גברה על רפאל: אלביט זכתה במכרז להגנה על נגמ"ש האיתן

סכום המכרז נאמד במאות מיליוני שקלים ■ הזכייה בחוזה מותנית בהשלמת מו"מ בין אלביט מערכות לבין משרד הביטחון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יירוט של חץ דורבןצילום: אלביט מערכות

משרד הביטחון בחר בחץ דורבן, מערכת ההגנה האקטיבית של אלביט מערכות, עבור הנגמ"ש הגלגלי החדש איתן ודחפורי ה-D9 של צה"ל. הזכייה בחוזה מותנית בהשלמת מו"מ בין אלביט מערכות לבין משרד הביטחון. סכום המכרז הוא מאות מיליוני שקלים.

אלביט ניצחה בכך בין היתר את מערכת ההגנה מעיל רוח של רפאל, שנמצאות כיום בשימוש מבצעי בצה"ל על גבי טנקי המרכבה ונגמ"שי הנמר.

חץ דורבןצילום: אלביט מערכות

מערכת החץ דורבן, שפותחה על ידי תעש - החברה הבת שבבעלותה המלאה של אלביט מערכות - נבחרה בדצמבר 2018 על ידי צבא היבשה של ארה"ב להגנה על נגמ"שי ה-Bradley. סכום העסקה עם צבא ארה"ב מוערך ב-200 מיליון דולר. תעש זכתה במכרז של צבא ארה"ב לאחר שמערכת החץ דורבן הועדפה על מערכת מעיל רוח, שפיתחה חברת רפאל ומגנה על טנקים של צה"ל מסוג מרכבה.נוסף למכרז של צבא ארה"ב זכתה חץ דורבן במכרז של צבא אוסטרליה והיא צפויה להיות מותקנת על גבי נגמ"שים של צבא הולנד.

חץ דורבן היא מערכת הגנה אקטיבית אוטונומית שפותחה נגד איומי נ"ט. המערכת כוללת מכ"ם של חברת ראדא וחיישן אינפרא אדום מתוצרת אלישרא שבבעלות אלביט. המערכת מסוגלת ליירט רקטות נגד טנקים ונגמ"שים כמו RPG, טילי נ"ט מונחים ופגזי טנקים, באמצעות שיבוש תעופתם ובמידת הצורך באמצעות יירוטם.

המערכת כוללת גרסה "קלה" וקומפקטית יותר (IF-LC), המיועדת להתקנה בכלי רכב קלים. המערכת של תעש פועלת על בסיס הדף: החימוש המיירט מתפוצץ בקרבת טיל האויב, ומייצר הדף המסיט ומפרק אותו - כך שראש הטיל עצמו לא מתפוצץ, ועל כן היירוט אינו מסכן כוחות חי"ר ידידותיים הפעילים מסביבבניגוד למעיל רוח שפוגע בראש הקרבי של הטיל התוקף ובכך מייצר נזק שיורי גדול יחסית ומסכן את אנשי צוות הנגמ"ש. מאפיין נוסף של חץ דורבן הוא שמשקל המערכת הוא 400 ק"ג לעומת משקל של 800 ק"ג למעיל רוח ועל כן הוא מחייב שהנגמ"ש יהיה ממוגן בחצי טון על תצורתו הבסיסית.

נגמ"ש האיתן הוא רכב קרבי גלגלי משוריין, במשקל של כ-30 טונה ומבוסס על טכנולוגיות המרכבה והנמר. הוא נושא 13 לוחמים ויכלול עמדות נשק נשלטות, לרבות צריחון לא מאויש בעל תותח 30 מ"מ. בנוסף לחץ דורבן יותקנו בו פיתוחים מתקדמים נוספים ובהם גם טכנולוגיות של פרויקט "הכרמל" – מערכת תומכת החלטה שתאפשר את תפעול הנגמש על ידי 2-3 לוחמים בלבד. האיתן יחליף את נגמ''שי M113 הוותיקים.

יהודה (אודי) ורד, מנכ"ל חטיבת יבשה ותעש של אלביט מערכות אמר: "אנו גאים שנבחרנו על ידי משרד הביטחון לספק לצה"ל את היכולת המבצעית החשובה הזאת. ההחלטה של משרד הביטחון להעדיף את מערכת חץ דורבן מצטרפת לעניין הגובר במערכת הגנה אקטיבית זו מצד צבאות מודרניים רבים, שמעוניינים לשפר את יכולות ההגנה על הרק"מ שלהם".

סמנכ"ל וראש מנהל הרכש (מנה"ר) במשרד הביטחון, אבי דדון אמר כי "התעשיות הביטחוניות הישראליות הן הטובות ביותר בעולם בפיתוח מערכות הגנה אקטיביות, המעניקות הגנה מקסימלית לחיילי צה"ל. אני מברך את שתי החברות על התמודדות מקצועית ומכובדת, שמעודדת פיתוח וייצור כחול-לבן המחזק את הכלכלה הישראלית ואת מערכת הביטחון".

ראש מנת"ק, תא"ל גיא פאגלין, ציין כי "חליפת המיגון של האיתן שתוכננה על ידי מהנדסי הפרויקט, בשילוב עם מערכת ההגנה האקטיבית שנבחרה, מאפשרת את המיגון המיטבי ביותר ללוחמי האיתן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker