המשפחה הישראלית מפסידה יותר משליש מהכנסתה עם הפרישה לפנסיה

מחקר חדש קובע כי ההכנסות של משפחות אחרי גיל פרישה בישראל נמוכות בהשוואה למדינות מפותחות באירופה ■ בישראל יש שיעור גבוה יחסית של השתתפות בכוח העבודה אחרי גיל הפרישה

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
קשישים בתל אביב
קשישים בתל אביבצילום: אורן זיו

מחקר שנערך באחרונה גילה כי הפנסיות בישראל נמוכות משמעותית בהשוואה למדינות מפותחות באירופה.

המחקר, שנערך על ידי ד"ר אביעד טור-סיני מהמכללה האקדמית עמק יזרעאל ופרופ' אביה ספיבק, מנהל המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, התבסס על נתוני סקר אירופאי בתחום הבריאות, ההזדקנות והפרישה. הוא כלל 28 מדינות באירופה, בכמה גלים של איסוף נתונים, כאשר ישראל הצטרפה לפרויקט ב-2004.

המחקר בוצע על נתונים של 14 מדינות, הכוללים השוואה בין ההכנסה המשפחתית של אותה משפחה, כאשר ראש משק הבית נמצא לפני גיל הפרישה (65), ולאחר גיל הפרישה (67). ההכנסות שאותן החשיבו במחקר כוללות עבודה, פנסיה, ביטוח לאומי והכנסות מהון. בישראל, הנתונים מתבססים על אוכלוסייה של אלפי משקי בית, ובהם גם דוברי ערבית ורוסית.

המחקר מראה כי ההכנסה של המשפחה אחרי גיל פרישה היא 65.9% בלבד ביחס להכנסה לפני הפרישה (שמכונה יחס התחלופה). כלומר, משפחה ישראלית מפסידה בממוצע יותר משליש מהכנסתה הכוללת עם הפרישה לפנסיה. בהשוואה לאירופה, ישראל נמצאת במקום השני מלמטה – מתוך המדינות שנבדקו, היחס נמוך יותר רק בספרד שם הוא עומד על 63.3%. ביתר המדינות, יחס התחלופה גבוה יותר ויש מדינות שהפער בינן לבין ישראל הוא משמעותי. כך למשל, בגרמניה יחס התחלופה הוא 76.8%, בצרפת 83.1% ובאוסטריה 91.2%.

בישראל מקבלים פחות

"מאגר הנתונים שעל בסיסו ביצענו את המחקר כולל 140 אלף איש ו-380 אלף ראיונות על פני 15-10 שנה", אומר פרופ' ספיבק. לדבריו, בישראל יש שיעור גבוה יחסית של השתתפות בכוח העבודה אחרי גיל הפרישה. לכן, הפערים בין משפחות ישראליות לאירופאיות גדולים עוד יותר כשמתייחסים רק להכנסות מפנסיה. יחד עם זאת, פרופ' ספיבק לא מופתע מהנתונים. "ישראל היתה פעם מדינה חברתית ועם הזמן נהיינו פחות ופחות חברתיים. זה משתקף בהרבה אינדיקטורים, כמו האי-שוויון והוצאות המדינה על רווחה".

לדבריו, המצב היחסי של מדינת ישראל עלול להידרדר עוד יותר בשנים הבאות, בגלל ההשפעה של הרפורמות בפנסיה על גובה הקצבה הפנסיונית. "יש צורך דחוף במדיניות כלכלית חדשה שתשפר את מצב הפנסיונרים במדינת ישראל בעתיד, כדי שנסגור או נצמצם את הפער מול ארצות אירופה", מדגיש פרופ' ספיבק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker