נכט מחזק את הבנק הדיגיטלי: מצרף את אמנון שעשוע ושוקי אורן

שעשוע, סגן נשיא אינטל העולמית, השקיע כבר כמה מיליוני דולרים בבנק הדיגיטלי של נכט - וכעת עשוי להשקיע עוד כמה עשרות מיליונים ■ לצורך הקמתו של בנק דיגיטלי נדרשת השקעה של כ-120 מיליון דולר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריוס נכטצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

מריוס נכט, העומד בראש קבוצת משקיעים שמנסה לקדם את הקמת הבנק הדיגיטלי החדש בישראל, מנהל מגעים עם אמנון שעשוע, ממייסדי ענקית טכנולוגיות הרכב מובילאיי, לצירופו כשותף לשליטה בבנק שעתיד לקום. כמו כן, נכט צירף לבנק הדיגיטלי את שוקי אורן, שישמש יו"ר דירקטוריון.

שעשוע, המכהן כיום כסגן נשיא באינטל העולמית, שרכשה את מובילאיי במארס 2017 תמורת כ-15.3 מיליארד דולר, השקיע כבר כמה מיליוני דולרים בבנק הדיגיטלי של נכט - וכעת עשוי להשקיע עוד כמה עשרות מיליוני דולרים. שמו של שעשוע כבר הועבר לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, המטפל בכל האישורים הנדרשים כדי להעניק היתר לבנק הדיגיטלי. שמם של שעשוע ושותפו זיו אבירם עלה בעבר בקשר לחשד לשימוש במידע פנים במסגרת עסקת אינטל-מובילאיי. שעשוע מכהן בין היתר גם כשותף בחברת אורקם, שפיתחה מכשיר עזר מהפכני שמאפשר לעיוורים וללקויי ראייה לקרוא טקסטים ולזהות פרצופים.

שוקי אורן, שמונה ליו"ר הבנק הדיגיטלי של נכט, כיהן בעבר כחשב הכללי במשרד האוצר וכמנכ"ל בנק לאומי שווייץ וקרדן אן.וי, ומשמש כיום בין השאר יו"ר באלון חברת הדלק ובתחנת הכוח דוראד לצד השקעה במיזמים השונים. הוא צפוי לתרום מניסיונו הרב בתחום הפיננסים והבנקאות.

אמנון שעשועצילום: אוליבייה פיטוסי

בין המשקיעים בבנק הדיגיטלי של נכט הוזכר בעבר גם שמו של עוזי ימין, מנכ"ל ונשיא דלק US שעד לפני כמה שנים נשלטה בידי קבוצת דלק, אך ימין פרש מהמיזם לפני כשנה. בעבר ליווה את המיזם של נכט גם דודו זקן, לשעבר המפקח על הבנקים, אך הוא נאלץ להפסיק את עבודתו בשל חשש לניגודי עניינים, על רקע קשרי ידידות עם המפקחת על הבנקים, חדוה בר.

בבנק הדיגיטלי מעורבים גם עובדים ומנהלים לשעבר של פפר, הבנק הדיגיטלי של בנק לאומי שפועל כבר יותר משנתיים וגייס כמות לא מבוטלת של לקוחות. מדובר בין השאר בגל בר-דעה ובגיל רשמן, שעברו לקבוצת נכט מפפר.

לצורך הקמתו של בנק דיגיטלי נדרשת השקעה של כ-120 מיליון דולר, כך שבהמשך ינסה נכט - שישקיע בפרויקט זה לפחות 30 מיליון דולר מכיסו - לצרף משקיעים נוספים. נכט ושעשוע נחשבים לאנשים אמידים מאוד, והונו של כל אחד מהם מוערך בכמה מיליארדי דולרים.

שוקי אורןצילום: אייל טואג

הקמת בנק דיגיטלי חדש אחרי פפר היא אחת מהמשימות הבולטות שעליהן עמלה המפקחת בר. קבוצת נכט הגישה לבנק ישראל את הבקשה לקבלת היתר שליטה כבר בינואר האחרון, כולל תוכנית עסקית שהוכנה לה על ידי משרד רואי החשבון קסלמן PWC, אך עד כה לא התקבל אישור של בנק ישראל - ובשלב זה לא ידוע מתי יתקבל אישור שכזה. הבנק הדיגיטלי של נכט, המשמש כיו"ר ענקית התוכנה צ'ק פוינט (ועדיין מחזיק בה כמה אחוזים), נועד להוות חלופה לבנקים המסורתיים ולהתמודד מול חברות כרטיסי האשראי.

כחלק מהמגעים מול בנק ישראל ומשרד האוצר בראשות משה כחלון, קבוצת נכט מנתה כמה תנאים הכרחיים לכך שהיא אכן תגיע לקו הגמר ותקים את הבנק הדיגיטלי, ובהם: הסדרת נושא של ביטוח פיקדונות, שאמור להגן על המפקידים בזמן אירוע כשל; הקמת לשכת שירותי מחשוב בנקאיים, שאמורה להוזיל לבנקים את העלויות הכרוכות בכל הקשור לתחום המחשוב; וכן שהרגולטורים יאפשרו סביבה מעודדת יותר לבנקים החדשים, כמו זה שנכט מתכנן להקים. נושא ביטוח הפיקדונות בינתיים לא מתקדם, בעוד שאר הנושאים - כמו הכנסת מודל בנקאות פתוחה לישראל, שבמסגרתו הבנקים יחוייבו בשיתוף מידע לגבי לקוחותיהם - מתחילים לקרום עור וגידים בקצב איטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker