טבע עלתה ב-4.5% בעקבות הסדר חלקי בפרשת משככי הכאבים הנרקוטיים

על פי ההסכם, אנדו תשלם 10 מיליון דולר כדי להסדיר חלק מטענות שהעלו שני מחוזות באוהיו ■ טבע השיקה בארה"ב גרסה גנרית למזרק אפיפן לילדים

יורם גביזון
קאר שולץ, מנכ"ל טבע
קור שולץ, מנכ"ל טבעצילום: עופר וקנין

מניית טבע עלתה אמש בוול סטריט ב-4.5% על רקע הסכם פשרה שנחתם בין אנדו (Endo), יצרנית של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים), לשני מחוזות באוהיו שתבעו אותה. על פי ההסכם, אנדו תשלם 10 מיליון דולר כדי להסדיר חלק מטענות שהעלו בתביעה המחוזות Cuyahoga ו- Summit בנוגע לייצור, שיווק, הפצה ואספקה של משככי כאבים נרקוטיים גנריים. 

בתוך כך, אנדו התחייבה לספק בחינם לשני המחוזות Vasoscript ו-Adrenalin בשווי של מיליון דולר. ההסכם לא כולל הודאה של אנדו בעבירה. מניית אנדו, שהחזיקה בנתח של 16% משוק משככי הכאבים הנרקוטיים הגנריים, קופצת ב-27% בעקבות החתימה על ההסכם. 

תגובת השוק נובעת ככל הנראה מהערכות שההסדר החדש, המקל יחסית, ישאיר בעינן את טענות התביעה כי היצרנים לא דיווחו על הזמנות חשודות שקיבלו, טענות חלשות יחסית לאלה שהוסדרו.  

חברת אלרגן הסדירה תביעות דומות של שני המחוזות באוהיו תמורת 5 מיליון דולר. בעקבות ההסדר קפצו מניותיה של שתי היצרניות הגנריות הבולטות של משככי כאבים נרקוטיים. מניית מלינקרודט, שהחזיקה בנתח של 38% משוק משככי הכאבים, החלה את המסחר עם זינוק של 19%, אולם כעת היא מטפסת ב-4.4%. מניית טבעשהחלה את המסחר עם עלייה של 10%, מתחזקת ב-7.8%.

לקראת החזרה לבי"ס: טבע השיקה גרסה גנרית ל-Epipen Jr

טבע השיקה בארה"ב את הגרסה הגנרית של Epipen Jr, מזרק האפיפן המיועד לילדים (משקל של 30-15 ק"ג). אפיפן היא זריקת אדרנלין שמיועדת לטיפול חירום בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מתגובה אלרגית למזון או עקיצת דבורה. הגרסה הגנרית של Epipen Jr ניתנת במזרק אוטומטי בחוזק של 0.15 מיליגרם.

אפיפן לילדים טבע
אפיפן לילדים של טבעצילום:

המזרק שמשווקת טבע פותח על ידי חברת Antares, שחתמה על הסכם שיווק בלעדי עמה. המוצר של טבע זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ומחירו הסיטונאי יהיה 300 דולר לאריזה של שני מזרקים. מחיר זה זהה למחיר של היצרן המקורי - חברת מיילן. השקת הגרסה הגנרית של Epipen Jr בעיתוי הנוכחי קריטי ליכולתה של טבע לנגוס בנתח שוק משמעותי, לקראת החזרה של תלמידים לבתי הספר בראשית ספטמבר, משום שכל מוסד חינוכי חייב להחזיק במלאי של מזרקים.

טבע כבר משווקת בארה"ב את הגרסה הגנרית של Epipen בחוזק של 0.3 מיליגרם שמיועד לטיפול בבעלי משקל של 30 ק"ג ויותר. בדו"חות הכספיים המלאים לרבעון השני של 2019, ציינה החברה שהגרסה הגנרית של אפיפן היתה התרופה הגנרית הנמכרת ביותר שלה ברבעון החולף. טבע העריכה שתגיע לנתח שוק של 25% בשוק האפיפן עד לסוף 2019 כשהיא מנצלת בין השאר את המחסור במוצר המקורי בעקבות בעיות ייצור של מיילן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker