חברת הקנאביס קנביט תשקיע בפיתוח תרופה לסרטן עור ומוח

קנביט חתמה על הסכם לרכישת הזכויות לפטנט המפותח במחקר שעורך רפאל משולם, יו"ר הוועדה המדעית המייעצת בחברה ■ סכום ההשקעה ההתחלתי הוא חצי מיליון דולר, ואם המחקר יתברר כאפקטבי תשקיע החברה 2 מיליון דולר נוספים לרכישת מלוא הזכויות בפטנט

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' רפאל משולם
פרופ' רפאל משולםצילום: תומר אפלבאום
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת הקאנביס קנביט, הנסחרת בבורסה לפי שווי של 185 מיליון שקל, תשקיע חצי מיליון דולר במחקר לפיתוח תרופה לסרטן עור ומוח. בראש המחקר עומד פרופ' רפאל משולם, חתן פרס ישראל, שמכהן כיום גם כיו"ר הוועדה המדעית המייעצת בחברה.

אם לאחר 18 חודשים תקבל קנביט אינדיקציה לכך שהמחקר מתקדם וניתן להגישו להליך ניסוי רשמי ב-FDA - היא תשקיע כ-2 מיליון דולר נוספים. בכוונת קנביט ללוות את המחקר עד השלמת הפיתוח וקבלת האישורים הנדרשים לתרופה מסחרית.

קנביט חתמה אתמול (ד') על הסכם שיעניק לה את הזכויות המסחריות הבלעדיות עם השלמת המחקר. אם תחליט החברה להמשיך ולהשקיע גם את 2 מיליון הדולר הנוספים, היא למעשה תרכוש את הזכויות של המעורבים במחקר ותקבל לידיה את הזכויות הבלעדיות בפטנט. ההסכם מותיר לחברת יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית, 13% מהתמלוגים העתידיים מהתרופה. אם יוחלט להעביר את המחקר לאישור ה-FDA תצטרך קנביט לגייס סכומים נוספים.

בשנים האחרונות ערכו צוות חוקרים מהאוניברסיטה העברית מחקר על מולקולות שהתגלו כאפקטיביות בטיפול בסרטן. כלומר, בפועל לא מדובר בתרופה שתיוצר מצמח הקנאביס, אלא ממולקולה כימית המדמה פעילות קנבינואידית. זו נתנה לחוקרים אינדיקציות ראשוניות במעבדה על כך שהיא עשויה להיות יעילה לטיפול בגידולי מלנומה (סרטן עור), ונוירובלוסטמה וגלאובלסטומה (סוגי סרטן מוח) - ולהוביל לנסיגה.

הניסויים בוצעו תחת מיקרוסקופ במעבדות של האוניברסיטה העברית, תל השומר והדסה, וגם על עכברים. הצוות החוקרים כלל את משולם; ד"ר עפרה בני מבית החולים הדסה, ממקימות המרכז לחקר קנבינואידים באוניברסיטה העברית; ופרופ' עמוס תורן, מנהל מערך ההמטו-אונקולוגיה בבית החולים תל השומר.

לפי הערכות, ב-2018 היוותה מלנומה כ-5% מכלל סוגי הסרטן שאובחנו בעולם. בכל שנה מתגלים כ-3.1 מיליון מקרים חדשים ומתים מהמחלה 60 אלף איש. סרטן מסוג זה נפוץ יותר באוסטרליה וניו זינלד, ביחס ליתר מדינות העולם המערבי. שוק התרופות לטיפול במלנומה צפוי לגדול ולהגיע להיקף מכירות שנתי של כ-5.7 מיליארד דולר ב-2023.

גלאובלסטומה נחשב לסרטן המוח האלים ביותר, ורק כ-5% מהלוקים בו שורדים את המחלה לאחר חמש שנים. גלאובלסטומה מהווה כ-15% מכלל סרטני המוח, וההערכה היא כי עד 2035 יגדל השיעור ל-23% מסרטני המוח. ב-2017 שוק התרופות לטיפול בגלאוגסטומה הסתכם ב-660 מיליון דולר, והוא צפוי לגדול לכ-1.4 מיליארד דולר ב-2023. בארה"ב מאובחנים 25 אלף מטופלים מדי שנה.

נוירובלסטומה הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב תינוקות והשלישי בשכיחותו בקרב ילדים. 15% ממקרי המוות של סרטן בילדים נובע מסרטן זה. אחד מכל 7,000 ילדים מאובחן במחלה זו מדי שנה. שוק התרופות לטיפול בסרטן זה מוערך בכ-2.6 מיליארד דולר בשנה. שוק התרופות לטיפול במחלת הסרטן, על כל סוגיה, נאמד במאות מיליארדי דולרים בשנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker