ברני סנדרס רוצה לחקור את טבע - והאג"ח נופלות לתשואה של כ-10%; המניה קורסת

מניית טבע נופלת בכ-10% לאחר שמודי'ס הורידה את תחזית הדירוג לשלילית ■ סוכנות הדירוג: טבע לא תוכל לייצר תזרים מזומנים גדול מספיק כדי לעמוד בפירעון איגרות חוב בהיקף של 4.2 מיליארד דולר ב-2021

יורם גביזון
ברני סנדרס
ברני סנדרסצילום: Carlos Osorio/אי־פי
יורם גביזון

מניית טבע נופלת ב-10% במסחר בבורסה של ניו יורק, לאחר שסוכנות הדירוג מודי'ס הורידה את תחזית הדירוג של החברה מיציבה לשלילית. מודי'ס הותירה את הדירוג לטבע ברמה של Ba2, שהיא הדרגה הבינונית בקבוצת ההשקעה הספקולטיבית.

גורם נוסף לנפילה במניית טבע הוא היוזמה של הסנטור הדמוקרטי ברני סנדרס וחבר הקונגרס הדמוקרטי אליג'ה קמינגס לפתוח בחקירה נגד טבע, מיילן והריטג' בחשד לניסיון מתואם לסכל את חקירת הקונגרס בפרשת תיאום המחירים הגנריים ב-2014. סנדרס וקמינגס חידשו את בקשתם מטבע ומשתי החברות האחרות למסור להם מסמכים בנוגע לפרשה.

השילוב של הלחץ הפוליטי הגובר על טבע באחת משתי התביעות המעיבות על החברה והורדת תחזית הדירוג על ידי מוד'יס גורם גם לנפילות חדות במחירי איגרות החוב של החברה. איגרות החוב שנושאת ריבית של 6.75% ועומדות לפירעון במארס 2028 נופלות ב-3.3% והתשואה עליהן המריאה ל-9.926%. איגרות החוב שנושאות ריבית של 3.15% ועומדות לפירעון באוקטובר 2026 יורדות ב-3.2% והתשואה עליהן נסקה ל-8.353%. תשואות אלו הופכות את מיחזור החוב של טבע בהיקף של 8.5 מיליארד דולר ב-4 השנים הקרובות לבלתי אפשרי ומגבירות את הלחץ הפיננסי עליה.

קור שולץ, מנכ"ל טבע
קור שולץ, מנכ"ל טבעצילום: עופר וקנין

משמעות הורדת תחזית הדירוג היא שמודי'ס מעריכה שהשינוי הבא בדירוג האשראי של טבע יהיה הורדתו. מודי'ס מסבירה שהורדת תחזית הדירוג משקפת את החששות מפני העובדה שטבע אינה מצליחה להוריד את רמת המינוף הגבוהה שלה (היחס בין החוב הפיננסי נטו לבין הרווח התפעולי התזרימי, שעלה לרמת שיא של 5.72 בסוף הרבעון השני של 2019) ואת צורכי מחזור החוב הגדולים שלה, לנוכח החשיפה העולה של החברה לקנסות כבדים בפרשת מעורבותה לכאורה בייצור ובשיווק של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים).

במודי'ס מציינים שתחזית הדירוג השלילית של טבע משקפת גם את המרחב המצומצם שגלום בדירוג הנוכחי להתפתחות שלילית בביצועים התפעוליים של החברה, שיגרמו לעיכוב נוסף בהפחתת המינוף שלה. לפי מודי'ס, על בסיס תחזית תזרים המזומנים הפנוי  יש לטבע נזילות מספקת לעמוד בהתחייבויותיה לפרוע איגרות חוב עד ל-2020. עם זאת, להערכתם, פירעון תשלומי איגרות החוב יצרוך חלק משמעותי מיתרות המזומנים של החברה ומתזרים המזומנים שלה ב-18 החודשים הקרובים.

מודי'ס מדגישה שתזרים המזומנים מפעילות שוטפת שתייצר טבע, לא יספיק כדי לפרוע תשלומי איגרות חוב בהיקף של 4.2 מיליארד דולר ב-2021. להערכת מודי'ס, תשלומים בגין התביעות שהוגשו נגד החברה בעניין תיאום לכאורה של מחירי תרופות גנריות ומעורבות בפרשת משככי הכאבים הנרקוטיים, עלולים לפגוע ביכולתה של טבע להוריד את המינוף הפיננסי שלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker