ברקת למוסדיים: חשפו את נהלי העבודה מול אנטרופי ועמדה

במכתב ששלח משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, הוא דורש מהמוסדיים לחשוף אילו נהלים מסדירים את עבודתם מול חברות יעוץ, וכמה כסף הם משלמים להן ■ זאת, בהמשך לתקנות שמגבילות את השימוש שעושים המוסדיים באותן חברות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכוןצילום: אוליבייה פיטוסי

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, מעלה הילוך במלחמה נגד חברות הייעוץ למוסדיים אנטרופי ועמדה. בשבוע שעבר שלח ברקת מכתב למוסדיים, ובו דרישה לקבל את הנהלים המפרטים כיצד פועל הגוף לנוכח המלצות של גוף ייעוץ חיצוני ואילו עקרנות הגדירה ועדת ההשקעות של הגוף המוסדי בדבר מידת ההסתמכות על ההמלצות.

במכתבו, ברקת שם דגש על קיום מנגנון לזיהוי, איתור והתמודדות עם חשש לניגוד עניינים פוטנציאלי של הגורם המקצועי הממליץ. שמה של אנטרופי לא צוין במכתב במפורש.

לקראת סוף מאי פירסם ברקת טיוטת תקנות ובה דרישה למוסדיים לקחת יותר אחריות על אופן ההצבעה שלהם באסיפות כלליות. בטיוטת התקנות במאי קבע ברקת כי משום שגוף מוסדי נדרש להחליט לבד על אופן ההצבעה, הרי שהתקשרות שלו עם חברת ייעוץ חיצונית בתחום נהפכת למיותרת.

כך כתב ברקת בתקנות: "לאור הגברת החובות שחלות על משקיע מוסדי מכוח תיקון זה, בדגש על החובה לשקול באופן עצמאי ולנמק כל הצבעה באסיפה כללית של תאגיד השקעה, הרי שהצורך של גוף מוסדי להיעזר בגורם מקצועי חיצוני לשם ביצוע חובות אלה מצטמצם. לפיכך, אין צורך עוד באסדרה ספציפית של התקשרות עם גורם מקצועי כאמור, שכן אין בהתקשרות כאמור כדי לפטור את המשקיע המוסדי מהחובות העצמאיות שחלות עליו מכוח תקנות אלה". כלומר, הגוף המוסדי לא יוכל להעזר באנטרופי כדי לקבל את החלטותיו.

בשיחה עם מקורב לנושא אמר ברקת: ״אנטרופי היא לא הסיפור פה. הסיפור הוא עד כמה המוסדיים אמורים להיות מעורבים בחברות שבהן הם מחזיקים ובממשל התאגידי שלהן. מאז שאנטרופי נכנסה לתמונה, הממשל התאגידי של החברות דווקא עלה״.

אנטרופי מסרה בתגובה: "הייעוץ באסיפות הכלליות הוא נושא חשוב ויקר לליבנו, במיוחד לאחר עשור של פעילות אינטנסיבית ורבת אירועים. לעניות דעתנו, עולם האסיפות הכלליות ומעורבותם של הגופים המוסדיים בכובעם כשומר סף עבר מהפך משמעותי בעשור זה ולהערכתנו כי לאנטרופי חלק בזה. עצם היותה של אנטרופי גוף מייעץ בתווך (PROXY) בין הצדדים, פעילותה היתה נתונה גם לביקורות. על כן, הקפדנו לפעול בשקיפות מלאה על בסיס מדיניות סדורה ובהתאם להנחיות הרגולציה.

"יתרה מכך, לאורך השנים למדנו מהנעשה בעולם בתחום זה, למשל ממתודולוגיות העבודה של ISS (חברת ייעוץ הפרוקסי הגדולה בעולם) ומגופים מקבילים לה. אנו כמובן מצרים על טיוטת הרגולטור בנושא שינוי קבלת ייעוץ מגופי ייעוץ פרוקסי חיצוניים, אך כפי שהצהרנו מספר פעמים, באחרונה אנטרופי אינה רואה עצמה כסוגיה במקרה זה ולפיכך כבר נערכה לליווי לקוחותינו ליישום הטיוטה ובמינימום הפרעה למהלך העסקים השוטף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום