רשות ני"ע מקדמת: הנפקת איגרות חוב היברידיות בישראל

מדובר באיגרות חוב שאינן להמרה, המקנות לתאגיד המנפיק גמישות מסוימת בנוגע למועד פירעון הריבית. אג"ח אלה מונפקות על ידי חברות, לרוב לתקופות ארוכות ■ רו"ח דורית קדוש מהרשות: "השימוש באג"ח היברידיות הינו נפוץ ושכיח בשוקי הון מתקדמים בעולם"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית קדוש, מנהלת מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך
דורית קדוש, מנהלת מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערךצילום: ענבל מרמרי

רשות ניירות ערך פירסמה היום (א') מסמך להערות ציבור, בדבר בחינת האפשרות להנפקת מכשיר פיננסי היברידי חדש - אג"ח היברידיות. מדובר באיגרות חוב שאינן להמרה, המקנות לתאגיד המנפיק גמישות מסוימת בנוגע למועד פירעון הריבית. איגרות חוב אלה מונפקות על ידי חברות, לרוב לתקופות ארוכות, לפי הרשות.

לדברי מנהלת מחלקת תאגידים, רו"ח דורית קדוש, "במהלך השנים, התקבלו במחלקת תאגידים פניות הנוגעות לאפשרות הנפקת מכשירים פיננסיים היברידיים מסוגים נוספים על אלה הנסחרים כבר כיום, דוגמת מניות בכורה, איגרות חוב להמרה, איגרות חוב מסוג COCO ותעודות התחייבות. השימוש באג"ח היברידיות הינו נפוץ ושכיח בשוקי הון מתקדמים בעולם, ובעיקר במדינות אירופה. לכן, בהתבסס על ניסיונם של שווקים מפותחים ולאחר ביצוע התאמות לצרכי ולמאפייני השוק בישראל, רואה הרשות חשיבות בהוספת מכשיר זה שיתרום להגדלת ההיצע ולגיוון מכשירי ההשקעה. סגל הרשות מזמין גורמים המעוניינים בכך לקיים עמו שיח גם בנוגע למכשירים פיננסיים היברידיים נוספים".

רו"ח קדוש הוסיפה כי "האפשרות להנפיק אג"ח היברידיות מעניקה למנפיק גמישות פיננסית רבה יותר ביחס לאיגרות חוב רגילות. כמו כן, איגרות החוב ההיברידיות עשויות לסייע להם בכל הקשור לדירוגי חוב, וזאת מאחר ששיעור מסוים מהמכשיר עשוי להיות מוכר לצורכי דירוג כהון. עם זאת, מנקודת מבטם של המשקיעים, איגרות החוב ההיברידיות הן בעלות פרופיל סיכון גבוה יותר מאיגרות חוב רגילות. על כן, אלטרנטיבת השקעה זו צפויה להתאים בעיקר למשקיעים אשר מבינים את יתרונותיו וחסרונותיו של המכשיר".

ברשות ציינו כי שוק איגרות החוב ההיברידיות באירופה נע בשנים האחרונות בטווח שבין 3%-4.5% מהיקפו הכולל של שוק החוב. על אף הגמישות שמכשיר זה מעניק למנפיקים, באשר לדחיית מועדי הפירעון, הרי שבפועל לא נעשה שימוש נרחב בזכות זו.

על מנת להגן על ציבור המשקיעים, מוצע לקבוע תנאי סף מחמירים להנפקה של איגרות חוב היברידיות, לעומת תנאי הסף הקבועים עבור איגרות חוב רגילות. זאת, בשל החדשנות של המכשיר בשוק הישראלי והמשמעויות הנוגעות לזכויותיהם של מחזיקי איגרות חוב היברידיות בהשוואה לאיגרות חוב רגילות. כמו כן, תנאי הסף נועדו לאפשר מסחר ותמחור נאות של איגרות החוב ההיברידיות. תנאים אלה צפויים להיכלל בהצעה לתיקון תקנון הבורסה, אשר תפורסם בקרוב להערות הציבור.

לפי המוצע, ניתן יהיה לרשום למסחר איגרות חוב היברידיות של תאגיד שיעמוד במועד ההנפקה באחד מהתנאים הבאים לכל הפחות: מניותיו רשומות למסחר ומשתייכות למדד ת"א 125, ולפחות סדרה אחת שלו של איגרות חוב שאינן היברידיות רשומות למסחר; איגרות החוב ההיברידיות המונפקות תהיינה בשווי החזקות ציבור בהיקף של 200 מיליון שקל או יותר.

כמו כן יתקיים אחד מתנאים אלה: הון התאגיד המנפיק על פי הדוחות הכספיים האחרונים שנכללו בתשקיף עומד על 500 מיליון ש"ח או יותר. תנאי אפשרי נוסף הוא שאיגרות החוב המונפקות תהיינה בקבוצת דירוג אשראי של ilA- או A3.il או מקבילה לה, לכל הפחות. עוד הוצע לקבוע, כי רכישה של איגרות החוב ההיברידיות תתאפשר בסכום שלא יפחת מ-50 אלף שקל למשקיע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker