פרוטליקס בדרך להסדר חוב נוסף

החברה, שמפתחת תרופות למחלות נדירות על בסיס הנדסה גנטית של תאי צומח, הפסידה מאז הקמתה 337 מיליון דולר ואיבדה 90% משוויה - למרות שקיבלה אישור FDA לתרופה אחת ואף ועשויה לקבל אישור נוסף ■ בכירי החברה נוטשים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל פרוטליקס בכרמיאל
מפעל פרוטליקס בכרמיאל

27 שנה לאחר היווסדה, שבהן הפסידה 337 מיליון דולר, ואחרי שאיבדה 90% משוויה בחמש השנים האחרונות חברת פרוטליקס עומדת בפני הסדר חוב נוסף לאחר שפרסמה לפני שבועיים בדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2019 אזהרת עסק חי.

פרוטליקס, שמפתחת חלבונים תרופתיים בהנדסה גנטית של תאי צומח, שכרה את שירותיו של בנק השקעות מהשורה הראשונה כדי לבחון חלופות אסטרטגיות, כמו מימון מחדש של החוב ושותפויות אסטרטגיות. מניית פרוטליקס בנאסד"ק עולה כעת ב-3%.

פרוטליקס לא ציינה אופציות נוספות, כמו מכירת נכסיה או מכירת החברה כדי לטפל בחובה. ב-2021 פרוטליקס אמורה להתמודד עם חוב של 52 מיליון דולר לבעלי איגרות חוב להמרה, בשער המרה של 85 סנט למניה. לפני ההודעה, פרוטליקס נסחרה במחיר של 23 סנט למניה, שמשקף שווי חברה של 35 מיליון דולר. היא אמנם רשאית לכפות המרה של האג"ח למניות אם מחיר המניה יהיה גבוה ב-50% ממחיר ההמרה במשך 20 ימי מסחר מ-30 ימי מסחר שקדמו להמרה - אבל ספק אם הדבר יקרה בקרוב.

שלמה ינאי, יו"ר פרוטליקס שפרש
שלמה ינאי, יו"ר פרוטליקס שפרשצילום: דניאל בר און

החברה ציינה שתנסה לחתום על הסכמי שותפות בנוגע לתרופות שנמצאות בצנרת הפיתוחים, כמו OPRX-106 - גרסה אוראלית לתרופה Enbrel המטפלת במחלת המעיים הכרונית קוליטיס כיבית. התרופה השלימה את החלק הראשון של הניסוי הקליני בשלב השני. תרופה נוספת שניתן להגיע לשותפות לגביה היא PRX-110, המיועדת לטיפול באמצעות משאף בסיסטיק פיברוזיס. התרופה עברה את חלקו הראשון של הניסוי הקליני בשלב השני.

פרוטליקס ,שמעסיקה 184 עובדים, חוותה נטישה מהירה של בכיריה - ככל הנראה על רקע הערכה שהחברה הגיעה לסיום דרכה. שלמה ינאי, יו"ר החברה ולשעבר מנכ"ל חברת טבע, התפטר בשבוע שעבר - 6 ימים בלבד לאחר שחברה אחרת שינאי שימש יו"ר שלה, Cambrex, נמכרה לקרן ההשקעות הפרטית Permira תמורת 2.4 מיליארד דולר. שינאי עצמו זכה לתמורה של 1.85 מיליון דולר עבור מניותיו. סמנכ"ל הכספים, יוסי מימון, התפטר שלושה שבועות קודם לכן, וחודשיים קודם לכן נפרד מהחברה גם המנכ"ל משה מנור, גם הוא בכיר לשעבר בטבע.

פרוטליקס היא אחד הכישלונות המסחריים הגדולים בעולם הביוטק הישראלי, שידע כישלונות לא מעטים. זאת אף שהיא אחת החברות הבודדות שהצליחו לקבל אישור FDA למוצר מקורי, וכנראה תקבל אישור FDA למוצר נוסף. במאי 2012 פרוטליקס קיבלה את אישור ה-FDA לשווק את Elelyso, תרופה לטיפול במחלת גושה. המחלה נובעת מפגיעה באנזים מסוים המפרק שומנים, וגורמת להצטברות שומנים בטחול ובאברים פנימיים נוספים ומקצרת את תוחלת חייו של החולה.

המצוקה הפיננסית

משה מנור, מנכ"ל פרוטליקס שפרש
משה מנור, מנכ"ל פרוטליקס שפרשצילום: ללא קרדיט

פרוטליקס חתמה על הסכם שיתוף פעולה שיווקי עם פייזר בנובמבר 2009, וכחלק מההסכם קיבלה מפייזר תשלום חד-פעמי של 65 מיליון דולר, ותשלום נוסף של 60 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך של פיתוח ואישורים רגולטוריים. אבל גם הגב הרחב של פייזר לא סייע למיזם המשותף, שהיה בבעלות פייזר (60%) ופרוטליקס (40%), לפרוץ לשוק האמריקאי - שנשלט על ידי החברות ג'נזיים ושייר.

הכישלון הזה, והמצב הפיננסי הרעוע של החברה, אילץ אותה בנובמבר 2015 למכור את חלקה במיזם לפייזר, תמורת 36 מיליון דולר והסכמת פייזר להשקיע 10 מיליון דולר במניותיה. פרוטליקס אמנם נותרה עם זכות בלעדית לשווק את המוצר בברזיל, אולם גם הסכם עם משרד הבריאות הברזילאי, לרכישת התרופה בסכום מינימלי של 280 מיליון דולר בתמורה להעברה עתידית של זכות השימוש בטכנולוגיה של פרוטליקס - נותר במידה רבה על הנייר.

בעקבות ההסכם עם פייזר התמקדה פרוטליקס בפיתוח התרופה PRX-102 לטיפול במחלת האגירה פאברי, שגם היא נובעת מפגם באנזים שאחראי לפירוק חומר שומני סוכרי. חוסר התפקוד של האנזים מביא לירידה באספקת הדם לרקמות, להידרדרות בתפקוד הכליות ולעלייה בסיכון למחלות לב ושבץ. השוק לתרופה מוערך ב-1.4 מיליארד דולר לשנה.

ואולם בשל מוצקה פיננסית, גם הפעם נאלצה פרוטליקס למסחר את התרופה, וביולי 2019 חתמה על הסכם עם חברת קייזי (Chiesi) האיטלקית שבמסגרתו האחרונה קיבלה רישיון בלעדי לפתח ולמסחר את התרופה בארה"ב ובאירופה. פרוטליקס קיבלה מקדמה של 25 מיליון דולר במזומן, מימון לפיתוח התרופה בסכום של עד 20 מיליון דולר וכן התחייבות לתשלומים של עד 760 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך של פיתוח ומכירות ותמלוגים מדורגים של 15%-40% מהמכירות בארה"ב - אם התרופה תאושר. לפרוטליקס הובטח שתמשיך לשמש כיצרנית של התרופה.

בסקירת המנהלים שליוותה את הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2019, ציינה החברה כי בכוונתה להגיש את הבקשה לאישור PEX-102 ברבעון הראשון של 2020.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker