תשובה: "ההשקעה בעסקת שברון תחזיר את עצמה בתוך 16 חודשים"; השוק לא השתכנע

דלק קיימה בפעם השנייה בתוך שלושה שבועות שיחה כדי לשכנע את השוק שרכישת נכסי הנפט והגז - תמורת 2.2 מיליארד דולר - אטרקטיבית לבעלי המניות ואינה מסכנת את בעלי האג"ח ■ קברניטי דלק הבהירו: העסקה תתקיים גם אם לא יצורף שותף וגם אם מכירת הפניקס תתעכב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, קיווה כנראה לשחזר את הצלחת שיחת הוועידה שקיים לפני שלושה שבועות בלבד, ולשכנע את שוק ההון שרכישת נכסי הגז והנפט של שברון תמורת 2.2 מיליארד דולר על ידי החברה הבת איתקה תיטיב עם בעלי המניות ואיגרות החוב של החברה. אלא שהפעם מניית דלק לא הגיבה בקפיצה של 8% - אלא בירידה של 1.4%. גם איגרות החוב מסדרה לד' הגיבו בעלייה צנועה של 0.2%, לאחר שירדו ב-15% ממחצית יולי 2019. תשובה ניסה להסביר את יתרונותיה של העסקה לשוק שנמצא בחוסר ודאות.

דלק נערכת לסגירתה גם אם המו"מ להקצאת מניות בחברה הבת איתקה תמורת 300 מיליון דולר יסתיים לאחר השלמת העסקה שצפויה ברבעון הרביעי של 2019. כלומר, איתקה תרכוש את הנכסים עם או בלי שותף. תשובה גילה כנראה, בניסיון להגדיל את מינון תרופות הארגעה שהוא מספק לשוק בששת השבועות האחרונים, שדלק שוקלת להגדיל את עסקות הגידור שיגנו בשלוש השנים הקרובות על תפוקת הנפט והגז של הנכסים שתרכוש מ-32 מיליון חביות נפט ל-50 מיליון חביות. הגדלת עסקות הגידור תגדיל את ההגנה מ-50% מתפוקת הנפט והגז של הנכסים ל-75% מהם, ותגדר בכך הכנסה מצטברת של 3.2 מיליארד דולר.

תשובה חזר על הערכתו, לפיה התפוקה הקיימת של עשרת נכסי הנפט והגז שתרכוש משברון תייצר רווח תפעולי תזרימי (Ebitda) של מיליארד דולר לשנה בשלוש השנים הקרובות. רווח זה יאפשר לאיתקה לפרוע את כל מסגרות האשראי הבנקאי המגובה עתודות הנפט (RBL) בסכום של 1.6 מיליארד דולר ו-40% מאיגרות החוב שאיתקה הנפיקה בסכום של 500 מיליון דולר. פירעון אשראי זה - שהריבית המשוקללת עליו היא 6.3% - יותיר בידי איתקה וקבוצת דלק נכס שיניב הכנסות עוד שנים רבות ("תרנגולת שמטילה ביצי זהב" כדברי תשובה). החוב עליו יסתכם ב-300 מיליון דולר בלבד.

תשובה הדגיש כי "החשיפה של דלק לאיתקה לא השתנתה. הזרמנו 150 מיליון דולר לחברה ונידרש להזרים עוד 150 מיליון דולר, אבל כחלק מהמימון החוזר וההנפקה של איתקה תשוחרר דלק מערבות של 300 מיליון דולר". תשובה צפה גם הפעם שאיתקה תנפיק לפחות 25% ממניותיה ב-2020 בבורסה הראשית של לונדון בהנפקה או בשילוב של הנפקה בהצעת רכש. "רכישת נכסי הנפט והגז של שברון היא עסקה שתחזיר את ההשקעה בה בתוך 16 חודשים ותשאיר עודפים. החשיפה של דלק לאיתקה לא תשתנה".

אסי ברטפלד
אסי ברטפלדצילום: עופר וקנין

"אין בעיה בתזרים של דלק"

אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק, ניסה לשכנע את בעלי איגרות החוב של הקבוצה שהעסקה לא תסכן את פירעון חובה של הקבוצה כלפיהם. "אין בעיה בתזרים של דלק לטווח הקצר או לטווח הארוך", אמר ברטפלד, וציין שחובה של דלק לבעלי אגרות החוב הסתכם ב-7.3 מיליארד שקל בתחילת 2019 ומאז החברה פרעה חוב ב-600 מיליון שקל - וצפויה לפרוע עוד 500 מיליון שקל עד לסוף השנה. לכן חובה של החברה יסתכם ב-6.3 מיליארד שקל ברוטו, בסוף 2019.

הוא הזכיר שהחברה ממתינה לאישור הממונה על נכסי הנפט לעסקה שבמסגרתה תמכור נתח מתמלוגי מאגר הגז תמר תמורת 52 מיליון דולר. ברטפלד הדגיש שפרישת החוב נוחה וציין שהחברה תפרע 900 מיליון שקל עד מיליארד שקל בשנה עד 2022. ברטפלד שלח עוד סוכריה לבעלי איגרות החוב כשהעריך שמועד השלמת העסקה למכירת חברת הפניקס תמורת 1.6 מיליארד שקל, שתניב תזרים פנוי של 1.3 מיליארד שקל, תוקדם בחודש עד חודשיים ביחס למועד ההשלמה שיועד לנובמבר 2019.

ברטפלד העריך עוד שמאגר לווייתן יתחיל בהפקת גז בסוף 2019 והזכיר שדלק זכאית לתמלוג-על של 1.6% מהכנסותיו עד החזר ההשקעה, ו-6% מהכנסותיו לאחר החזר ההשקעה. ברטפלד אמר שדלק עשויה למכור את הזכויות לתמלוג העל לאחר שמאגר לווייתן יתחיל בהפקה סדירה, כפי שעשתה כשמכרה את תמלוג העל ממאגר תמר בשתי עסקות. החברה הבת דלק קידוחים (60%) מחזיקה גם ב-22% מהזכויות במאגר תמר ובתמלוג-על של 8% מהכנסות מאגרי כריש ותנין.

האסדה של מאגר הגז לווייתן, בינואר
האסדה של מאגר הגז לווייתן, בינוארצילום: Marc Israel SELLEM / POOL / AFP

בתשובה לשאלת אייל שני מאפסילון אם קבוצת דלק הולכת על עסקת שברון בכל מחיר, למשל אם עסקת הפניקס לא תושלם, ואם אין חשש לפגיעה בבעלי המניות ואיגרות החוב, אמר ברטפלד: "יש לנו מקורות להשלמת העסקה גם אם עסקת הפניקס תיסגר לאחר מועד ההשלמה של עסקת שברון. אנחנו לא פוגעים בבעלי איגרות החוב. יש לנו מקורות לפרוע את איגרות החוב ואני מרגיש בנוח ביחס ליכולתנו לעמוד בהחזר החוב".

ברטפלד הסביר את הרקע לעסקה ואמר: "היינו חייבים לייצר עסקה לאחר מכירת הפניקס, ונוכח האילוץ למכור את אחזקתנו בתמר. החלטנו להתמקד בנכסים מפיקים בשוק הבינלאומי ולהימנע מלסכן מאות מיליוני דולרים בקידוחים". ברטפלד ציין שהחברה החליטה להגן על 75% מהתזרים, ושילמה הרבה כסף, 6 דולרים לחבית, יותר משנדרשה על ידי הבנקים שהעמידו לה את האשראי לרכישתם. ברטפלד הדגיש שמחיר העסקה אינו תלוי במחיר הגז והנפט, ולא השיב ישירות לשאלה מדוע החברה אינה שומרת את הונה ומשקיעה בעסקה כל כך אטרקטיבית - אלא מבצעת הצעת רכש ל-1.1% ממניותיה בהשקעה של 74 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום