התקווה שאלשטיין יזרים כסף בהסדר אי.די.בי מתרסקת עם הבורסה בארגנטינה

שווייה של אירסה, חברת אחזקות הנדל"ן הארגנטינית, צלל ב-37% ביום אחד ■ לאירסה יש בישראל אחזקות בשתי חברות מהבולטות במשק הישראלי: אי.די.בי פיתוח ודיסקונט השקעות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
אדוארדו אלשטיין, אי.די.בי
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.ביצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

נפילת הבורסה הארגנטינאית אתמול (ב') הובילה לקריסה של 37% במנייתה של חברת אחזקות הנדל"ן, אירסה, שבה מחזיק אדוארדו אלשטיין 40% מהמניות. לאחר נפילה של כ-62% בשנה, שווייה של החברה נאמד ב-587 מיליון דולר.

מצבה של אירסה משיל כל תקווה ממחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח, שאלשטיין יוכל להזרים כסף לייצוב החברה במסגרת החובות. חברת האחזקות של אלשטיין נמצאת בעין הסערה, שכן במונחים דולריים הקריסה היומית של 48% בבורסה הארגנטינית נחשבת לקריסה השנייה בגודלה בכל הזמנים. בנוסף, לא נראה שמצבו בארגנטינה יקל עליו לצלוח את המשבר של נכסיו בישראל - שבהם השקיע 2.7 מיליארד שקל.

לאירסה יש בישראל אחזקות בשתי חברות מהבולטות במשק הישראלי: אי.די.בי פיתוח ודיסקונט השקעות , שהיתה חברה בת של אי.די.בי פיתוח, והועברה לאלשטיין במסגרת עסקת בעלי עניין שנועדה לקפל שכבה בפירמידה של אי.די.בי. אירסה מחזיקה בשליטה גם בבנק הגדול בארגנטינה, היפוטקריו (Banco Hipotecario) המתמחה במשכנתאות, בבנקאות פרטית ובכרטיסי האשראי באמצעות טארשופ. היא פעילה גם בתחום החקלאות באמצעות חברת קרסוד.

כתוצאה ממצבו הכלכלי העגום של בעל השליטה, סדרה ט' של אי.די.בי פיתוח - שמעוניינת להוביל את החברה לפירוק - פתחה את המסחר בירידה של 2.8%; דיסקונט השקעות נופלת ב-1.09%.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ