מתקבעת בוירג'יניה: אנרג'יקס חתמה על הסכם עם של למכירת החשמל בפרויקט

הסכם המסגרת בין אנרגי'קס לענקית האנרגיה עשוי לקבע לטווח ארוך את מחירי החשמל שתייצר במתקנים הסולאריים שהיא מקימה בארה"ב ■ הפרויקטים המשותפים צפויים להניב הכנסות של 16-12 מיליון שקל לשנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טחנת רוח של אנרג'יקס

אנרג'יקס שבשליטת אלוני חץ (60%) חתמה על הסכם מסגרת עם ענקית האנרגיה של (Shell Energy North America), שעשוי לקבע לטווח ארוך את מחירי החשמל שתייצר במתקנים הסולאריים שהיא מקימה בארה"ב.

מיזם משותף שמוחזק על ידי אנרג'יקס (58% ) ושותף מקומי (42% ) חתם על הסכם מסגרת עם של לקיבוע מחיר החשמל של 80% מהיקף ייצור החשמל החזוי בארבעה פרויקטים בוירג'יניה - שהספקם הכולל הוא 82 מגה-ואט. כחלק מהסכמי המסגרת, ימכור המיזם המשותף לחברת של את כל התעודות הירוקות (Renewable Energy Credits) שיוקצו בגין ייצור החשמל בפרויקטים.

התעודות הירוקות מוקצות בגין כל מגה-ואט שעה של חשמל שיוצר באמצעות מתקני אנרגיה מתחדשת. תעודות אלה נמכרות ישירות לספקיות של חברות שמפעילות מרכזי נתונים עבור חברות כמו פייסבוק וגוגל, שהתחייבו לצרוך אנרגיה ירוקה בלבד. לחלופין, הן נמכרות למפעלים תעשייתיים שמחויבים להקטין את הפליטות של גזי חממה.

נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץצילום: עופר וקנין

במקביל להסכם עם חברת של, ימכור המיזם המשותף של אנרג'יקס את החשמל שייצר לחברת דומיניון וירג'יניה (Dominion Virginia Power) במחיר השוק בכל רגע נתון, בתוספת פרמיה של 2.8% שניתנת למתקנים קטנים שהספקם נמוך מ-25 מגה-ואט עבור הספקה לוקלית של החשמל, כך שחברת החשמל של וירג'יניה לא תספוג הפסדי הולכת חשמל וגם תקבל מדומיניון תשלום עבור כושר הייצור שתעמיד לרשותה.

אנרג'יקס מעריכה שמכירת החשמל, כולל הסכום שגודר לחברת דומיניון וירג'יניה, תניב לה הכנסה של 22-16 מיליון שקל לשנה, כשעל פי הערכות, החוזים משקפים מחיר של 40-36 דולר למגה-ואט שעה. ההשקעה הכוללת בהקמת ארבעה המתקנים הפוטו וולטאיים בוירג'יניה נאמדת ב-90 מיליון דולר.

אולם בעקבות החתימה על ההסכם עם חברת של לקיבוע 80% מהחשמל שייוצר בפרויקט, צפוי המיזם המשותף של אנרג'יקס לחתום בשבועות הקרובים על הסכם עם אחד הבנקים הגדולים, שיהיה שותף המס של המיזם לצורך השלמת הסגירה הפיננסית. תמורת 40% מעלות ההשקעה בפרויקט, ירכוש שותף המס מהמיזם המשותף את חלק מתזרים המזומנים שייצר המיזם בשנותיו הראשונות ואת הטבת המס בשיעור 30% מעלות ההשקעה, שלו זכאים פרויקטים של אנרגיה מתחדשת מהממשל הפדרלי.

על פי הערכות השילוב של קיבוע מחיר החשמל, מכירת התעודות הירוקות, פרמיה של 2.8% ממחיר השוק של החשמל ותשלום עבור הזמינות של כושר הייצור, תהיה התשואה על הפרויקט בווירג'יניה 9.5%-10% מהיקף ההשקעה, ואולי אף גבוהה יותר, בהתחשב במימון חלק מעלות ההקמה באמצעות הלוואות.

ההסכם בין המיזם של אנרג'יקס לשל מתייחס בשלב ראשון לארבעה פרויקטים שיוקמו עד סוף 2019, אך ההסכם מאפשר להרחיב את תחולתו לצבר הפרויקטים של המיזם, שמוערך ב-700 מגה-ואט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker