בשורה טובה לחברות הביטוח: העליון הותיר את ריבית ההיוון על 3%

השופטים עמית, וילנר וברון אימצו את המלצות ועדת קמיניץ להותיר את הריבית על 3%, וציינו כי שיעור זה "מגלם תשואה שניתנת להשגה בסבירות גבוהה באמצעות השקעה בסיכון נמוך של כספי הפיצוי" ■ משמעות ההחלטה: חברות הביטוח יוכלו להשיב חלק ניכר מההפרשות שביצעו בעבר

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
ארז קמיניץ
ארז קמיניץצילום: אוליבייה פיטוסי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

בית המשפט העליון החליט לאמץ היום (ה') את המלצות ועדת קמיניץ - ולהותיר בשלב זה את ריבית ההיוון בגובה של 3%. בפסק הדין, שניתן על ידי השופטים יצחק עמית, ענת ברון ויעל וילנר, נכתב כי שיעור זה "מגלם תשואה שניתנת להשגה בסבירות גבוהה באמצעות השקעה בסיכון נמוך של כספי הפיצוי לתקופה ממושכת, תוך שמירה על אפשרות לנזילות חלקית בהתאם לצורכי הניזוק".

השופטים בהחלטתם הוסיפו גם המלצה לחברי הכנסת: "יש לקוות כי המחוקק יפעל בנושא בהקדם ויקבע הסדר ברור שיכלול גם מנגנון עדכון לריבית ההיוון - אם בהתאם להמלצות ועדת קמיניץ ואם בדרך אחרת".

החלטת העליון היא בשורה טובה מאוד לחברות הביטוח, שכן המשמעות היא שהן יוכלו להשיב חלק לא מבוטל מההפרשות שביצעו בעבר. כך למשל, חברת מנורה מבטחים צפויה לשחרר רזרבות של כ-300 מיליון שקל. התוצאות, כפי הנראה, יבואו לידי ביטוי כבר בדו"חות הכספיים של החברות ברבעון הקרוב.

ועדת וינוגרד, שהוקמה ב-2014 כדי לבדוק אם הנתונים שמשמשים את המוסד לביטוח לאומי לחישוב הקצבאות המשולמות לנפגעי תאונות עבודה מעודכנים, מצאה כי יש לעדכן את התשלומים לפי תוחלת החיים הנוכחית, הגבוהה יותר. עד להקמת הוועדה, הביטוח הלאומי התבסס על טבלאות תמותה לא מעודכנות. אלא שהוועדה הגיעה למסקנה נוספת: להוון את הסכום החד-פעמי לתשלום לפי ריבית של 2% ולא 3%, זאת בשל ירידת הריבית בשנים האחרונות. החלטה שמשמעותה היא הגדלת הסכום לתשלום.

ריבית ההיוון שהביטוח הלאומי משתמש בה היא מדד יחס לריבית ההיוון בשוק בכלל. לכן, השינוי בריבית ההיוון חייב את חברות הביטוח להגדיל את הרזרבות שהן שומרות לתביעות כאלה - ובכלל זה תביעות בתחומים אחרים, ובייחוד ביטוחי חובה לרכב.

המלצות ועדת וינוגרד לא נכנסו לתוקף, ובכל זאת חברות הביטוח הפרישו סכומים ניכרים בגין שינוי הריבית בדו"חות. אז הוחלט להקים ועדה נוספת - ועדת קמיניץ בראשות ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה - כדי לבחון אם באמת יש לשנות את ריבית ההיוון. בתחילת השנה המליצה הוועדה להשאיר את ריבית ההיוון ברמה של 3%, כפי שהיתה קודם לכן.

כך כתב קמיניץ בדו"ח הסופי של הוועדה הבין-משרדית: "בשלב זה, יש לשמור על המצב הקיים, ולא לחייב את המזיק בפיצוי עתי של הניזוק. אין זאת אומרת כי בית המשפט לא יוכל לפסוק פיצויים עתיים, כפי שנעשה לעתים גם כיום, או שהצדדים לא יוכלו להסכים על כך, אבל לא יהיה בדבר משום חיוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ