סטארבורד מכרה 2.4% ממניותיה בפריגו בהפסד של 125 מיליון דולר

סטארבורד דיווחה כי מכרה 3.26 מיליון מניות פריגו, שהן 2.4% מהונה של החברה ■ הקרן נותרה עם אחזקה של 6.8 מיליון מניות בשווי של 313 מיליון דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל פריגו בירוחם
מפעל פריגו בירוחםצילום: Amir Cohen / REUTERS

שלוש שנים לאחר שהפכה לבעלת המניות הגדולה בחברת פריגו, מממשת הקרן האקטיביסטית חלק מאחזקתה בהפסד משמעותי. סטארבורד דיווחה ביום שישי שעבר כי מכרה 3.26 מיליון מניות פריגו, שהן 2.4% מהונה של החברה; ונותרה עם אחזקה של 6.8 מיליון מניות בשווי של 313 מיליון דולר, שהן 4.98% מהונה של פריגו. המכירות בוצעו במהלך 16-9 באוגוסט במחירים של 47.75-46 דולר למניה.

סטארבורד הפתיעה את דירקטוריון פריגו בספטמבר 2016 כאשר דיווחה על אחזקה של 4.6% ממניותיה של פריגו, והגדילה בהדרגה את אחזקותיה בחברה ל-7.4%. הרכישות של סטארבורד נעשו במחיר ממוצע של 85 דולר למניה - כך שהקרן מימשה בשבוע שעבר הפסד מוערך של 125 מיליון דולר על האחזקות שמכרה.

מכירת המניות על ידי קרן סטארבורד החלה יממה לאחר שד"ר ג'פרי סמית', מנהל ההשקעות הראשי של סטארבורד, התפטר מדירקטוריון פריגו; במקביל לפרסום תוצאותיה הכספיות של החברה לרבעון השני. נראה שהקרן נואשה מהאפשרות שפריגו תמכור את החטיבה הגנרית שלה ותחלק דיווידנד משמעותי. זאת, נוכח הנפילה החזקה בשווי המניות בשוק הגנרי, בעקבותיה המתמודדים על רכישת החטיבה הגנרית הציעו סכומים נמוכים משמעותית מ-2.5 מיליארד דולר, שהוא המחיר שקיוותה פריגו להשיג.

סטארבורד רכשה את אחזקתה בפריגו שנה לאחר שבעלי המניות של החברה דחו את הצעת הרכישה של חברת מיילן, במחיר ששיקף 185 דולר למניית פריגו - החלטה שהביאה בדיעבד להשמדת ערך של 19 מיליארד דולר. סטארבורד העריכה שמכירת החטיבה הגנרית, וכן הזכויות לתמלוגים ממכירות התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה, יאפשרו לה לרשום רווח מהיר על השקעתה.

אולם הניסיון כשל - לא לפני שפריגו היתה מעורבת בשערוריות חשבונאיות, דרישת תשלומי מס מרשות המסים של אירלנד (1.6 מיליארד יורו) וארה"ב (843 מיליון דולר) וחילופי שלושה מנכ"לים.

סטארבורד רשמה הצלחה גדולה יותר בהשקעתה בחברת מלאנוקס. הקרן רכשה 9.8% ממניותיה של החברה, במחיר ממוצע של 47 דולר למניה, בנובמבר 2017. הקרן הפעילה לחץ להחלפת הדירקטוריון ולהדחת המנכ"ל והמייסד איל וולדמן. 15 חודשים מאוחר יותר נמכרה מלאנוקס לחברת אנבידיה תמורת 125 דולר למניה. העסקה טרם הושלמה, אך סטארבורד מיהרה לממש את אחזקתה במחיר של 118 דולר למניה. מלאנוקס נסחרת כיום במחיר של 108.5 דולר למניה, על רקע חוסר הוודאות בנוגע לאישור העסקה על ידי רשות ההגבלים העסקיים הסינית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום