פימי מציעה לבעלי האג"ח של קרדן להשקיע 37 מיליון דולר בתהל

שלוש שנים לאחר שחברת תהל שבשליטת קרדן אן.וי הועמדה למכירה, יידרשו בעליה - נושיה של קרדן - לקבל החלטה מהירה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ישי דוידי, בעל השליטה בקרן פימי
ישי דוידי, בעל השליטה בקרן פימיצילום: אילן אסייג

קרן פימי, שמנוהלת על ידי ישי דוידי, הגישה הצעה לבעלי איגרות החוב של קרדן אן.וי לרכוש את השליטה בחברת ההנדסה תהל. פימי מציעה להזרים לתהל 37 מיליון דולר בתמורה להקצאת מניות בתהל, שתתבסס על שווי ההון העצמי המוחשי של תהל שמסתכם ב-30 מיליון דולר.

פימי תחמה את ההצעה בשבועיים, והבהירה שאין בכוונתה להשתתף בתמחור על העסקה - שבה מתעניינות עוד ככל הנראה גם שיכון ובינוי; חברת תשתיות המים רימון, שמוחזקת על ידי הפניקס (20%); ואגודת גרנות, שמוחזקת על ידי 43 קיבוצים ומושבים. אם תתקבל הצעתה של פימי היא תחזיק ב-55% ממניותיה של תהל.

נראה שקבלת ההצעה כרוכה מבחינת קרדן ובעלי איגרות החוב בהתפכחות מהחלומות למכור את תהל תמורת 120-100 מיליון דולר - על בסיס משאים ומתנים שנוהלו בעבר עם קרן פורטיסימו ושתי חברות סיניות. קרדן העריכה בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2019 שמכירת תהל תניב סכום של 85 מיליון יורו.

מכירת תהל היא חלק מניסיונה של חברת קרדן אן.וי להגיע להסדר חוב עם בעלי איגרות החוב מסדרות א' ו-ב', שלהם היא חייבת 333 מיליון יורו. בעלי איגרות החוב שלה החליטו בסוף יולי 2019 למנות את בנקי ההשקעות פועלים איי.בי.איי ופועלים שוקי הון כיועצים להנהלת קרדן לצורך מכירת תהל.

פרויקט של תהל ברוסיה
פרויקט של תהל ברוסיהצילום: קבוצת תהל

פימי מציעה לבעלי האיגרות למכור לה את המניות שיחזיקו בתהל לאחר העסקה, לפי שווי ההון העצמי המוחשי של תהל לפני ההשקעה - כאמור בתמורה ל-30 מיליון דולר. לחלופין, מציעה פימי לבעלי איגרות החוב של קרדן להמשיך ולהחזיק ב-45% ממניותיה של תהל ולקוות שגם במקרה זה תצליח פימי להשביח את החברה.

תהל, שהיא אחד משני הנכסים של קרדן אן.וי, מספקת שירותי הנדסה לפרויקטים של מים וביוב, פרויקטים של השקיה וכן שירותי הקמה והפעלה של פרויקטים חקלאיים במדינות אפריקה, מרכז ומזרח אירופה והודו. תהל הציגה לאורך השנים היקפי פעילות וצבר עבודות גדולים - 697 מיליון יורו בסוף הרבעון הראשון של 2019 - שלא באו לידי ביטוי בשורת הרווח ותזרימי המזומנים. זאת, בעיקר כתוצאה מהלחץ הכבד שהופעל עליה על ידי החברה האם קרדן, על רקע המשבר הפיננסי שבו היא נתונה זה יותר מעשור.

תהל עצמה סבלה ברבעון הראשון של 2019 מתזרים מזומנים שלילי של 11 מיליון יורו מפעילות שוטפת. גם ב-2018 התמודדה החברה עם תזרים שלילי של 17 מיליון יורו, ונאלצה להאריך חלק מקווי האשראי שלה בשל עיכובים בקבלת מקדמות. תהל נאלצה להגדיל את האשראי שהיא מקבלת מהבנקים ב-6.5 מיליון יורו ברבעון, וכעת היא נושאת על גבה אשראי בסך 57 מיליון יורו. החברה לא עמדה באמות המידה הפיננסיות בגין אשראי זה, וקיבלה מהבנקים כתבי ויתור.

קרדן מדווחת שדירקטוריון תהל אישר במארס תוכנית חירום שתאפשר לה למכור נכסים ולייצר תזרים מזומנים חיובי שיספיק לממן את פעילותה עד סוף מארס 2020. קרדן מציינת שהיא מקווה להשלים את מכירת תהל עד סוף 2019 או תחילת 2020; או לרשום אותה למסחר בבורסה ולהעביר את מניותיה לבעלי איגרות החוב א' ו-ב'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker