתרת הנכסים של אפריקה ישראל להשקעות תיקבע לאחר שיתקיים סבוב התמחרות נוסף. זאת, לאחר שבספירת הקולות בסיבוב הראשון לא נבחר אף רוכש עם יותר מ-50% מהקולות של מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל, להם החברה חייבת כ-2.2 מיליארד שקל.

מי שעלו לסיבוב השני הם חברת לפידות קפיטל וי.ח דמרי. לפידות, שבשליטת יעקב לוקסנבורג, עוסקת בהשקעות באנרגיה, קמעונאות, מסחר, תעשייה ועוד. החברה הציעה חבילה כוללת בשווי של כ-1.184 מיליארד שקל. י.ח. דמרי, שבשליטת יגאל דמרי, הציעה חבילה בשווי של כ-1.14 מיליארד שקל.

גד זאבי הציע כ-30 מיליון שקל יותר מההצעה הגבוהה ביותר, אולם מחזיקי האג"ח העלו ספקות אודות יכולתו להרים עסקה בהיקף כזה - אך ייתכן שגם הוא יעלה לסיבוב השני. 

יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורגצילום: סיון פרג'

ההצעות של מבטח שמיר ושל לארי מייזל, יחד עם האחים נתנאל, השולטים בנתנאל גרופ, נותרו בחוץ ולא יועלו לשלב השני.

ההסדר באפריקה ישראל להשקעות מתקרב לסיומו לאחר שלוש שנים של דיונים, מגעים ובדיקות שונות מצד המון גורמים. עם השלמת ההסדר, המשמעותי השני באפריקה בעשור האחרון, בעל השליטה היוצא בחברה, לב לבייב, יסיים את דרכו באופן רשמי בחברה, ויעלם לגמרי משוק ההון הישראלי, שאליו הגיח בפתאומיות ומסתוריות בסוף 1996, כשבא כיהלומן צעיר והשתלט על אפריקה ישראל מידי מגדל ובנק לאומי. לבייב ייפרד מאפריקה עם הפסד עצום של כמה מיליארדי שקלים.

בשנים האחרונות אפריקה השקעות מכרה את פעילות הנדל"ן שלה ברוסיה, המרוכזת באפי פיתוח, ללבייב עצמו, מכרה את אפי נכסים (51% ) לקבוצה בראשות ביג ומגה אור, מכרה את החברה המפעילה את כביש 6 ,את אפריקה מלונות ועוד. צעד זה איפשר לאפריקה השקעות לצמצם את החוב שלה באופן משמעותי, אך החברה עדיין חייבת למחזיקי האג"ח שלה סכום גבוה מאוד - כ-2.2 מיליארד שקל.

אנטומיה של פירוק

הרוכשים הפוטנציאליים מתמודדים על יתרת הנכסים של אפריקה השקעות, הכוללים את הבעלות המלאה בחברת הקבלנות והתשתיות דניה סיבוס (100%), שמחזיקה באפריקה מגורים הציבורית, הנסחרת לפי שווי שוק של כ-1.1 מיליארד שקל. כמו כן מחזיקה אפריקה השקעות בנדל"ן פרטי בהיקף שאינו מהותי.

כל ההצעות נעות סביב אותה תמורה כוללת של כ-1.1 מיליארד שקל, והן מגלמות למחזיקי האג"ח של אפריקה תספורת מוערכת של כ-50% (כ-1.1 מיליארד  שקל).

כל ההצעות מורכבות מרכיב מזומן ומהקצאה לנושים של אפריקה השקעות של ניירות הערך של החברות המתמודדות על רכישת אפריקה, ושל חברות המוחזקות על ידי אפריקה. בעוד שאפריקה מגורים נחשבת לנכס שמעניין את כל המתמודדים, דניה סיבוס, הפועלת בתחום תנודתי ומסוכן שחשוף להפסדים, נחשבת לחברה אטרקטיבית פחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker