שלא"ג מקטינה את החשיפה לשוק האמריקאי - ורוכשת חברה איטלקית ב-200 מיליון שקל

מניית החברה, שמייצרת בישראל ובארה"ב בדים המשמשים חומר גלם בתעשיית ההיגיינה, עולה ב-10.7% ■ העלייה מגיעה על רקע הודעתה כי תרכוש את הבעלות בחברת ההגיינה האיטלקית Texus

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל שלא"ג בקיבוץ שמיר
יורם גביזון

שלא"ג שבשליטת קיבוץ שמיר (60%), עולה ב-10.7% לאחר שדיווחה על רכישת הבעלות המלאה בחברה האיטלקית Texus, שמייצרת בדים לא ארוגים, תמורת 51 מיליון יורו (200 מיליון שקל), בניכוי החוב הפיננסי נטו של החברה הנרכשת במועד השלמת העסקה.

שווי העסקה שקול ל-55% משווי השוק של שלא"ג עצמה בטרם ההכרזה על העסקה, כך שלצד הפוטנציאל, גלום בה גם סיכון לא מבוטל. שלא"ג מייצרת בישראל ובארה"ב בדים לא ארוגים, שמשמשים כחומר גלם בתעשיית ההיגיינה הסופגת החד פעמית, כמו חיתולים תחבושות היגייניות וטמפונים, וכן לתעשיית המגבונים והמטליות.

החברה הנרכשת מייצרת ומשווקת בדים לא ארוגים בטכנולוגית TAB, שהיא טכנולוגיה ספציפית בתחום ה-Thermo Bond שבו פועלת שלא"ג. Texus מפעילה אתר ייצור בפיסטויה שבמחוז טוסקנה באיטליה, ומתמקדת בשוק ההיגיינה. היא ייצרה רווח תפעולי תזרימי של 6.5 מיליון יורו, במחזור של 52.4 מיליון יורו ב-2018, בהשוואה לרווח תפעולי תזרימי של 5.1 מיליון יורו במחזור של 46.1 מיליון יורו ב-2017.

ההון העצמי של Texus הוא 13.3 מיליון יורו. שלא"ג מתכננת לממן 50% מהעסקה ממקורותיה העצמיים ואת היתרה במימון בנקאי ארוך טווח. החברה מציינת שהיות שהיא והחברה הנרכשת פועלות באותה טכנולוגיה ובאותו שוק, ועל מנת לצמצם את חשיפתה למידע תחרותי, לא תקבל מידע רגיש ותחרותי כחלק מבדיקת הנאותות.

במקום זה, תקבל שלא"ג מצגים והתחייבויות מהחברה הנרכשת והבעלים. מבנה זה של העסקה יגרום לכך ש-5 מיליון יורו מהתמורה יופקדו בנאמנות לשנתיים, ו-50% מהסכום ישוחרר לאחר שנה, וזאת כדי להבטיח את המצגים שתקבל.

רכישת Texus עשויה להקטין את חשיפתה של שלא"ג לשוק האמריקאי ולמספר קטן של לקוחות, בעיקר קבוצת קימברלי קלארק שרכשה משלא"ג 37.7% מהמחזור ב-2018, ולקוח נוסף רכש ממנה 19.2% נוספים. חשיפה זו לשוק האמריקאי פגעה בביצועיה של שלא"ג ברבעון הראשון של 2019, וגרמה לירידה של 30% במניית החברה ב-12 החודשים האחרונים.

הרווח הנקי של שלא"ג ירד ב-78% ברבעון הראשון של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכם ב-3.2 מיליון שקל. הכנסותיה של שלא"ג גדלו ב-2.3% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2018, ל-108 מיליון שקל, ללא גידול כמותי במכירות. אולם הרווח הגולמי של החברה ירד ב-10.7% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, והסתכם ב-25 מיליון שקל, שהם 21% מהמחזור, לעומת 24 מיליון שקל מהמחזור במקביל ב-2018.

השחיקה ברווחיות הגולמית נבעה ממספר סיבות, בהן ירידה במכירות מהאתר בארה"ב, שבו הרווחיות גבוהה יותר; עלייה במחירי חומרי הגלם ובשיעורם מהמחזור, בעיקר באתר בישראל, שגרמו לירידה בשיעורי הרווחיות באתר הייצור בקיבוץ שמיר; והתחזקות של השקל כלפי היורו והדולר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker