עסקת ענק מסקרנת: מי רכש כ-129 מיליון יחידות מהחוב של אי.די.בי?

בשעה שהבורסה בתל אביב נצבעת באדום, שאלה גדולה מעסיקה את הפעילים בשוק: מי החליט לרכוש 128.7 מיליון איגרות חוב של אי.די.בי פיתוח ■ מי זנח את הפוזיציה - ומי חיזק עמדות לקראת הליכי ההסדר הקרבים בחברה?

שלי אפלברג
שלי אפלברג
אדוארדו אלשטיין, אי.די.בי
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.ביצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מי החליט אתמול (ג') לבצע עסקת ענק ולרכוש 128.7 מיליון איגרות חוב בסדרה י"ד של אי.די.בי פיתוח? זו אחת השאלות שמעסיקות היום את הפעילים בשוק ההון, בשעה שהבורסה בתל אביב צונחת ונצבעת באדום. אתמול נרכשו גם 8.4 מיליון איגרות חוב בסדרה י"ג של החברה, וכן נרכשו 109 מיליון איגרות חוב בסדרה י' של דיסקונט השקעות. בעסקות מחוץ לבורסה ניתן למכור אגרות חוב כשהצדדים סוגרים ביניהם את ההתחשבנות הכספית דרך המסלקה, אלא רק המלאי עובר דרכה.

סדרות י"ג וי"ד הן סדרות מובטחות שצפויות לשלם תשלום חלקי בשבוע הבא. סדרה י"ד חייבת למחזיקים קרן של 993 מיליון שקל וריבית של 173 מיליון שקל. הסדרה נסחרת בתשואה ברוטו של 18.45% והיא מובטחת לפחות באופן חלקי בשעבוד על מניות דיסקונט השקעות - החברה האחות, אשר קיים חשש בשוק שהיא צפויה להיכנס להליכי הסדר משל עצמה.

סדרה י"ג, שלה קרן של 392 מיליון שקל וריבית של 10.5 מיליון שקל, מובטחת לפחות באופן חלקי במניות כלל. עד כה הגוף שהחזיק הכי הרבה סחורה בסדרה זו היה פסגות - שהחזיק כ-75 מיליון שקל נקוב. עוד מעניין לדעת איזה גוף הגיע למסקנה שעדיף לו למכור את איגרות החוב - ולא להמשיך להחזיק בהן.

חלק מהשחקנים בשוק חשבו שאולי מדובר בשחקן ספקולטיבי, למשל חברת לפידות של יעקב לוקסנבורג, שמעוניין להיוותר עם אחזקה במניות דיסקונט במקרה שבו אי.די.בי פיתוח לא תצליח לשלם את חובותיה. ואולם בלפידות הכחישו שביצעו כל עסקה וטענו שהם ממוקדים בעסקה גדולה אחרת שנמצאת על השולחן - עסקת רכישת דניה סיבוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ