2,000 תיקים - ועוד אחד: מערב-וירג'יניה מצטרפת לגל התביעות נגד טבע

פטריק מוריסי, התובע הכללי של מערב וירג'יניה, הגיש תביעה נגד חברת התרופות וחברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בגלל חלקן בפרשת האופיאוידים ■ ביום שני יפסוק שופט באוקלהומה במסגרת תביעה שהגישה המדינה נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון

יורם גביזון
קאר שולץ, מנכ"ל טבע
קור שולץ, מנכ"ל טבעצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

מדינת מערב וירג'יניה הצטרפה לרשימה הארוכה של התובעים את חברת טבע בגלל מעורבותה בייצור ובשיווק של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים). פטריק מוריסי, התובע הכללי של מערב וירג'יניה, הגיש אתמול (ו') תביעה נגד חברת התרופות וחברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, בגלל מעורבותן במגפת האופיאוידים שגרמה למותם של 400 אלף אמריקאים מ-1997.

בכתב התביעה נטען כי שתי החברות הטעו את הרופאים שרשמו את המרשמים למשככי הכאבים הנרקוטיים שייצרו, המעיטו בחומרת הסיכון שכרוך בנטילת משככי כאבים אלה והפריזו ביתרונותיהם. עוד עולה מכתב התביעה כי טבע וג'ונסון אנד ג'ונסון לא חשפו את סכנת ההתמכרות למשככי הכאבים שייצרו, ועודדו נטילת מינונים גדולים של התרופות מבלי לגלות את הסיכון הנלווה לכך.

לטענת מערב וירג'יניה, אנשי המכירות של טבע שיווקו את משכך הכאבים המקורי של חברת התרופות, Actiq, שמיועד לטיפול בכאבים מתפרצים בחולי סרטן - גם עבור רופאים שאינם אונקולוגיים וגם עבור רופאים שעובדים במרפאות כאב.

התביעה מצטרפת ל-2,000 תביעות שאוחדו לתיק אחד שניהולו יחל באוקטובר בקליבלנד, אוהיו. טבע הגיעה במאי 2019 להסדר פשרה עם מדינת אוקלהומה במסגרת תביעה דומה בנושא. במסגרת ההסדר, טבע הסכימה לשלם 85 מיליון דולר, מבלי שהודתה באשמה. לפני כן, נחתם הסכם בין חברת Purdue, שפיתחה וייצרה את משכך הכאבים הממכר  אוקסיקונטין, לבין מדינת אוקלהומה. במסגרת ההסכם, שילמה פרדו 270 מיליון דולר ללא הודאה באשמה.

ביום שני יפסוק שופט באוקלהומה במסגרת תביעה שהגישה המדינה נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון. אוקלהומה תבעה 17 מיליארד דולר מג'ונסון אנד ג'ונסון בגין המטרד הציבורי שנגרם במסגרת הפרשה, כולל עלויות טיפול גבוהות במכורים למשככי הכאבים; ועלויות הכרוכות באכיפת החוק ובניהול המשפט כתוצאה מעבירות פליליות שנעשו בהשפעת משככי כאבים אלה. החלטת השופט וגובה הקנס שיוטל על ג'ונסון אנד ג'ונסון, אם יוטל, יהיו אינדיקציה גם לעתידה של טבע בחזית המשפטית בסוגיה זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker